Urgentní
akce

© Courtesy of Chelsea Manning

35 let vězení za zveřejnění materiálů poukazujících na porušovaní lidských práv

  Případ

21. srpna 2013 byla Chelsea Manningová odsouzena k 35 letům vojenského vězení za zveřejnění tajných vládních dokumentů na stránce WikiLeaks. Některé z materiálů, které Manningová odhalila, poukazovaly na potenciální porušování lidských práv a nedodržování mezinárodního humanitárního práva. Manningová byla držena sedm měsíců v izolaci v předsoudní vazbě ve Virginii v USA.

Materiály, kvůli kterým byla Chelsea Manningová 21. srpna 2013 odsouzena k 35 letům armádního vězení, poukazovaly na potenciální porušování lidských práv. Manningová podle svého tvrzení jednala ve víře, že dokumenty mohou otevřít veřejnou debatu o nákladech na války, především nasazení amerických vojsk v Iráku a Afghánistánu, a že zveřejněním dokumentů upozorňuje na zločiny. Vláda USA naopak tvrdí, že Manningová narušila národní bezpečnost a ohrozila životy.

Manningovou drželi v izolaci v předsoudní vazbě sedm měsíců, což Speciální pozorovatel OSN pro mučení popsal jako kruté a nelidské. Během jejího soudu v červenci 2013 nebylo Manningové dovoleno představit důkazy pro to, že jednala ve veřejném zájmu a své motivy mohla vysvětlit až ve fázi, kdy se rozhodovalo o odsouzení. Je znepokojující, že se jí této možnosti nedostalo dříve, jelikož by tím tak mohl být nastolen nebezpečný precedent, který by měl negativní dopad na ostatní, kteří věří, že jednají nebo odhalují informace ve veřejném zájmu.

Chelsea Manningová se přiznala k zveřejnění utajovaných informací. Armáda proti ní ale vznesla dodatečná obvinění, včetně porušení Špionážního zákona a „napomáhání nepříteli“. Žaloba vznesla jasně přehnaná obvinění, navíc se zřejmě snažila ostře varovat ostatní potenciální „whistleblowery“ (lidé, kteří upozorňují na podezřelé jednání určité organizace), místo aby se zabývala obviněními, ke kterým se Manningová už přiznala.

Žádost o milost podaná v březnu 2014 spolu s 38 605 podporujícími podpisy, které nasbírala Amnesty International díky peticím, byla zamítnuta.

Chelsea Manningové by měla být udělena milost kvůli motivům, které ji k jejímu jednání vedly, kvůli špatnému zacházení, kterého se jí ve vazbě dostalo a kvůli procesním nedostatkům během procesu. Trest by měl být zrušen, obviněná by měla být okamžitě propuštěna a vláda USA by měla zahájit vyšetřování pachatelů trestných činů, na které Manningová upozornila, spíše než trestat ji za jejich odhalení.

  Aktuality

  Článek publikován 23.1.2017

Změna rozsudku pro Chelsea Manningovou, opožděné vstřícné gesto pro lidská práva

Organizace požaduje důkladné prošetřování zveřejněných informací a lepší ochranu whistleblowerů.

  Článek publikován 18.1.2017

Chelsea Manning bude volná!

Prezident Obama odpustil 17. 1. 2017 Chelsea zbytek trestu.

  Článek publikován 9.3.2015

Armáda schválila Manningové hormonální léčbu

Dne 5. října velení americké armády schválilo Manningové poskytnutí hormonální péče z důvodu její pohlavní dysforie. Léčba jí pomůže s přechodem k životu v ženské podobě.

Pozadí

Chelsea Manningová pracovala jako vojenský analytik umístěný s armádou v Iráku, když byla v květnu roku 2010 zatčena a obviněna ze získávání a distribuci více než 700 000 utajovaných dokumentů, včetně zpravodajských informací, diplomatických depeší a bojových videí, které mezi listopadem 2009 a květnem 2010 poskytovala serveru WikiLeaks. Nejzávažnějším obviněním bylo „napomáhání nepříteli“. Podle americké vlády Manningová úmyslně pomohla Al-Kájdě a způsobila únik utajovaných informací na internet.