NAPIŠTE DOPIS.
ZMĚŇTE ŽIVOT.

I letos ve dnech 10. - 18. 12. 2016 proběhne "Maraton psaní dopisů“ - největší mezinárodní akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Amnesty International ji pořádá každý rok okolo 10. prosince, tedy Mezinárodního dne lidských práv, po celém světě.

Cílem je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Přímo obětem bezpráví je možné psát dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu. Výsledky jsou vidět okamžitě.

Už v průběhu akce jsou lidé osvobozováni z vězení, nečinné úřady začínají jednat, špatné zákony se mění nebo ruší. Ne ve všech případech se podaří dosáhnout toho, co požadujeme. Jedno však mají společné – dopisy jsou obrovskou podporou pro oběti bezpráví a jejich blízké. Jsou pro ně nadějí a důkazem, že jejich utrpení není zbytečné.

„Děkuji všem moc za podporu mě a našeho hnutí. Dopisy, které dostávám, mi dávají skutečnou inspiraci pro to, co dělám. Začala jsem si uvědomovat, že svět se dívá a podporuje nás - nejsme v tom sami.“

Phyoe Phyoe Aung - studentská aktivistka z Burmy, reagovala na akci Maraton psaní dopisů 2015 ještě z vězení - po Maratonu psaní dopisů 2015 osvobozena. Phyoe Phyoe Aung - studentská aktivistka z Burmy, reagovala na akci Maraton psaní dopisů 2015 ještě z vězení - po Maratonu psaní dopisů 2015 osvobozena.

V roce 2015 jsme poslali neuvěřitelných 3,7 miliónů dopisů. Pomohly přesvědčit představitele vlád k propuštění lidi, kteří byli vězněni kvůli vyjádření svého názoru, upozorňovali na porušování lidských práv či byli odsouzeni zcela neprávem.

V únoru 2016 byl Albert Woodfox konečně popuštěn po 44 letech strávených na samotce poté, co bylo jeho obvinění zcela vyvrácené. Další dobrá zpráva přišla z Barmy poté, co soud zrušil obvinění vůči Phyoe Phyoe Aung a desítkám studentů zapojených do pokojného studentského protestu. Mexičanka Yecenia Armentová, která byla uvězněna a mučena, aby podepsala doznání k objednávce vraždy svého manžela, byla propuštěna z vězení. Množství dopisů, které jsme poslali, donutily vládu Burkiny Faso potvrdit závazek k vymýcení brzkých a nucených sňatků dívek.

Jedním z posledních úspěchů Maratonu psaní dopisů 2015 bylo srpnové propuštění konžských aktivistů Freda Baumy a Yvese Makwambaly, kteří byli ve vazbě kvůli svému boji za demokratizaci země a hrozil jim trest smrti.

Komu budeme pomáhat letos?

Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov z Ázerbájdžánu jsou studenti falešně obvinění z držení drog, poté co se podíleli na veřejném politickém protestu. Domorodým obyvatelům Peace River Valley v Kanadě hrozí, že kvůli sporné výstavbě vodní přehrady přijdou o své kulturní a historické památky, včetně hrobů jejich předků, které budou zaplaveny. Egyptský fotoreportér Mamoud Abu Zeid byl zatčen a hrozí mu trest smrti jenom proto, že dělal svou práci. Íránská Kurdka Zeynab Jalalianová čelí trestu smrti jenom proto, že bojuje za práva íránských Kurdů.


 
Chci uspořádat svou akci
 

Koho podporujeme

Letos budou dopisy pomáhat 12 případům vězněných, pronásledovaných či utlačovaných lidí a komunit z různých zemí světa.

Lidé s albinismem v ohrožení

Malawi

Pronásledování či zabíjení kvůli pověrám

Více o tomto případu...

×

Lidé s albinismem v ohrožení

Malawi

Pronásledování či zabíjení kvůli pověrám

Tisíce lidí s albinismem z Malawi žije v permanentním strachu, že budou uneseni nebo je zabijí a části jejich těl budou prodány či použity k rituálům. Rituální zabíjení lidí s albinismem je spojené s pověrami a mýty, které tvrdí, že těla lidí s albinismem mají magickou moc, včetně přítomnosti zlata v kostech, a části těl jsou dokonce používány k výrobě různých lektvarů. Tyto pověry vedou k sociálnímu vyloučení a marginalizaci, které mají za následek různé formy diskriminace a stigmatizace. Albinismus je vzácné, nenakažlivé genetické onemocnění, se kterým se člověk narodí. Je charakteristické absencí pigmentu v očích, v pokožce a ve vlasech. V téměř všech případech albinismu musí být oba rodiče nositelé genu, aby ho předali dále, i když sami albinismus nemají.

Požadujeme:

 • Pripojte se a požadujte ochranu pro lidi s albinismem před zabíjením.

Adresát dopisu:

President of the Republic of Malawi
Professor Arthur Peter Mutharika
Office of the President and Cabinet,
Privat Bag 301, Capital City
Lilongwe 3
Malawi

http://www.twitter.com/@APMutharika
Fax: +265 1 773 954/ 789 273

Stáhnout dopis v PDF

Máxima: Boj o vlastní pozemek s težaři

Peru

Hrozby a vydírání za účelem vyhnání z domova

Více o tomto případu...

×

Máxima: Boj o vlastní pozemek s težaři

Peru

Hrozby a vydírání za účelem vyhnání z domova

Máxima Acuña je farmářka ze severu Peru. Máxima a její rodina jsou ve sporu s těžební společností Yanacocha kvůli vlastnictví pozemku, na kterém žijí v Tragadero Grande (oblast Sorochuco, region Cajamarca). Máxima totiž svou půdu společnosti nikdy neprodala. Máximu a její rodinu a též další ochránce práv policie několikrát zastrašovala, ohrožovala a nutila odstěhovat se a opustit svou půdu. Obtěžování a zastrašování nabralo reálné kontury v roce 2011, když policie napadla Máximu a její dceru a zmlátila je do bezvědomí. Od té doby byl jejich dům dvakrát zničený. Ve zdlouhavém právním procesu jí nejdříve půdu zabavili, později jí však půdu opět přisoudili.

Požadujeme:

 • Žádáme ochranu pro Máximu a její rodinu, a taktéž záruku, že nebudou násilně vystěhováni.

Adresát dopisu:

Minister of Interior
Carlos Baombrío
Ministro del Interior
Plaza 30 de Agosto s/n Urb. Corpac – San Isidro
Lima
República del Perú

dm@mininter.gob.pe
http://www.twitter.com/@CarlosBasombrio / @MininterPeru
Fax: +511 418 4030

Stáhnout dopis v PDF

Johan: 15 let za mávání vlajkou

Indonésie

Poklidný protest není zločin

Více o tomto případu...

×

Johan: 15 let za mávání vlajkou

Indonésie

Poklidný protest není zločin

Johan Teterissa je politický aktivista a bývalý učitel, který si odpykává 15 let ve vězení za mírumilovný protest. V červnu 2007 vedl Johan skupinu 22 mužů v mírumilovném protestu před sídlem prezidenta Indonésie. Předtím než roztáhli vlajku ZAKÁZ VLÁDY, zatančili tradiční bojový tanec („cakalele“). Muži byli okamžitě odvedeni policií a následně zadrženi a vyslýcháni, kde byli mučeni a špatně se s nimi zacházelo, předtím než byli vůbec obviněni z „rebelie“ po nespravedlivých procesech. V roce 2009 byl Johan přestěhován do vězení na ostrov Jáva, který je vzdálený 2 500 kilometrů od jeho rodiny a přátel. Řekl svému právníkovi, že chce být přemístěn do vězení na Maluku, aby byl k nim blíž.

Požadujeme:

 • Žádáme propuštění Johana Teterissa a ostatních vězňů svědomí a do doby propuštění žádáme o jeho přesunutí do vězení Ambon, aby měli pravidelnější přístup ke své rodině a přátelům.

Adresát dopisu:

President of the Republic of Indonesia
H.E Joko Widodo
c/o Presidential Staff Office (KSP), Gedung Bina Graha
Jalan Veteran No. 16
Jakarta Pusat 10110
Indonesia

webmaster@ksp.go.id
http://www.twitter.com/@jokowi
Fax: +62 21 345 0009

Stáhnout dopis v PDF

Fomusoh: Zadržený kvůli esemesce

Kamerun

Ve vězení kvůli sarkastické zprávě

Více o tomto případu...

×

Fomusoh: Zadržený kvůli esemesce

Kamerun

Ve vězení kvůli sarkastické zprávě

Fomusoh Ivo Feh dostal textovou zprávu od kamaráda, ve které stálo: „Boko Haram verbuje mladé lidi od 14 let. Podmínky pro přijetí: maturita ze 4 předmětů plus náboženství.“ Zpráva jeho kamaráda narážela na to, jak složité je najít dobrou práci bez vysoké kvalifikace. Žertoval, že i Boko Haram (ozbrojená skupina) vás nepřijme, pokud nemáte dokončenu střední školu. Ivo poslal tuto zprávu kamarádovi, který ji dále poslal dalšímu studentovi střední školy. Učitel mu zabavil telefon, a když zprávu uviděl, oznámil vše na policii. Ivo byl spolu s dvěma dalšími chlapci, kteří SMS správu dostali, obviněn ze „spoluúčasti na vzpouře“. Studenti jsou zadržováni ve vězení a čeká je vojenský soud. V případě, že je usvědčí, hrozí jim až 20 let vězení.

Požadujeme:

 • Připojte se a požadujte zrušení obvinění vůči Fomusoh Ivo Feh a jeho kamarádům.

Adresát dopisu:

President of the Republic of Cameroon
His Excellency Paul Biya
Presidency, Unity Palace
P.O.Box 95
Yaoundé
Republic of Cameroon

contact@presidenceducameroun.com
http://www.twitter.com/@PR_Paul_Biya
Fax: +237222219376

Stáhnout dopis v PDF

I člen parlamentu může být zadržován

Venezuela

LGBT+ aktivista a poslanec parlamentu již dva roky v cele.

Více o tomto případu...

×

I člen parlamentu může být zadržován

Venezuela

LGBT+ aktivista a poslanec parlamentu již dva roky v cele.

Rosmit Mantilla veřejně zastává názor, že ve Venezuele nejsou chráněna lidská práva LGBT+ komunity. Rosmit otevřeně vyzval k zavedení právních článků, které by umožnily existenci veřejných spolků. Podporuje taky kriminalizaci zločinů z nenávisti kvůli sexuální orientaci či pohlavní identitě a právo zákonně změnit svou pohlavní identitu. V zemi pokračují případy problematické diskriminace a násilí vůči členům LGBT+ komunity a ti, kdo jsou za násilí zodpovědní, obvykle nejsou za zločin stíháni.

Požadujeme:

 • Aby venezuelské úřady Rosmita Mantillu okamžitě a bezpodmínečně propustily, jelikož je vězněm svědomí, který nepoužil ani nezastává násilí a je ve vazbě držen bez dostatečných důkazů pouze z politických důvodů;
 • Aby ve vazbě zajistily a dohlížely na jeho právo na fyzickou integritu;
 • Aby zajistily, že všichni ochránci lidských práv ve Venezuele, kteří chrání lidská práva, mohou fungovat bez obav, omezení, a odvet.

Adresát dopisu:

President of Venezuela
Nicolás Maduro
Final Avenida Urdaneta,
Esq. de Bolero, Palacio de Miraflores,
Caracas, Distrito Capital. CP 1010
Venezuela

Stáhnout dopis v PDF

Shawkan: Ve vězení za focení

Egypt

Pořizování fotek není zločin

Více o tomto případu...

×

Shawkan: Ve vězení za focení

Egypt

Pořizování fotek není zločin

Egyptský fotoreportér Mamoud Abu Zeid (známý jako Shawkan) je vězněm svědomí a je souzen spolu s dalšími 738 lidmi. Byl zatčen jenom proto, že dělal svou práci. Fotografoval násilné rozehnání pouličních protestů v Káhiře bezpečnostními silami. Po dobu dvou let byl mučen a držen ve vazbě, v rozporu s egyptským právem. Je jediným egyptským žurnalistou, který byl držen ve vazbě po dobu více než 2 let. Jeho zdravotní stav se zhoršuje a přístup k medikaci mu byl odepřen, přestože trpí hepatitidou typu C. Momentálně je držen v nechvalně známém káhirském vězení Tora. Podle Egyptian Press Syndicate bylo koncem května 2016 dvacet novinářů uvězněno jen proto, že vykonávali svou práci.

Požadujeme:

 • žádáme egyptskou vládu, aby Swankana propustila a zrušila obvinění vůči nemu

Adresát dopisu:

Public Prosecutor
Nabil Sadek
Office f te Public Prosecutor
Madinat Al-Rihab
New Cairo
Egypt

Stáhnout dopis v PDF

Zeynab: Kromě svobody přichází o zrak

Írán

Dlouhodobě vězněná Zeynab nemá přístup ke zdravotní péči

Více o tomto případu...

×

Zeynab: Kromě svobody přichází o zrak

Írán

Dlouhodobě vězněná Zeynab nemá přístup ke zdravotní péči

Zeynab Jalalian (34 let) je iránská Kurdka, která je odsouzena k doživotnímu trestu odnětí svobody ve vězení Khoy, v provincii Západní Ázerbájdžán v severozápadním Iránu. Zeynab byla zatčena v březnu 2008 pro její domnělé napojení na ozbrojené křídlo skupiny. Před soudem, který proběhl v prosinci 2008, byla po dobu 8 měsíců zadržována v samovazbě. Během této doby Zeynab Jalalian řekla, že ji bili a bičovali na chodidlech nohou, opakovaně jí mlátili hlavou o zeď, což způsobilo frakturu lebky, vnitřní krvácení do mozku a zhoršený zrak. Její proces byl absolutně nespravedlivý: trval pouze několik minut, byla odsouzena za moharebeh (nepřátelství k Bohu) a odsouzena k smrti na základě doznání, které udělala po měsících mučení a bez jakýchkoli důkazů spojujících ji s ozbrojeními aktivitami.

Požadujeme:

 • Požadujeme urýchlené propuštění Zeynab a poskytnutí specializované lékařské péči pro její problémy s očima.

Adresát dopisu:

Head of the Judiciary
Ayatollah Sadegh Larijani
C/o Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran to the United Nations
Chemin du Petit-Saconnex 28
1209 Geneva
Switzerland

mission.iran@ties.itu.int
Fax: +41 22 733 02 03

Stáhnout dopis v PDF

Edward Snowden: hrdina, ne zrádce

Spojené státy americké

Nucený žít v exilu a hrozí mu desítky let ve vězení

Více o tomto případu...

×

Edward Snowden: hrdina, ne zrádce

Spojené státy americké

Nucený žít v exilu a hrozí mu desítky let ve vězení

5. června 2013 poskytl informátor Edward Snowden novináři dokumenty americké tajné služby. Snowden byl přesvědčen, že lidé by měli vědět pravdu o masívním globálním sledovacím systému, který se používal bez jejich vědomí. Snowdenův odvážný čin změnil svět, rozproudil veřejnou diskusi, která vedla k reformě ochrany osobních údajů a právní kontrole globálního sledovacího systému v USA i na celém světě. Přesto Snowdenovi stále hrozí desítky let ve vězení. Bez záruky spravedlivého soudu a zákonů na ochranu veřejného zájmu zůstává v ruském vyhnanství bez legálního statusu, pasu nebo možnosti cestovat a hledat azyl někde jinde.

Požadujeme:

 • Naléháme na prezidenta Obamu, aby využil svou moc a omilostnil Edwarda Snowdena, protože jho činnost byla ve veřejném zájmu chránit a bránit lidská práva občanů USA i jednotlivců na celém světe.

Adresát dopisu:

President of the United States
President Obama
The White House
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, DC 20500
USA

www.whitehouse.gov/submit-questions-and-comments
http://www.twitter.com/@POTUS

Stáhnout dopis v PDF

Ilham Tohti: Vězněn za boj s diskriminací

Čína

Uznávaný profesor uvězněn na doživotí za bo proti diskriminaci

Více o tomto případu...

×

Ilham Tohti: Vězněn za boj s diskriminací

Čína

Uznávaný profesor uvězněn na doživotí za bo proti diskriminaci

Ilham Tohti je profesor ekonomie na Univerzitě Minzu v Pekingu. Je to zakladatel webové stránky „Uighur Online“, a dobře známý kritik čínské etnické a náboženské politiky v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (XUAR). Byl obviněný ze „separatismu“, které je často používáno proti Ujgurům, kteří vystupovali proti porušování lidských práv. 23. září 2014 byl Ilham odsouzený k doživotnímu vězení. Ilham Tohti se vyjadřoval k situacím Ujgurů v Číně po mnoho let. Ilham Tohti veřejně kritizoval vládní politiku v oblasti XUAR, kde Ujgurové čelí rozsáhlé diskriminaci v zaměstnání, vzdělávání, bydlení, a omezování náboženských svobod, stejně jako politické marginalizaci.

Požadujeme:

 • Požadujeme, aby čínská vláda s okamžitou platností a bezpodmínečně propustila Ilhama Tohtiho na svobodu.

Adresát dopisu:

Director
Fan Jun
Prison Administration Bureau of Xinjiang Uighur Autonomous Region
No.626 Xinquanjie, Tianshanqu
Urumqi, Xinjiang Uighur Autonomous Region 830002
People’s Republic of China

Stáhnout dopis v PDF

Giyas a Bayram: Mučeni za protest

Ázerbájdžán

Hrozba 12 let za kritiku vlády

Více o tomto případu...

×

Giyas a Bayram: Mučeni za protest

Ázerbájdžán

Hrozba 12 let za kritiku vlády

Giyas a Bayram jsou ve vazbě od 10. května 2016. Oba byli falešně obviněni z držení drog poté, co uspořádali veřejný politický protest. Když odmítli podepsat doznání a veřejně se omluvit, byli mučeni. Jsou to vězni svědomí. Giyas a Bayram se opovážili kritizovat vládu veřejným způsobem. V předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu namalovali protestní zprávy na jeho sochu. Na druhý den ráno, 10. května 2016, byli zatčeni a uvězněni za údajné přechovávání drog. Oba mladí muži byli biti, aby se přiznali k přechovávání heroinu. Mladíci poslali fotku z jejich akce 9. května na Facebook. V průběhu několika hodin byli obvinění z držení drog. Hrozí jim až 12 let ve vězení pouze kvůli protestům s použitím grafitti.

Požadujeme:

 • Požadujeme, aby byli Bayram a Giyas okamžitě a bezpodmínečně propuštění a obvinění z drog bylo staženo.

Adresát dopisu:

President of the Republic of Azerbaijan
Ilham Aliyev
Office of the President of the Republic of Azerbaijan
19 Istiqlaliyyat Street
Baku, AZ 1066
Azerbaijan

office@pa.gov.az
http://www.twitter.com/@presidentaz
Fax: (0099412) 492 35 43

Stáhnout dopis v PDF

Eren Keskin: Právníčka již 100 krát zatčena

Turecko

Pronásledování kvůli boji za spravedlonost

Více o tomto případu...

×

Eren Keskin: Právníčka již 100 krát zatčena

Turecko

Pronásledování kvůli boji za spravedlonost

Právnička a bývalá editorka novin Eren Keskin je hlasitou kritičkou tureckého státu po celá desetiletí. Proslov, který pronesla před 11 roky, rozezlil úřady. V proslovu obvinila stát ze zmasakrování 12ti letého dítěte Uğura Kaymaze. Kvůli tomuto a dalším článkům publikovaným v kurdských novinách, které editovala, byla několikrát obviněná z urážky tureckého státu a jeho prezidenta. Eren stála před soudem již více než stokrát a to především kvůli svému otevřenému postoji k situaci kurdské menšiny v Turecku. V roce 1995 strávila 6 měsíců ve vězení, protože v článku použila slovo „Kurdistán“. Celé řízení proti ní není nic jiného než obtěžování.

Požadujeme:

 • Žádáme, aby byli zrušeny zákony, které porušují právo lidí na svobodu projevu

Adresát dopisu:

Ministry of Justice
Bekir Bozdağ
Adalet Bakanlığı
Milli Müdafaa Caddesi
06659 Ankara
Turkey

ozelkalem@adalet.gov.tr
http://www.twitter.com/@bybekirbozdag
Fax: +90 312 417 71 13

Stáhnout dopis v PDF

Kanada: Domorodí obyvatelé Peace River Valley

Kanada

Výstavba elektrárny ohrožuje domorodé obyvatelé

Více o tomto případu...

×

Kanada: Domorodí obyvatelé Peace River Valley

Kanada

Výstavba elektrárny ohrožuje domorodé obyvatelé

Peace River Valley (Údolí míru) v severovýchodní Britské Kolumbii je jednou z mála oblastí v regionu, která byla do značné míry zachována v původním stavu z hlediska zdrojů. Dane-Zaa, Cree, Métis a ostatní domorodí obyvatelé jsou na údolí závislí z hlediska rybolovu, sběru lesních plodů, posvátné medicíny a speciálních obřadů. Jejich předkové jsou pohřbeni v této zemi. Přehrada s objemem 8 miliard metrů kubických vody, známá jako Site C, by měla zaplavit více než 80 kilometrů Údolí míru a více než 20 kilometrů jejích přítoků. Výsledná 9.330 hektarů velká nádrž by tak zaplavila stovky kulturních a historických památek, včetně hrobů.

Požadujeme:

 • Vyzýváme kanadské orgány, aby zrušili anebo aspoň pozastavily veškerá povolení na výstavbu elektrárny
 • Vyzýváme kanadské úřady, aby respektovali práva původních obyvatel

Adresát dopisu:

Prime Minister of Canada
The Right Honourable Justin Trudeau
Office of the Prime Minister
80 Wellington Street
Ottawa -ON, K1A 0A2
Canada

pm@pm.gc.ca
http://www.twitter.com/@JustinTrudeau
Fax: +1 (613) 941-6900

Stáhnout dopis v PDF


Chci uspořádat svou akci

Uspořádejte svou akci!

Jeden či více dopisů může v rámci akce napsat každý – doma s rodinou či při setkání s přáteli, ve škole či v rámci veřejné „maratonské“ akce.

Uplynulý ročník Maratonu psaní dopisů pro nás představuje další důležitý milník. Akcí, kde se lidé sešli, aby napsáním jednoho či více dopisů podpořili oběti bezpráví, totiž v Česku proběhlo neuvěřitelných 20042 městech a obcích.   Většina akcí se konala na půdě škol a univerzit, zapojily se ale i nízkoprahové kluby, skautské oddíly, nebo jednotliví aktivisté, kteří Maraton organizovali v kavárnách či knihovnách. Celkem bylo evidováno 12 027 napsaných či ručně podepsaných dopisů, a dalších 5 155 dopisů bylo podepsáno online. Celkem tedy odešlo do světa 17 182 dopisů.

Většinu akcí přitom organizovali lidé, kteří se zapojili poprvé. Budete letos patřit mezi ně? Uspořádejte akci i pro Vaše okolí a založte tak milou předvánoční tradici! 


Chci uspořádat svou akci

ZKUŠENOSTI ORGANIZÁTORŮ

"Dojmy z pořádání Maratonu mám jedině pozitivní. Mám dobrý pocit z toho, že prostřednictvím psaného slova můžeme zachránit tolik nevinných životů. (I 12 je dost.) Obdivuji proto Amnesty, že se do takové akce každoročně pouští. Z mé strany, i ze strany školy má celá tato organizace naši plnou podporu! Jsem velice ráda, že jsem se akce mohla zúčastnit a rozhodně se těším na příští rok."
Veronika Holečková, Gymnázium Zikmunda Wintra, Rakovník
 
„Bylo nám ctí účastnit se na akci takového poslání a dopadu. Jsem ráda, že má člověk možnost přispět aspoň minimální účastí a zprostředkovat tuto možnost i dalším lidem. Není špatné si uvědomit, jaké máme štěstí, že žijeme tam, kde žijeme. Přes všechny naše malicherné stížnosti se v ČR máme jako v ráji. Děkuji za skvělou organizaci, dostatek materiálů a vstřícný přístup!
Jitka Bařinková, Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Jak to funguje?

1. Výzkumníci Amnesty objeví případ pronásledovaného či utlačovaného člověka/komunity
2. Zpracujeme informace o případu a zjistíme, jak můžeme efektivně pomoci
3. Informace putují k jednotlivým sekcím Amnesty v různých zemích
4. Pobočky Amnesty seznamují s případem aktivisty a podporovatele ve své zemi
5. Lidé se zapojují do akce - píší dopisy, maily, zprávy a tweety.
6. Ty míří k úřadům, které mají moc daný případ ovlivnit. Posíláme i dopisy solidarity přímo ohroženým lidem.
7. Asi 30% případů se takto podaří výrazně ovlivnit!
8. Přichází dobré zprávy o propuštěných lidech nebo změněných zákonech!