Guantánamo: nezákonnost, mučení a stigmatizace

  Článek

Zastavte mučení publikován 6.2.2006

Amnesty International (AI) dnes zveřejnila další zprávu o důsledcích nezákonného zadržování zajatců na základě Guantánamo na Kubě. Tisíce lidí tento postup odsoudil k utrpení, mučení a dlouhodobé stigmatizaci.

Již čtyři roky zadržují Spojené státy na základně Guantánamo zajatce, aniž by proti nim vznesly obvinění nebo je postavily před řádný soud. V dnešní je době je tak zadržováno zhruba 500 mužů třiceti pěti národností. Toto jednání je v rozporu s principy mezinárodního práva, které se vztahují na všechny lidi bez výjimky.Zajatci držení na Guantánamu jsou označováni jako „nepřátelští bojovníci“, jako hrozba bezpečnosti, ale za celé roky USA nezveřejnily žádný důkaz, aby je mohly postavit před soud. K dlouhodobému věznění jsou zajatci odsouzeni často jen na základě nepotvrzených informací. Mnohé zprávy hovoří o jejich mučení nebo špatném zacházení. Někteří ze zadržovaných již delší dobu drží hladovku. Došlo také k několika pokusům o sebevraždu. Trpí ale také rodiny vězněných mužů, z nichž mnohé dokonce nemají žádné zprávy o svých blízkých, ani nevědí, zda jsou naživu. Čtyři roky poté, co na Guantánamo vstoupil první vězeň, nejsou úřady USA schopné ani ochotné vypracovat seznam jmen a národností zadržovaných. Neevidované věznění je přitom zločinem „zmizení“ dle mezinárodního práva. Kontakt vězňů s okolním světem je důležitou pojistkou před možným mučením.„Pro vězně a jejich rodiny je Guantánamo krutou realitou. USA se snaží dělat vše pro to, aby zajatce připravily o jejich právo na přezkum zákonnosti věznění u amerických soudů,“ říká Susan Lee, ředitelka amerického programu AI.Pokud jsou vězni převezeni z Guantánama do rodných zemích, často se na jejich nezákonném věznění nic nemění. Protože neexistuje rozsudek potvrzující jejich nevinu, domovské vlády mnohdy pokračují ve věznění. Na zajatcích také ulpívá stigma „nejhorších z nejhorších“, jak je označil president George W. Bush.„Spojené státy by neměly ignorovat důsledky svého jednání. Proto AI žádá vládu USA, aby zavřela věznici na Guantánamu. Zadržovaní lidé musí být souzeni ve spravedlivých soudních procesech nebo propuštěni. Všechny případy, kdy bylo hlášeno mučení vězňů, je třeba řádně vyšetřit.“

Aktuální petice

  Egypt

Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví

Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 1115 Náš cíl: 1300

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...