Amnesty vyzývá Sýrii: okamžitě zastavte zabíjení nevinných civilistů

Nová zpráva Amnesty International přináší hrozivé údaje o zabíjení civilistů - hlavně těch, kteří žijí v blízkosti táborů protivládních bojovníků u přístavu Tartús.

FOTO: Civilisté jsou stále cílem útoků v Sýrii

Amnesty International (AI) před možným zabitím lidí v okolí Tartúsu varuje poté, co zemřelo 13 členů jedné rodiny ve vesnici Bajdá. AI proto vyzývá syrskou vládu, aby okamžitě ukončila podobné hromadné zabíjení nevinných lidí, za které je zodpovědná.

Čtěte více v obsáhlé zprávě AI ze Sýrie.

„Zabití třinácti civilistů z jedné rodiny – včetně žen a dětí – je trestuhodné“, říká Philip Luther, ředitel programů AI pro Střední východ a severní Afriku. Těla tří bratrů byla před týdnem nalezena se střelnými poraněními přímo před jejich domovy. Čtyři ženy a šest dětí ve věku mezi 2 a 13 lety pak objevili mrtvé uvnitř domu. K zabíjení přitom došlo jen krátce poté, co se nedaleko střetli povstalci s vládními silami.

Incident se odehrál tři měsíce po masovém zabití víc než 250 civilistů ve stejné vesnici a také v nedalekém Banjásu. „Nové zprávy stále zvyšují naše obavy, že lidé v Banjásu a Bajdá – a to hlavně ti, kteří bydlí blízko opozičních bojovníků – jsou cílem provládních vojsk. A to jen proto, aby měli protivníci jen malou šanci na něčí pomoc nebo udržení svých táborů v oblasti“, přidává Philip Luther vysvětlení.

Amnesty Internacional teď proto vyzývá Sýrii k zastavení veškerého násilí a zabíjení nevinných civilistů. A považuje syrské úřady za přímo zodpovědné za všechny takové činy, spáchané vládou podporovanými skupinami vojáků a bojovníků. Podle průzkumu AI totiž tyto síly stojí za smrtí nejméně 138 lidí v Banjásu a 130 v Bajdá.

Podle výpovědí svědků a přeživších, které se organizaci podařilo získat, útočníci postupovali dům od domu. Neozbrojení muži, ženy a děti byli postaveni na ulici do řady a zblízka zastřeleni. Další byli zabiti přímo doma. Některé budovy pak byly vyrabovány a zapáleny.

Žena, jejíž manžel a dva synové byli zabiti v Bajdá, popsala, jak deset mužů ve vojenských uniformách rozkoplo dveře jejich domu. Jeden píchl jejího manžela bajonetem. Ženě opakovaně vyhrožovali znásilněním a její dva synové, manžel a další muži pak byli vyvlečeni ven na ulici a zastřeleni.

Další přeživší vypověděl, že on a jeho přítel byli zadrženi, když se pokoušeli uniknout po hlavní silnici. Muži oblečení do vojenských uniforem je odvlekli na kontrolní stanoviště a hodili je na zem tváří dolů. Pak je začali kopat a bít. „Bili nás tak silně, že jsem myslel, že umírám,“ popisoval týrání muž. A dodal i podrobnosti toho, jak je pak vojáci polili benzínem a zapálili: „Přinesli velké dvoulitrové lahve s benzínem, vylili je na mého přítele a škrtli sirkou. Několik vteřin se tam svíjel a pak ho střelili do hlavy a on zemřel. V lahvi jim pořád ještě trochu zbylo, a tak ji vyprázdnili na mě a zapálili mě… Hořel jsem…Začal jsem si svlékat oblečení, bundu…Pak jsem utíkal pryč a oni na mě začali střílet…Já ale utíkal a utíkal dál…Nevím, jak jsem to dokázal, že jsem přežil.“

Očití svědci vypověděli, že v této oblasti viděli mnoho těl nakupených v ulicích a civilisty, kteří byli zadrženi provládními silami. Jeden z místních obyvatel popsal, že viděl neozbrojenou rodinu – včetně ženy a dvou dětí – skrčené v rohu u zdi, jak na ně provládní vojáci začali střílet. Těla pak spálili na hromadě.

Situace je podle Philipa Luthera alarmující: „Vyšetřovatelé OSN musí co nejdříve odjet do Sýrie a řádně prošetřit všechny smrti civilistů od počátku konfliktu v roce 2011.“ Rada bezpečnosti by navíc podle AI měla postoupit situaci v Sýrii žalobci Mezinárodního trestního soudu. Tak by mohla být řádně prošetřena podezření na páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Podobné příběhy

16.11.2016

Globální nečinnost umožňuje brutální destrukci Aleppa

Zhroucení syrského příměří, v posledních dnech přineslo zuřivou eskalaci bombardování Aleppa. Podle syrské nezávislé lidskoprávní skupiny Violations Dokumentation Center, nejméně 173 civilistů bylo zabito, převážně ve městě a guvernorátu Aleppo.


29.9.2016

Sýrie: Bezpečný průchod pro civilisty neodvrátí humanitární katastrofu ve městě Aleppo

Neomezená a nestranná humanitární pomoc je neodkladně nutná ke zmírnění utrpení tisíců civilistů ve městě Aleppo. Amnesty International oznámila, že ve městě dochází zásoby jídla i další nepostradatelné věci.


8.1.2016

Sýrie: Rusko není schopné přiznat zabíjení civilistů

Během ruských leteckých útoků v Sýrii došlo k zabití stovek civilistů. Dále byly silně poničeny obytné oblasti, domovy, mešita, rušné tržiště i zdravotnická zařízení. Pro Amnesty jsou to důkazy porušování mezinárodního humanitárního práva.


7.3.2016

Sýrie: vládní a ruské síly cílí na nemocnice

Šetření Amnesty International ukázalo, že ruské a syrské vládní síly poslední tři měsíce zřejmě úmyslně cílí nemocnice a jiná lékařská zařízení. Důvodem je snaha udělat prostor pro postup pozemních vojsk do severního Aleppa.