Čína: je třeba vyšetřit úmrtí při protestech

Včerejší protesty v Ujgurské autonomní oblasti v Číně přinesly podle dostupných zpráv 140 mrtvých a mnoho zraněných, další stovky lidí byly zadrženy. Amnesty International vyzvala úřady v Urumči, aby okamžitě provedly nezávislé vyšetřování všech úmrtí.

Podle organizace na ochranu lidských práv je také třeba okamžitě propustit zadržené, kteří pouze pokojně vyjadřovali své názory a nedopustili se násilností.

„Došlo k tragickým ztrátám na životech, je tedy nezbytné úmrtí nezávisle vyšetřit a postavit před spravedlnost zodpovědné osoby, ať jsou v řadách bezpečnostních sil nebo účastníků protestů,“ uvedla Roseann Rifeová, zástupkyně ředitele AI pro Asii a Pacifik.

Ujgurové jsou v Číně od osmdesátých let minulého století vystaveni systematickému porušování lidských práv, které zahrnuje svévolné věznění, držení v samovazbě a také přísné omezení náboženské svobody a nabourávání etnické identity. Ujgurům jsou upírána i kulturní a sociální práva.

Čínská vládní politika, která mimo jiné omezuje použití ujgurského jazyka a podporuje migraci etnických Číňanů do Ujgurské autonomní oblasti, vede k etnickému napětí a frustraci na straně Ujgurů.

Podobné příběhy

3.8.2015

Thajsko musí přestat s posíláním Ujgurů do Číny kvůli hrozícímu mučení

Thajské úřady by měly zvážit vrácení 50 etnických Ujgurů zpět do Číny, kde jim hrozí, že budou mučeni, zmizí anebo budou popraveni. Čína by měla objasnit, kde je více než 100 již deportováných Ujgurů, žádá Amnesty International.