Urgentní
akce

© Amnesty International

Tunisan aktivní na Facebooku – vězení a pokuta.

  Případ

Džábar Mádžrí byl odsouzen 28. března 2012 k sedmi a půl roku vězení a pokutě 1200 tuniských dinárů (757 USD) za urážku islámu a muslimů v příspěvcích, které zveřejnil na svém facebookovém profilu. Amnesty International považuje Džábara Mádžrího za vězně svědomí, uvězněného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu.

Džábár Mádžrí byl uvězněn pár dní poté, co dva právníci v Mahdíji podali stížnost na články a obrázky proroka Mohameda zveřejněné na Mádžrího facebookovém profilu. Podle soudních dokumentů zkoumaných Amnesty International Džábar Mádžrí během vyšetřování uvedl, že obrázky dostal od kamaráda Ghází Bádžího, který se považuje za ateistu. Ten uprchl ze země, aby se vyhnul uvěznění a byl souzen v nepřítomnosti. Mádžrí je v současné době ve vězení a Ghází Bádží požádal o azyl ve Francii. Amnesty International považuje Džábara Mádžrího za vězně svědomí, uvězněného za pokojné uplatňování svých práv na svobodu projevu a přesvědčení.

Pozadí

Tuniské úřady od roku 2011 opakovaně použily články 121 a 226 trestního zákoníku a článek 86 zákona o telekomunikacích, aby omezily svobodu projevu. Cílem těchto restrikcí byli novináři, umělci a autoři blogů. Zákony přijaté za éry bývalého prezidenta Bin Alího ukládají tresty za obhajobu „porušování svatých hodnot“ a „rušení veřejného pořádku a morálky“.

Článek 121 trestního zákoníku postihuje vydávání, šíření či prodej informací, které narušují veřejný pořádek nebo morálku. Tresty stanovuje v rozmezí šesti měsíců až pěti let vězení a obsahuje i pokuty. Článek 226 zase trestá nevhodné chování či útok na posvátné hodnoty a veřejný pořádek prostřednictvím slov a jednání. Za to hrozí až šestileté vězení a pokuta. Článek 86 zákona o telekomunikacích trestá „obtěžování či urážení ostatních prostřednictvím telekomunikačních sítí,“ a to až dvěma lety vězení a pokutou ve výši 1 000 tuniských dinárů, což je v přepočtu asi 600 amerických dolarů.

Tuniské úřady v minulosti opakovaně ukázaly, že nechtějí plně respektovat svobodu projevu. Toto právo není řádně chráněné ani v nové ústavě z prosince 2012, která dál umožňuje tuto svobodu postihovat a omezovat.