Ázerbájdžán 2015

Přísná opatření zaměřená na občanská sdružení a perzekuce politického disentu pokračovaly. Lidskoprávní organizace zůstaly i nadále neschopny obnovit svou práci. Minimálně 18 vězňů svědomí zůstalo zadržených na konci roku. Odvety proti nezávislým žurnalistům a aktivistům pokračovaly jak v Ázerbájdžánu tak v zahraničí, zatímco rodinní příslušníci také čelili obtěžování a zadržení. Mezinárodním lidskoprávním pozorovatelům byl buď zakázán vstup do země, anebo byli vypovězeni. Zprávy o mučení a dalších způsobech zneužití přetrvávaly.

Zdroj: Výroční zpráva AI za rok 2015-16

PROFIL

Národní  měna ztratila třetinu na hodnotě vůči americkému dolaru poté, co vláda devalvovala měnu v důsledku klesající ceny ropy. Ekonomika zůstala významně závislá na ropě, důsledkem čehož došlo k prudkému zvýšení hladiny cen zvýšení a poklesu reálných příjmů.

V červnu se konaly v hlavním městě Baku první Evropské hry – významná sportovní událost, která měla za účel předvést Ázerbájdžán. Nicméně hry se prokázaly značně drahými a zároveň bylo reportováno, že vláda tlačila na místní podniky, aby událost finančně podpořily a snížily platy zaměstnancům veřejného sektoru.

Vládnoucí strana Nový Ázerbájdžán zažila pohodlnou výhru v parlamentu při volbách, které se konaly 1. listopadu. Hlavní opoziční strany bojkotovaly volby kvůli konstantnímu pronásledování ze strany autorit. Kancelář pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) mezinárodního tělesa OSCE zrušila svou pozorovatelskou misi voleb kvůli omezením zavedeným vládou. V červenci přerušilo zastoupení OSCE v Baku svou činnost.

Mezinárodním pozorovatelům lidských práv byl zakázán vstup do země, anebo byli vypovězeni.  Zastupitelům Human Rights Watch a Amnesty International byl zakázán vstup a byli vykázáni při příjezdu na Evropské hry. Stejný přístup byl aplikován i vůči několika zahraničním novinářům. V září zrušila vláda návštěvu Ázerbájdžánu plánovanou Evropskou komisí poté, co vyzval Evropský parlament Ázerbájdžánskou vládu k propuštění uvězněných zastánců lidských práv. V říjnu odstoupila Evropská rada od kolektivní pracovní skupiny zaměřené na lidskoprávní problémy v Ázerbájdžánu na protest zhoršujících se lidskoprávních podmínek.

SVOBODA SDRUŽOVÁNÍ

Předním lidskoprávním nevládním organizacím nebylo umožněno pokračovat ve své práci kvůli zmrazenému majetku a stálému obtěžování, včetně trestního stíhání svých členů. Několik vůdců nevládních organizací zůstalo ve vězení, zatímco ostatní byli nuceni do exilu ze strachu z perzekuce.

Po deseti měsících strávených na švýcarské ambasádě vyhýbáním se před trestním řízení postaveném na vymyšlených obvinění bylo Eminu Huseynovu – zakladateli a představiteli Institutu svobody a bezpečí reportérů (IRFS), dovoleno opustit zemi 12. června pod podmínkou zbavení se občanství. Kancelář IRFS byla přepadena a uzavřena autoritami v roce 2014 a jeho online vysílací stanice Obyektiv TV zrušena.

VĚZNI SVĚDOMÍ

Nejméně 18 vládních kritiků, včetně prominentních zastánců lidských práv, zůstalo na konci roku ve vězení na bázi smyšlených obvinění.

Čtyři představitelé nevládních organizací byli odsouzeni k dlouhým vězeňským rozsudkům na nepravdivých obvinění ze zpronevěry, ilegálního podnikání, daňových úniků a zneužití autority. 16. dubna byl Rasul Jafarov, zakladatel Klubu lidských práv, odsouzen k šesti a půl rokům ve vězení. 22. dubna byl odsouzen i Intigam Aliyev, vůdce Spolku právního vzdělání, k sedmi a půl letům. 13. srpna byla Prezidentka Institutu pro mír a demokracii Leyla Yunus odsouzena k osmi a půl rokům, zatímco její manžel a kolega Aris Yunus k sedmi letům. Manželům byly dány podmínečné rozsudky po odvolání 9. prosince a oba byli propuštěni. Investigativní reportérka Khadija Ismayilova, která byla ve vazbě od roku 2014, byla 1. září odsouzena k sedmi a půl rokům vězení.

Vězni svědomí Bashir Suleymanli, spoluzakladatel Centra pro volební monitoring a demokratických studií, a opoziční aktivista Orkhan Eyyubzade byli propuštěni 18. března na milost prezidenta.

SVOBODA PROJEVU

Všechna mainstreamová média zůstala pod vládní kontrolou. Nezávislé zdroje čelily obtěžování a hrozbám uzavření. Nezávislí reportéři i nadále čelili hrozbám, obtěžování, výhružkám a násilí.

26. ledna byla v Baku napadena zástupkyně předsedy IRFS Gunay Ismayilova neznámým mužem na chodbě budovy, kde bydlí. Vyšetření incidentu nebylo ukončeno do konce roku.

V květnu rozhodlo Rádio Free Europe / Rádio Liberty uzavřít svou pobočku v Baku, která byla přepadena a prohledána autoritami v prosinci 2014, od kdy zůstala uzavřena.

8. srpna byl hrubě sbit žurnalista a předseda IRFS Rasim Aliyev skupinou mužů v Baku a zemřel v nemocnici den poté. Předtím podal zprávu, že mu bylo vyhrožováno na sociálních médiích v souvislosti s jeho Facebookovou publikací o známém fotbalistovi. Šest mužů bylo zatčených a obviněných v souvislosti s jeho smrtí.

16. září dopadla policie dva reportéry z  nezávislého online mediálního zdroje v ázerbájdžánštině, Meydan TV. Aytaj Ahmadova byla propuštěna po výslechu, ale Shirin Abbasov byl držen izolován v samovazbě a odsouzen k třiceti dnům  administrativního vězení za údajné vzdorování policii. Odseděl celý svůj rozsudek.

8. prosince byl zatčen Fuad Gahramanli, zástupce předsedy opoziční strany Populární fronta (Popular Front Party), v souvislosti s jeho publikacemi na Facebooku kritizující vládu a povzbuzující poklidný protest a vzdor. Byl dán do vyšetřovací vazby na tři měsíce jako podezřelý zločinec, obviněn z vyžadování svržení vlády a vyvolávání náboženské nenávisti.

ZADRŽENÍ PŘÍBUZNÝCH ŽURNALISTŮ

Příbuzní zaměstnanců mediálního sektoru, kteří pracují ze zahraničí a jsou kritici vlády, čelili obtěžování ze strany autorit. 13. února zadržela policie Elgize Sadigliho, bratra Turala Sadigliho – bloggera, který se zúčastnil pouličních protestů v Berlíně při návštěvě Německa prezidentem Ilhamem Aliyevem. Elgiz Sadigli byl dva měsíce ve vyšetřovací vazbě kvůli obvinění souvisejícími s drogami a posléze propuštěn díky mezinárodnímu pobouření.

V červnu se nechal slyšet exilovaný ředitel Meydan TV  a bývalý vězeň svědomí Emin Milli, že obdržel výhružky od autorit po jeho odmítavém zpravodajství Evropských her. 23. července byl zatčen jeho švagr Nayim Aghabayov, obviněn z drogově spojených aktivit a dán do vazby. Jeho bratranec, Polad Abdullayev, byl zatčen 27. července a propuštěn během pár dnů, poté co několik jeho příbuzných napsalo otevřený dopis o jejich neuznání práce Emina Milliho.

V červenci zatkla policie tři příbuzné Ganimata Zahida, exilovaného reportéra a bývalého vězně svědomí, který vede TV SAAT, vysílací program sídlící v Turecku a dostupný online. Jeho synovec a bratranci byli zatčeni 19. a 22. července za vzdorování před příkazy od policie, ale byli propuštěni poté, co v pořadí odsloužili 25 a 30 dnů administrativní vazby. 22. července byl zadržen a obviněn z vlastnictví drog další synovec.

13. října zadržela a vyšetřila policie Vakila a Rajiho Imanovs, bratry exilovaného šéfredaktora Meydan TV Gunela Movlud při dvou separátních přepadení na dvou odlišných místech na bázi obvinění souvisejících s drogami.

SVOBODA SHROMÁŽĎOVÁNÍ

Poklidným pouličním protestům zabránila policie násilím, anebo je alternativně úspěšně rozpustila.

22. srpna se sešlo několik stovek obyvatelů města Mingechevir za účelem protestovat proti úmrtí muže v policejní vyšetřovací vazbě. Byli ale násilně rozptýleni slzným plynem a zvukovými bombami. Zároveň byli honěni a sbiti policií ozbrojenou obušky.

MUČENÍ A DALŠÍ ZPŮSOBY ZNEUŽITÍ

Mučení a další způsoby zneužití byly i nadále beztrestně použity při absenci efektivních vyšetření a trestních řízení.

Vězeň svědomí Ilgar Mammadav řekl svému právníkovi, že 16. října byl sražen k zemi, nakopnut a praštěn dvěma vězeňskými strážníky a ředitelem, který ho varoval, že nevyjde z vězení živ. Jeho právník si všiml zranění a modřin na jeho hlavě i krku při návštěvě den poté.

Novinky

3.4.2020

Evropa: Amnesty zdůrazňuje priority lidských práv pro reakce států na COVID-19

Státy musí zaručit, že reakce na COVID-19 jsou v souladu s jejich mezinárodními a regionálními závazky v oblasti lidských práv. Digitální dohled lze ospravedlnit pouze tehdy, pokud respektuje lidská práva.

27.3.2020

Hledá se „Manažer/ka kampaní a advokační práce AI ČR“

Česká pobočka lidskoprávní organizace Amnesty International hledá srdcaře nebo srdcařku do svého týmu.

26.3.2020

MAĎARSKO: NEOMEZENÉ PRAVOMOCE NEJSOU VŠELÉK!

Amnesty varuje před prodloužením stavu nouze na neomezenou dobu, kterým si Maďarská vláda zajistila bianco šek na řízení státu pomocí dekretů. Bez Parlamentu.

25.3.2020

Jemen: 5 let konfliktu přineslo spoustu bezpráví

Protiprávní zadržování, politicky motivované rozsudky smrti, nucená zmizení a mučení zůstávají rozšířené i po pěti letech války, která začala 25. března 2015. Problémem zůstávají i dodávky zbraní ze Západu.

24.3.2020

Evropa: Lidé pomáhající uprchlíkům a migrantům riskují vězení, protože úřady zneužívají zákony proti pašeráctví

V celé Evropě jsou lidé stíháni a zastrašováni za činy solidarity vůči uprchlíkům, žadatelům o azyl a migrantům, včetně rozdávání teplého oblečení, poskytnutí přístřeší a záchrany životů na moři.

Další zprávy

Úspěchy

25.2.2020
Myanmar: Filmaři hrozí za příspěvky na sociálních sítích čtyři roky vězení: @ Myanmar

Myanmarský filmař je na svobodě!

Režisér a dokumentarista Min Tchin Ko Ko Ďi byl 21.2. 2020, dva měsíce před oficiálním vypršením trestu, propuštěn na svobodu. Ještě v listopadu mu přitom hrozily další dva roky vězení.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...