×

Text on-line petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění, vězně svědomí, Tašiho Wangčuka, který je už dva roky ve vazbě pouze z důvodu uplatňování svého práva na svobodu slova.
Chief Procurator
Yushu Zangzu Zizhizhou Remin Jianchayuan
Qionglong Lu, Jiegu Zhen, Yushu Shi
Yushu Zangzu Zizhizhou
Qinghaisheng 815000
People’s Republic of China


Vážený pane prokurátore,

píšu Vám, abyste věnoval svou pozornost případu Tašiho Wangčuka, který je vězněm svědomí, obráncem lidských práv a mírumilovným zastáncem zvýšení výuky v tibetském jazyce ve školách v oblasti osídlené Tibeťany. Taši Wangčuk byl zadržen kvůli svým pokojným aktivitám, a proto vás naléhavě vyzývám, abyste stáhl jeho obvinění a okamžitě a bezpodmínečně ho propustil.

Před svým zatčením Taši Wangčuk vyjadřoval obavy z postupného zániku tibetské kultury. V roce 2015 navštívil provincie Qinghai, Sichuan a Yunnan, kde zjistil, že čínština se stala jediným vyučovacím jazykem a tibetské jazykové vzdělávání není považováno za důležité.

První soudní řízení Tašiho Wangčuka se konalo 4. ledna 2018 po téměř dvouletém předběžném zadržení bez přístupu k rodině. Teď stále čeká na rozhodnutí soudu.

Apeluji na Vás, abyste stáhli obvinění Tašiho Wangčuka a okamžitě a bezpodmínečně ho propustili. Byl zatčen pouze za pokojné uplatňování svého práva na svobodu projevu, právo zakotvené ve Všeobecné deklaraci lidských práv, Čínské ústavě a Mezinárodním paktu o občanských a politických právech, který Čína podepsala v roce 1998 a který, jako opakovaně uvedla, má záměr ratifikovat.

S pozdravem
Zavřít