Urgentní
akce

© Amnesty International (Photo:Tomás Ramírez Labrousse)

Podpořte legalizaci potratů v Argentině

  Případ

Moje tělo moje práva   Argentina publikován 7.5.2020

V březnu 2020 se argentinský prezident Alberto Fernandez veřejně zavázal, že do konce roku Kongresu předloží návrh zákona na legalizaci interrupcí. Svůj slib ale zatím nesplnil. Příští zasedání Kongresu proběhne dne 30. listopadu. Po tomto datu se šance na přijetí zákona významně sníží. Vyzvěte s Amnesty argentinského prezidenta, aby splnil svůj slib a předložil návrh zákona o legalizaci interrupcí v nejbližším možném termínu.

Ženy, které otěhotní a nemohou nebo nechtějí pokračovat v těhotenství, jsou v Argentině často postaveny před bezvýchodnou volbu – ohrozit svůj život, nebo jít do vězení.

Z těchto důvodů v Argentině každý rok riskuje svůj život na půl milionu těhotných žen provedením potratu bez odborné lékařské péče. Od roku 1983 zde zemřelo nejméně 3 000 žen v důsledku riskantních potratů.

Jedenáctileté dívce v provincii Tucumán bylo po znásilnění partnerem její babičky odepřeno právo na potrat. Když přišla do nemocnice požádat o legální potrat, měly zdravotní úřady povinnost ochránit její život a zdraví. Místo toho dělaly všechno proto, aby dívka na potrat nešla a její práva jí byla odepřena.

V únoru musela ze závažných zdravotních důvodů podstoupit císařský řez, kterému přitom bylo možné se vyhnout. Krutá nespravedlnost způsobila dívce nevýslovné fyzické i psychické obtíže. Dvakrát se pokusila o sebevraždu.

Tento tragický případ je dalším důkazem toho, že je třeba změnit zákony, které kriminalizují potraty v Argentině.

V reakci na zprávy, že nově zvolený argentinský prezident Alberto Fernández představí do deseti dnů návrh zákona na legalizaci potratů, Mariela Belskiová, výkonná ředitelka Amnesty International v Argentině uvedla: „Kongres musí nyní naslouchat desítkám tisíc žen, které bojovaly za to, aby mohly mít kontrolu nad tím, co se děje s jejich tělem. Je na čase, by se Argentina připojila k zemím, které legalizovaly potraty a řekla ‚adiós‘ tajným potratům.“

„Přístup k bezpečnému potratu je lidské právo. Přesto jsou potraty v Argentině stále nezákonné a mohou je podstoupit pouze ženy, jejichž život nebo zdraví jsou vážně ohroženy nebo když k těhotenství dojde v důsledku znásilnění. Legalizace potratů by pro naši zemi byla skutečně historickým krokem a ženy by se mohly těšit na budoucnost, v níž budou respektována jejich práva a je s nimi zacházeno se soucitem.“

  Aktuality

  Článek publikován 4.1.2021

Historický úspěch: Argentina schválila legalizaci interrupcí

Argentina se stala teprve třetí jihoamerickou zemí, kde bude interrupce legální.

  Článek publikován 23.11.2020

Argentina je krůček od legalizace interrupcí

Argentinský prezident Alberto Fernández dne 17. listopadu oficiálně předložil Kongresu návrh zákona o legalizaci interrupcí v Argentině.

Pozadí

V srpnu 2018 došlo v Senátu k historickému hlasování o legalizaci potratů v Argentině, které ale neprošlo. Zastánci práv žen, včetně Amnesty, se zavázali bojovat proti tomu, co nazvali „dočasná prohra“. Desítky tisíc žen vyrazily do ulic protestovat a podpořit legalizaci potratů.

Argentinský prezident Alberto Fernández oznámil, že bude prosazovat legalizaci potratů, hned po svém uvedení do funkce 10. prosince 2019.

Debata o dekriminalizaci a legalizaci potratů v Argentině se v zemi stala právoplatným tématem a zejména mladší generace stále hlasitěji volá po změně stávajících pravidel.