Demokratická republika Kongo: Vláda musí dostát závazku učinit přítrž dětské práci do roku 2025

V reakci na příslib vlády Demokratické republiky Kongo (DRK) o vymýcení dětské práce v sektoru těžby do roku 2025 reaguje Seema Joshi, vedoucí sekce Byznys a lidská práva Amnesty International:

„Tento příslib může znamenat významný milník na cestě za odstraněním trápení dětí v podobě práce v dolech Demokratické republiky Kongo, kde pracují již od raného věku sedmi let. Pokud bude příslibu dostáno, nebudou muset budoucí generace Konžanů trávit své dětství dobýváním materiálů pro naše chytré telefony a elektromobily v temnotě, špíně a nebezpečných podmínkách.

Vládní strategie přímo reaguje na odhalení Amnesty International a poprvé připouští, že děti manuálně pracují v kobaltových dolech.

Jedná se o povzbudivý vývoj, důležitá je teď však realizace prohlášení. Sliby předchozí vlády o boji s dětskou prací k ničemu nevedly. Budeme situaci sledovat zblízka, abychom zajistili, že závazek není jen další falešnou nadějí pro konžské děti.”

Prohlášení o nové strategii vlády proti dětské práci vydal ministr pro zaměstnanost, práci a sociální věci Lambert Matuku Memas. Stalo se tak na pracovním setkání konaném ve dnech 30.–31. srpna v Kinshase, kde vláda Demokratické republiky Kongo vydala prohlášení o nové strategii pro boj s dětskou prací v dolech.

Pozadí případu

Není známo, kolik je zapojeno do těžby v DRK, UNICEF odhaduje, že v roce 2014 se jednalo o zhruba 40 000 dětí v dolech jižní části DRK.

Zprávu Amnesty International z roku 2016 o využívání dětské práce v kobaltových dolech v DRK, sepsanou ve spolupráci s Afrewatch, je možno nalézt zde: This is what we die for: Human rights abuses in the Democratic Republic of the Congo power the global trade in cobalt. Na setkání se vláda DRK zavázala k postupnému zavádění všech doporučení jmenovaných ve zprávě.

Kobalt představuje zásadní složku lithium-iontových baterií, které pohánějí většinu elektronických zařízení a elektrických vozidel. Více jak polovina ve světě vytěženého kobaltu pochází z Demokratické republiky Kongo.

Related stories

10.9.2018

Shawkan bude volný

Egyptský fotoreportér by měl být propuštěný - odseděl si ve vazbě už celý trest, který mu 8. září určil soud.


22.8.2018

Malajsie: 100 dní u moci - vláda má pořád spoustu práce na lidských právech

Nová vláda Malajsie musí ujít ještě dlouhou cestu, aby naplnila svůj program reformy lidských práv, a to navzdory některým úspěchům během prvních 100 dnů u moci.


12.3.2018

Vazba pro Ojuba Titijeva prodloužena!

Soud v Čečensku se rozhodl prodloužit vazbu Ojuba Titijeva až do 9. května.


17.1.2018

30krát naděje v roce 2017

Změna je možná, zvláště když se lidé spojí a začnou jednat.
Jaké pozitivní zprávy přinesl v hnutí Amnesty International rok 2017?


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...