Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov, mladí aktivisté z Ázerbájdžánu jsou konečně na svobodě!

Mladí aktivisté byli propuštěni na základě prezidentské milosti udělené 16. března 2019.

Amnestie se konala u příležitosti ázerbájdžánského svátku na oslavu jarní rovnodennosti Nourúz. Propuštěno bylo přes 400 lidí, včetně mladých aktivistů a politiků, kteří byli nespravedlivě uvězněni.  

Oba byli k desetiletému trestu odsouzeni v květnu 2016 po uspořádání veřejného politického protestu - v předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu namalovali na jeho sochu protestní zprávy. Oficiálně byli ale odsouzeni za přechovávání drog. K doznání byli přinuceni násilím. V roce 2016 na jejich podporu mohli psát lidé dopisy v rámci akce Maraton psaní dopisů. Dopis za jejich propuštění tehdy napsalo na 230 000 lidí.

Propuštěn byl i vězeň svědomí a člen hnutí NIDA Ilkin Rustamzade. Ten byl vězněn od roku 2013 za kritiku vlády.

Related stories

7.5.2019

Aktivista Bayram Mammadov byl po měsíci propuštěn z vězení

Ázerbájdžánský aktivista Bayram Mammadov byl 29. dubna propuštěn z vazby, kde strávil 30 dní za údajný odpor vůči policejním příkazům.


30.4.2019

Bayram Mammadov je volný!

Za veřejnou kritiku vlády byl zatčen, falešně obviněn z pašování drog a poslán do vězení. Teď je konečně na svobodě.


9.5.2019

Barmští novináři konečně na svobodě

Ve vězení strávili přes 500 dní. Teď jsou oba novináři agentury Reuters opět na svobodě.


2.5.2019

Venezuelský opoziční lídr Leopoldo López je na svobodě!

Leopoldo López přežil několik pokusů o atentát, byl obviněn z 26 trestných činů. V roce 2015 byl odsouzen k 13letému trestu. V roce 2017 byl sice propuštěn z vězení, ale trest si dál odpykával v domácím vězení. Teď je Leopoldo López konečně na svobodě.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...