Urgentní
akce

© Amnesty

Mexičanka týden držena a mučena ve vojenských kasárnách!

  Případ

Zastavte mučení   Mexiko publikován 5.3.2013

Miriam Lopézová byla v roce 2011 týden držena ve vojenských kasárnách, kde byla mučena a sexuálně zneužívána vojáky. Chtěli tak dosáhnout jejího přiznání k trestnému činu. Za tento čin zatím nebyl nikdo potrestán. Amnesty International považuje mučení a jakýkoliv jiný způsob špatného zacházení jako způsob vynucení doznání k trestné činnosti za hrubé porušení lidských práv.

Třicetiletá Miriam Lopézová, mexická žena v domácnosti a matka čtyř dětí, byla v roce 2011 mučena a znásilněna vojáky. Dva muži v civilu, kteří byli později identifikováni jako členové armády, ji 2. února 2011 zadrželi v jejím rodném městě Ensenadě a odvlekli ji do vojenských kasáren v Tijuaně. Tam byla z nařízení civilního žalobce z Federálního zastupitelského úřadu vyslýchána a držena sedm dní. Během nich ji třikrát znásilnili příslušníci armády, mučili ji elektrickými šoky a téměř ji udusili. Vojáci jí vyhrožovali useknutím rukou a ukazovali jí fotografie dětí a partnera, které byly tajně pořízeny na ulici. Řekli jí, že „si pro ně dojdou,“ pokud nebude spolupracovat.

Cílem mučení byla snaha Lopézovou přinutit podepsat doznání k obchodu s drogami, čímž by vojáci nezákonně získali obvinění z trestného činu. Text přiznání obsahoval také další osoby, které Miriam Lopézová neznala, a které vojáci vinili ze stejného zločinu. U části výslechu byl přítomen místní veřejný ochránce práv. Lopézové ale neposkytl žádnou ochranu.

  Aktuality

  Článek publikován 28.8.2015

V případu Miriam nedošlo k posunu

Pozadí

Počet lidí, kteří v Mexiku ohlásili mučení ze strany vojáků a policistů, za posledních několik let vzrostl. Země totiž bojuje s drogovými kartely a organizovaným zločinem, což vyžaduje nasazení tisíců vojáků a policistů. Veřejná bezpečnost v Mexiku se dlouhodobě nachází v krizi a případ Miriam Lopézové je jen jedním z mnoha příkladů obětí tohoto stavu. Mexické úřady přitom opakovaně prohlásily, že vojenský způsob boje s drogovými kartely, který země praktikuje, plně respektuje lidská práva. Amnesty International ale zaznamenala prudký nárůst porušování lidských práv, a to včetně zabíjení, násilných zmizení, svévolného zadržování a věznění osob. Pachateli jsou ale často i státní úředníci. V roce 2012 vydal Výbor proti mučení OSN (CAT) Mexiku několik důležitých doporučení, ve kterých zemi vyzývá mimo jiné k tomu, aby zaručila, že svědectví získané mučením nebude soudy uznáno jako důkaz.