Urgentní
akce

Amnesty international- contact Vongai Chikwanda or Kuvaniah Moodley

Třem mučeným aktivistkám hrozí až pět let vězení

  Případ

Tři aktivistky – Joana Mamombeová, Cecelia Chimbiriová a Netsai Marovaová – byly zatčeny dne 13. května kvůli zorganizování protivládního protestu v reakci na nezvládnutou úlohu úřadů v souvislosti s COVID-19 a nedostatkem jídla v zemi. Policie je následně převezla na neznámé místo, kde byly mučeny a sexuálně napadeny. Ženy jsou obviněny z několika trestných činů a hrozí jim až pětileté vězení.

Joanna Mamombeová, zákonodárkyně MDC Aliance pro Harare Západ, Cecilia Chimbiriová viceprezidentka MDC Youth National, a Netsai Marovaová, tajemnice Youth Deputy Organising Secretary, byly zatčeny u policejních zátarasů obsazených policií a vojskem poblíž Warren Park u Bulawayo Road v Harare. Následně byly odvezeny na ústředí policie v Harare a tam pod záminkou přemístění na policejní stanici Bulawayo Road naloženy do jiného vozidla. Podle dostupných svědectví měly hlavy zakryty kápěmi nebo pytli a byly odvezeny na neznámé místo. Tam byly bity do chodidel, sexuálně napadeny a nuceny pojídat lidské exkrementy. Dne 14. května mluvčí policie Paul Nyathi potvrdil jejich zatčení, nevěděl ale, kde se nacházejí. Téhož dne však policie prostřednictvím twitteru popřela, že by se aktivistky nacházely v policejní vazbě. Aktivistky byly nalezeny v časných ranních hodinách až dne 15. května, vyhozeny z auta, v Binduře, 87 km od Harare, s roztrhanými šaty a známkami brutálního násilí. Byly hospitalizovány. Během jejich pobytu v nemocnici je úřady obvinily z porušení § 37 trestního zákoníku, tedy ze shromažďování s úmyslem podněcovat násilí na veřejnosti a rušení veřejného pořádku, za což hrozí trest odnětí svobody až pět let nebo pokuta, případně obojí, a porušení § 5(3) a (1) právního nařízení 99/20, zakazujícího shromažďování, za což hrozí trest odnětí svobody jeden rok nebo pokuta, případně obojí. Po zasedání zvláštního soudního tribunálu přímo v nemocnici byly aktivistky propuštěny na kauci ve výši 1 000 zimbabwských dolarů. Dne 10. června byly všechny tři znovu zatčeny, tentokrát v kancelářích svých právních zástupců. Byly obviněny z výmyslů týkajících se jejich týrání podle § 31 (a)(1)(iii) trestního zákona, což obnáší sdělování nebo publikování nepravdivých zpráv poškozujících stát, a také podle § 184(1)(f) trestního zákona, což je bránění nebo maření výkonu spravedlnosti podle § 184(1)(f) trestního zákona. Dne 15. června bylo zamítnuto propuštění na kauci a aktivistky zůstaly ve vazbě do 26. června. Během vazby jim bylo odepřeno dostávat potraviny od příbuzných. Jejich právní zástupci se odvolali k vrchnímu soudu. Ten dne 26. června rozhodl o propuštění na kauci za obtížných podmínek: zaplacení 10 000 zimbabwských dolarů, povinnost třikrát týdně se hlásit policii a zákaz zmiňovat se o případu přímo nebo nepřímo prostřednictvím jakýchkoli veřejnoprávních nebo soukromých sdělovacích prostředků, včetně sociálních sítí.

Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤

  Aktuality

  Článek publikován 10.7.2023

Dobrá zpráva ze Zimbabwe: aktivistky jsou nevinné

Zimbabwské aktivistky Joana Mamombeová a Cecilia Chimbiriová byly obviněny, že lhaly o svém únosu a mučení ze strany policie v květnu 2020. Nejvyšší soud je po třech letech shledal nevinnými.

  Článek publikován 21.8.2020

Aktivistky znovu zatčeny

Znovuzatčení vyústilo v nové, vykonstruované obvinění proti Cecilii Chimbiriové.

Pozadí

V den jejich zatčení, 10. června, požádalo devět zvláštních zpravodajů OSN o bezodkladné ukončení svévolných odvlékání a týrání a o upuštění od obvinění. Někteří vysocí vládní úředníci, mezi nimi ministr spravedlnosti či stálý tajemník ministerstva sdělovacích prostředků, informací a telekomunikací, odpovědnost za nezvěstnost aktivistek odmítli a tvrdili, že se jedná o zákulisní divadlo členů opozice. Ministr spravedlnosti dokonce vyzval k jejich zatčení. Ministr vnitra a kulturního dědictví vydal prohlášení zdůrazňující (právní) mezery v příběhu aktivistek a nařknul je z usilování o přízeň západních zemí před zahájením vyšetřování. Dále obvinil lékaře a označil je za protistátní živly.



Podpořit můžete i naše další případy:



dalsi pripady kde muzete pomoci

Egyptský právník v oblasti lidských práv je kvůli svým aktivitám už přes rok ve vězení bez možnosti kontaktovat rodinu nebo právníka.

dalsi pripady kde muzete pomoci

Obránci lidských práv v Afghánistánu čelí obtěžování, výhrůžkám smrtí a stále většímu tlaku ze strany úřadů a policie.

dalsi pripady kde muzete pomoci

Jemenský obránce LGBTI+ práv je držen na samotce kvůli videu zveřejněnému na sociálních sítích, přitom nebyl obviněn z žádného trestného činu.