NAPIŠTE DOPIS.
ZMĚŇTE ŽIVOT.

MARATON PSANÍ DOPISŮ 2017

STRÁNKY PŘIPRAVUJEME

I letos v prosinci 2017 proběhne "Maraton psaní dopisů“ - největší mezinárodní akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Amnesty International ji pořádá každý rok okolo 10. prosince, tedy Mezinárodního dne lidských práv, po celém světě.

Cílem je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Přímo obětem bezpráví je možné psát dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu. Výsledky jsou vidět okamžitě.

Maraton rychle a jednoduše v 7 krocích - REGISTRACI SPUSTÍME BĚHEM ŘÍNA 2017

Krok 1: Zaregistrujte svoji událost! 
Nezáleží na tom, jestli akci uspořádáte v kavárně, v práci, na škole nebo si Maraton uděláte s přáteli doma u kuchyňského stolu.
Krok 2: Seznamte se s případy! 
Informace o případech najdete ve svém Organizátorském profilu.
Krok 3: Stáhněte si materiály! 
Vše potřebné najdete v sekci Materiály hned po registraci.
Krok 4: Rozhlaste to do světa! 
Šiřte svou událost na sociálních sítích a zapojte své okolí. 
Krok 5: Piště dopisy! 
V den D vezměte do ruky tužku a papír a jděte příkladem.
Krok 6: Dejte vědět jak to dopadlo! 
Dejte nám vědět, kolik se Vám podařilo napsat a odeslat dopisů.
Krok 7: Oslavte své úspěchy! 
Vaše hodnoty a přesvědčení jste právě přeměnil/a v činy. Naděje na změnu v životech lidí začíná vždy u nás samotných!


Zatím máme 35 193 dopisů
Kde všude se dopisy píší?
Zatím máme 589 potvrzených akcí. Přidejte i tu svou!

Koho podporujeme

Letos budou dopisy pomáhat 6 případům vězněných, pronásledovaných či utlačovaných lidí a komunit z různých zemí světa.

UMLÁCEN K SMRTI

Bangladéš

Více o tomto případu...

×

UMLÁCEN K SMRTI

Bangladéš

Mému synovi by bylo v říjnu 41 let. Od malička se zajímal o dění kolem sebe a studoval. Byla jsem na něj pyšná. V roce 2014 založil první a jediný časopis pro sexuální menšiny v zemi. A kvůli tomu zemřel. Chci pro něj spravedlnost. (Sakhina, matka Xulhaze Mannana) Xulhaz Mannan byl se svým kolegou doma, když u jeho dveří zaklepali muži, kteří tvrdili, že jsou kurýři. Ve skutečnosti ale měli mačety a Xulhaze i jeho kolegu ubili k smrti. Vše viděla jeho pětasedmdesátiletá matka. Xulhaz založil svého druhu jediný bangladéšský časopis s lesbickou, homosexuální, bisexuální, transgenderovou, intersexuální a queer tematikou, což bylo odvážné v zemi, kde jsou jakékoli vztahy stejného pohlaví postaveny mimo zákon. Vše nasvědčuje tomu, že útočníci patřili ke skupině Ansar al-Islám, což je extremistická skupina, která má na svědomí také vlnu podobných útoků na bloggery, kteří podporují ateismus, feminismus, vědu a další sekulární témata. Od útoku z dubna 2016 uběhl více než rok a do dnešního dne nebyl z vraždy nikdo obviněn, přestože existují očitá svědectví a záběry z veřejných kamer. Nejen, že je policejní vyšetřování pomalé – vláda navíc svaluje vinu na samotné oběti. Nedlouho po Xulhazově smrti jeden člen vlády prohlásil, že hnutí, která podporují „nepřirozený sex“, nemají v bangladéšské společnosti místo. Nechuť či neochota najít a obvinit Xulhazovy vrahy je skličující zprávou pro aktivisty hájící sexuální menšiny a zastávající se všech ostatních, kteří svými aktivitami zpochybňují status quo. Podle Xulhazových bratrů policie svou nečinností dokládá, že „vládě na tom vůbec nezáleží...“ a jsou přesvědčeni, že „diskuse o vztazích stejného pohlaví byla pohřbena společně s Xulhazem.“ Řekněte Bangladéši, ať předá Xulhazovy vrahy spravedlnosti.

Požadujeme:

  • aby byli Xulhazovi vrazi předáni spravedlnosti

Adresát dopisu:

Dear Home Minister
Asaduzzaman Khan
Ministry of Home Affairs
Bangladesh Secretariat, Building – 8
Dhaka
Bangladesh

Stáhnout dopis v PDF

POLICIE MI ZABILA BRÁCHU

Jamajka

Více o tomto případu...

×

POLICIE MI ZABILA BRÁCHU

Jamajka

Jsem Shackelia. Měla jsem bratra. Před pár lety ho zastřelili policisti. Proč? Nevím. A chci to zjistit. Nedovolím, aby jim to jen tak prošlo. Ale oni vyhrožují a zastrašují. Potřebuju pomoct. Shackelia Jacksonová se nevzdává. Jejího bratra v roce 2014 zastřelili policisté a ona se snaží o to, aby se vše nezávisle prošetřilo. Policie měla v hledáčku „rastafariánsky vyhlížejícího“ podezřelého z loupeže a její bratr Nakiea tomuto popisu bohužel odpovídal. V jeho malé restauraci ho policisté našli a zastřelili. Zabití policií je na Jamajce až příliš obvyklým jevem, zvláště pak u mladých a nemajetných mužů. Během posledních deseti let jich bylo zabito okolo 2000. Shackelia byla však odhodlaná postavit se podfinancovanému a vlekoucímu se soudním systémem a bojovat za spravedlnost. Shromáždila desítky rodin, kterým taky zabili blízké a znásobila tak jejich volání po spravedlnosti. Policie odpověděla rozsáhlými raziemi v jejich komunitě, které načasovala tak, aby se kryly s termíny soudních řízení. Shackelii a její rodině vyhrožovali. Shackelia se však rozhodně nechce nechat umlčet. Jak sama říká, chování policie pouze posiluje její přesvědčení o tom, že dělá správnou věc. „Bojuji, protože nemám jinou možnost. Kdybych s tím přestala, jako bych povolila policii zabít další mé bratry.“

Požadujeme:

  • aby vláda Jamajky ochránila Shackelii a zabezpečila spravedlnost pro všechny, kdo se stali obětí policie

Adresát dopisu:

Honourable
Andrew Holness
Office of the Prime Minister
1 Devon Road
Kingston 10
Jamaica

primeminister@opm.gov.jm
https://www.twitter.com/@AndrewHolnessJM

Stáhnout dopis v PDF

CHTĚJÍ NÁS ZAVŘÍT ZA NAŠE NÁZORY

Izrael

Více o tomto případu...

×

CHTĚJÍ NÁS ZAVŘÍT ZA NAŠE NÁZORY

Izrael

Jmenujeme se Farid a Issa. Jsme přátelé. Chceme ukončení výstavby izraelských osad na území Palestiny. Bez násilí. Na pokojných demonstracích se snažíme upozornit na nespravedlnost. A jejich reakce? Zastrašování a absurdní obvinění. Farid al-Atrash a Issa Amro si přejí ukončení izraelského osidlování – válečného zločinu, který má kořeny v padesátiletém okupování palestinské půdy. Na velkou část území zakázal Izrael vstup Palestincům. Židovští osadníci z Izraele se v něm můžou pohybovat volně. Farid a Issa jsou zastánci nenásilného řešení situace. Přesto čelí neustálým hrozbám a útokům ze strany izraelských vojáků a osadníků. Issa přesvědčuje mladé Palestince, aby hledali pokojné způsoby, jak čelit izraelské okupaci a diskriminačním zákonům v Hebronu, městě na Západním břehu Jordánu. Kvůli tomu ho izraelští vojáci už několikrát zatkli, zbili, zavázali mu oči a vyslýchali ho. „Izraelské okupační jednotky se na nás zaměřily, aby nás umlčely,“ říká. Farid je právník, který poukazuje na zneužívání moci jak palestinských, tak izraelských představitelů, za což je vystaven podobnému pronásledování jako Issa. V únoru 2016 se Farid a Issa zúčastnili v Hebronu pokojného protestu, který připomínal 22 let od doby, kdy Palestincům zakázali vstup do jedné z hebronských ulic, al-Shuhada. Dvě stě tisíc Palestinců je v podstatě rukojmí osmi stovek izraelských osadníků, kteří žijí v centru města. Farid a Issa teď kvůli tomuto protestu čelí absurdním obviněním, která mají zjevně sloužit k tomu, aby jim komplikovala jejich práci v oblasti lidských práv.

Požadujeme:

  • okamžité stáhnutí veškerých obvinění proti Faridovi a Issovi

Adresát dopisu:

Dear Prime Minister
Benjamin Netanyahu
Office of the Prime Minister
3 Kaplan Street, PO Box 187
Jerusalem 91950
Israel

Email: pm_eng@pmo.gov.il
https://www.twitter.com/@IsraeliPM

Stáhnout dopis v PDF

CHTĚJÍ MI DÁT DOŽIVOTÍ ZA FACEBOOK

Čad

Více o tomto případu...

×

CHTĚJÍ MI DÁT DOŽIVOTÍ ZA FACEBOOK

Čad

Říkají mi Mahadine. Žiju v Čadu a chtějí mě zavřít na doživotí. V několika videích na Facebooku jsem totiž ukázal, že zkorumpovaná vláda rozhazuje peníze a neřeší problémy obyčejných lidí. Tadjadine Mahamat Babouri, známý jako Mahadine, je internetový aktivista a otec sedmi dětí. V září 2016 umístil na Facebook několik videí. Čadskou vládu a její spolupracovníky v nich obvinil z korupce a zneužívání veřejných prostředků. Také si stěžoval na ekonomickou krizi, která kvůli celosvětovému poklesu ceny ropy v Čadu nastala. Nahrát a zveřejnit videa bylo odvážné, protože v Čadu mají takovéto veřejné projevy vážné následky. Už několik dní poté Mahadineho zatkli na ulici patrně lidi z tajných služeb. Pak následovala podle jeho slov série bití a elektrošoků. Celé týdny strávil spoutaný, zatímco ho přesouvali z jednoho vězení do druhého. Jeho žena a děti nedostaly žádné informace o tom, kde ho zadržují a musely ho vyhledat na vlastní pěst. Mahadine teď čelí několika obviněním včetně „ohrožování národní bezpečnosti“ a hrozí mu doživotí. Je těžce nemocný – má tuberkulózu, kterou dostal ve vězení. Naléhavě potřebuje lékařskou péči. Nesmí zbytek svého života strávit ve vězení za to, že nebojácně vyjádřil svůj názor. Vyzvěte Čad k okamžitému propuštění Mahadineho.

Požadujeme:

  • Mahadinovo okamžité propuštění

Adresát dopisu:

Your Excellency
Idriss Deby Itno
PO Box 74
N’Djaména
Chad

contact@presidence.td
https://www.twitter.com/@PrsidenceduTcha / @PR_IdrissDeby

Stáhnout dopis v PDF

DOSTALI MĚ AŽ NA ULICI

Čína

Více o tomto případu...

×

DOSTALI MĚ AŽ NA ULICI

Čína

Jmenuji se Ni Ju-lan. Jako právnička jsem vždycky obhajovala ty, které čínská vláda násilně vystěhovávala z jejich domovů. Sama jsem jednou z nich. Navíc ze mě udělali invalidu. Zastrašují mě, mlátí… už dvacet let. Ni Ju-lan celé roky čelí násilnému obtěžování, protože se zastává těch, kteří byli vystěhováni ze svých domovů. Bývalá právnička podporovala desítky a desítky lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli lukrativním stavebním projektům. Sama patří mezi tisícovku lidí, kterým zdemolovali domy kvůli olympijským hrám v Pekingu v roce 2008. Vláda na její aktivismus zareagovala zastrašováním jí i její rodiny a myslela, že tím zastaví její práci. Ni Ju-lan opakovaně zatkli a během vazby bili tak, že je teď na invalidním vozíku. Pronásledovali ji téměř 20 let. Celá rodina byla pod policejním dohledem, vláda jim vyhrožovala a vystěhovala je z každého domova, který si našli. V březnu 2016 úřady odmítly vydat Ni cestovní dokumenty do USA, kde si měla převzít mezinárodní cenu za svou odvahu. V dubnu 2017 k ní do pronajatého bytu vpadla skupina mužů a Ni, její dceru i manžela prostě opět vyhodili na ulici. Když si našli dočasné bydlení, znovu je tam pronásleduje policie. Ni Ju-lan přesto nepřemýšlí o tom, že by lidem přestala pomáhat v obraně jejich práv. Teď je řada na nás, abychom se postavili za ta její.

Požadujeme:

  • aby bylo okamžitě zastaveno pronásledování Ni Ju-lan

Adresát dopisu:

Dear Director
Wang Xiaohong
No. 9 Dongdajie, Qianmen, Dongchengqu
Beijingshi 100740
People’s Republic of China

Stáhnout dopis v PDF

DALI MI PĚT LET ZA OCHRANU PRALESA

Madagaskar

Více o tomto případu...

×

DALI MI PĚT LET ZA OCHRANU PRALESA

Madagaskar

Mé jméno je Clovis. Prales je můj druhý domov. Nedovolím, aby ho děti našich dětí znaly jen z fotek. A tak bojuju proti pašerákům dřeva a zkorumpovaným úředníkům. Za to mě křivě obviňují a hrozí nesmyslnými tresty. Clovis Razafimalala je milovník madagaskarského deštného pralesa. Otec dvou dětí a aktivista za životní prostředí dělá vše pro to, aby ochránil ohrožené, rubínově zabarvené stromy palisandru. Jenže zkorumpovaná síť pašeráků se neštítí ničeho, když se snaží Clovise a jeho kolegy umlčet. Nelegální prodej dřeva vzácného stromu totiž vynáší miliardy dolarů. Černý trh s palisandrem výrazně roste, a to i přes zákonný zákaz. Vliv pašeráků se zvětšuje. Clovis a další aktivisti se proti nim odvážně staví, ale vláda problém přehlíží. Aktivismus a odvážné činy však mají svou cenu. V září 2016 Clovise uvěznili a obvinili z násilných protestů. Těch se ale neúčastnil. Existují svědci, kteří ho v době konání protestů viděli v restauraci, nikdo je ale u soudu nevyslechnul. Pašeráci mají Clovise v hledáčku už dlouhé roky: V roce 2009 vypálili jeho dům. Opakovaně mu také nabízeli úplatky výměnou za ustoupení z ochrany lesů. Ty Clovis odmítl. V červenci 2017 byl Clovis křivě obviněn a podmínečně odsouzen na pět let. Může tak skončit kdykoli znovu ve vězení, když bude pokračovat v aktivismu.

Požadujeme:

  • okamžité zrušení Clovishovo rozsudku

Adresát dopisu:

Son Excellence Monsieur le Ministre
Rasolo Elise Alexandrine
Ministry of Justice
43 Rue Joel Rakotomalala
Faravohitra – Antananarivo
Madagascar

spminjus@yahoo.fr

Stáhnout dopis v PDF


Kde všude se dopisy píší?

Filtrovat podle data:     Filtrovat podle lokality: Loading...

Najděte akci ve svém okolí

Chcete raději uspořádat vlastní akci? Výborně, klikněte sem!

Chci uspořádat svou akci

DOJMY A ZKUŠENOSTI ORGANIZÁTORŮ

VLADISLAVA R., DOMÁCI AKCE

Nebylo to jen o tom proletět si nějakou zprávu, ale více si jednotlivé lidi představit a nosit je v hlavě. Něco udělat s nadějí, že to bude kapka do mlýna spravedlnosti. Mám je teď vylepené v kuchyni na zdi a ráda bych každému napsala.

 

PAVEL Ž., JUNÁK - ČESKÝ SKAUT, STŘEDISKO DOBRÁČEK HOSTINNÉ

Maraton jsme ve Vrchlabí a v Hostinném pořádali poprvé. Bylo hezké vidět, že v tom příchozí z veřejnosti i členové našeho skautského střediska vidí smysl, ti kteří neuměli psát, se pustili do malování obrázků vězňům, ti, co psát uměli, se do toho pustili s vervou. Všichni jsme měli možnost (a využili jsme ji) přispět, jak nejlépe zrovna dovedeme a rádi se do toho pustíme znovu.

 

MICHAELA S. GYMNÁZIUM A SOŠ JILEMNICE

Maraton psaní dopisů je ojedinělou akcí, která dovoluje nám, středoškolákům, podívat se na svět z jiného úhlu. Máme možnost vyklouznout z naší sociální bubliny a vnímat problémy, které trápí svět. I kdyby se účinky našich dopisů neprojevily na samotných případech, projeví se alespoň na nás, na další generaci.

 

ŠIMON T., AKCE V KOSTELE

Pořádání Maratonu dopisů se u nás v kostele pomalu stává tradicí. Jsme rádi, že v předvánočním shonu se můžeme na chvíli zastavit a opravdu pomoci reálným lidem. Příští rok se určitě opět zapojíme!


Chci uspořádat svou akci

ÚSPĚCHY MARATONU 2016

Celkem se nám tedy podařilo shromáždit 69 520 dopisů.

Výsledky ve světě: 3,429,631 DOPISŮ

 

PROPUŠTĚNA V USA

Whistleblowerka Chelsea Manning byla propuštěna z vězení v květnu 2017 poté, co byl její 35-letý trest odnětí svobody zkrácen prezidentem Barackem Obamou. Více jak čtvrt milionu lidí napsalo dopisy žádající její propuštění.

„Přeji si, abych měla čas a možnosti poděkovat každému z vás za tu trochu radosti z každého dopisu a pohlednice.“

 

UPUŠTĚNO OD TRESTŮ V PERU

Trestní obvinění proti Máximě Acuñě, venkovské farmářce, která vzdoruje jedné z  největších společností těžících zlato na světě, byly zrušeny v květnu 2017. Více jak 150 000 lidí z celého světa jí poslalo zprávy solidarity.

„Pokračujte v podpoře a pomáhání, ale nejen mně, dobře?”

 

OSVOBOZEN V UZBEKISTÁNU

Muhammad Bekzhanov, jeden z nejdéle uvězněných novinářů na světě, byl osvobozen v únoru 2017 po 17 letech strávených za mřížemi. Stovky tisíců lidí z celého světa psalo za jeho svobodu.

„Vaše dopisy pro mě byly velmi utěšující, když jsem byl ve vězení. Děkuji!”

Zatím máme 35 193 dopisů.

Koupit známky