Barma zostřuje zásahy proti demonstrantům

Situace v Barmě se v posledních dnech a hodinách rychle zhoršuje, Amnesty International (AI) od zdrojů ze země dostává informace o sílícím úsilí úřadů potlačit probíhající demonstrace. Přicházejí také zprávy o prvních zabitých lidech, které se doposud nepodařilo potvrdit.

Ve čtvrtek odpoledne již v ulicích centra Rangúnu nebyli vidět buddhističtí mniši. Ale velký počet dalších demonstrantů, podle odhadů jich je okolo deseti tisíc, nadále stál proti ozbrojené státní síle.„Podle dostupných zpráv bylo při pokusech potlačit demonstrace zabito již devět osob. Buddhističtí mniši byli také biti a stovky demonstrujících jsou zatčeny. Riziko násilností a vážného porušování lidských práv rapidně vzrůstá,“ uvedla generální tajemnice AI Irene Khan.Vojáci varovali davy, že k jejich rozehnání použijí střelbu. Ozývaly se také občasné varovné výstřely. Další lidé hovořili o nasazení slzného plynu, masovém zatýkání a bití. Vojáci pronásledují demonstranty, kteří se snaží prchnout z místa protestů. Nejméně tři významné kláštery byly podrobeny policejní a vojenské prohlídce. Zatčeno bylo mezi dvěma až sedmi sty mnichů a také nejméně čtyři opoziční politici.Provoz telefonních linek, stejně jako internetové spojení, je vážně narušeno. Nicméně videozáznamy zachycené mobilními telefony ukazují dramatické dění v ulicích Barmy.AI je velmi znepokojena rizikem násilností a krveprolití, které stále sílí. Generální tajemnice AI proto vyzvala Radu bezpečnosti OSN k vyslání okamžité mise do země. AI také vyzvala prezidenta Rady, aby zvážil uvalení zbraňového embarga na Barmu. Další výzva AI směřuje k sdružení asijských zemí ASEAN, které musí využít svůj vliv na barmské úřady a učinit vše pro to, aby demonstrace proběhly bez násilí.V tuto chvíli je důležitá mezinárodní podpora.V mnoha zemích světa probíhají paralelní demonstrace, které vyjadřují solidaritu s protestujícími Barmánci a vyzývají vojenské vedení země k dodržování lidských práv.I vy můžete přijít na shromáždění v Praze. Informace najdete v sekci Novinky na tomto webu.I vy můžete napsat urgentní apel barmským úřadům. Další informace najdete v příloze.

Podobné příběhy

2.5.2019

Venezuelský opoziční lídr Leopoldo López je na svobodě!

Leopoldo López přežil několik pokusů o atentát, byl obviněn z 26 trestných činů. V roce 2015 byl odsouzen k 13letému trestu. V roce 2017 byl sice propuštěn z vězení, ale trest si dál odpykával v domácím vězení. Teď je Leopoldo López konečně na svobodě.


17.4.2019

Egypt: Parlament schválením změn v ústavě ukázal naprostou lhostejnost k lidským právům

Už tak kritická lidskoprávní situace v Egyptě se může ještě zhoršit. Ohroženi jsou aktivisti, odpůrci režimu i běžní občané Egypta. Návrh teď projde referendem.


5.9.2018

Barma/Myanmar: Rozsudek nad novináři z Reuters vysílá silné varování ohledně svobody tisku

Barma odsoudila novináře k nesmyslným trestům.


5.2.2018

Thajsko: Ukončete eskalující zásahy proti poklidným protestům

Devět aktivistů - včetně prvního člověka zatčeného za protestování po vojenském převratu v roce 2014 - čelí trestnímu řízení.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...