OSN musí zajistit ochranu lidí ohrožených izraelsko-libanonským konfliktem

Amnesty International (AI) vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby se urychleně setkala a přijala opatření k ochraně civilistů ohrožených prohlubujícím se izraelsko-libanonským konfliktem. AI je zklamána neschopností států skupiny G8 učinit prioritou jejich jednání ochranu civilistů. Diskuse o řešení situace jsou negativně poznamenány politickými tématy.

„Uplynulé dny přinesly ostrou eskalaci útoků proti civilistům a civilní infrastruktuře. Lídři zemí G8 ale nedostáli svým morálním a právním závazkům a nedokázali řešit porušování mezinárodního humanitárního práva, které v několika případech vedlo až k válečným zločinům,“ uvedl Malcom Smart, ředitel AI pro Blízký východ.Je čas pro misi OSNAI vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby rozhodla o rozmístění okamžité zjišťující mise OSN v Libanonu a Izraeli, která by vyšetřovala útoky proti civilistům a civilním objektům a další případy porušování humanitárního práva. Pracovníci mise OSN musí vypracovat konkrétní doporučení, kterými se budou účastníci konfliktu řídit, aby ochránili civilní životy. Jedním z možných kroků je posílení stávající Dočasné mise OSN v Libanonu (UNIFIL) nebo o rozmístěný dalších mezinárodních mírových sil. Podle AI by Rada bezpečnosti měla také nařídit zastavení veškerých vojenských dodávek Izraeli a hnutí Hizballáh a to do doby, až budou zastaveny útoky na civilisty.Je nezbytné, aby mise OSN disponovala dostatečnými zdroji. V jejím čele by měli stát nestranní odborníci, kteří jsou způsobilí provádět trestní a forenzní vyšetřování. Členové mise by měli být experty v oblastech soudního lékařství, kriminalistické balistiky, lidských práv a humanitárního práva. Státy Izrael i Libanon pak s těmito vyšetřovateli musí plně spolupracovat a zajistit jim ničím nebráněný přístup k lidem, dokumentům i do potřebných oblastí.Nejvyšší cenu platí civilistéPrávě civilisté v Libanonu jsou nejvíce vystaveni izraelskému bombardování. Podle dostupných informací bylo při izraelských vzdušných útocích od 12. července zabito nejméně 200 civilistů, včetně desítek dětí. V tom samém období ozbrojené křídlo Hizballáhu zabilo při raketovém ostřelování severní části Izraele 12 civilistů včetně jednoho dítěte a 12 vojáků. Stovky dalších lidí na obou stranách utrpěly zranění.Izraelské síly podnikají rozsáhlé akce, které ničí civilní infrastrukturu v Libanonu, cíleně útočí na mosty, silnice, elektrárny, mezinárodní letiště, přístavy a další objekty. Desítky tisíc civilistů především na jihu Libanonu a na předměstích hlavního města Bejrútu byly přinuceny opustit své domovy.Lidské životy má na svědomí také Hizballáh, který na města a vesnice v severní části Izraele vypouští stovky raket nejčastěji typu kaťuša.

Podobné příběhy

3.9.2019

MYANMAR: 2. VÝROČÍ MASAKRU ROHINGŮ? NESPRAVEDLNOST POKRAČUJE

V těchto dnech uplynulo dvouleté výročí od masakru komunity Rohingů v Barmě/Myanmaru. Nastala konečně spravedlnost?


31.8.2019

MYANMAR: 2. VÝROČÍ MASAKRU ROHINGŮ? NESPRAVEDLNOST POKRAČUJE!

Před 2 lety spustili myanmarské bezpečností složky kampaň proti Rohingům, během které utekli stovky tisíc lidí do sousední Bangladéše. Žijí tam dodnes, v uprchlických táborech a zoufalých podmínkách.


23.7.2019

Izrael: Bourání domů Palestinců je porušením mezinárodního práva

Izraelské úřady začaly s demolicí bytových domů v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu, který je pod přímou správou Palestinců. Nelegální postup Izraele kritizuje kromě Amnesty i Evropská unie.


19.2.2019

Izrael/Palestina: Online rezervační weby podporují rozšiřování osad a profitují z válečných zločinů

Airbnb, Booking.com, Expedia a TripAdvisor aktivně přispívají k porušování lidských práv Palestinců a Palestinek.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...