Duševně nemocní pachatelé v USA – namísto léčby trest smrti

Stovky pachatelů trpících duševní nemocí v USA se pohybují ve společnosti, která jim není schopná včas pomoci, ale neváhá je odsoudit k smrti, prohlásila Amnesty International (AI).

Organizace uveřejnila zprávu o popravách duševně nemocných zločinců v USA, která se zaměrila na systematické nedostatky, s kterými se duševně nemocní setkávají. AI uvádí seznam stovky vážně psychicky nemocných pachatelů, kteří byli od roku 1977 popraveni – to znamená, že každý desátý popravený člověk trpěl duševní nemocí.„Popravy duševně nemocných lidí jsou kruté a nehumánní a už příliš dlouho je přehlížíme. Předsudky a nedostatek informací jsou zdrojem strachu a tak je pro mnoho lidí snazší odsoudit duševně nemocného k smrti, než ho léčit,“ říká Susan Lee, ředitelka amerického programu AI.V mnoha případech nejsou lidé s vážnou duševní chorobou schopni porozumět obviněním, která jsou proti nim vznesena. Jindy se účastní soudu pod vlivem silných léčiv.Nejvyšší trest představuje vysoce politizované téma. Ale politici již dlouhou dobu nejsou schopni svým voličům představit hodnověrné důkazy, že popravy jsou účinným řešením snížení zločinnosti.AI vyzývá americké úřady, aby bez prodlení přestaly vykonávat popravy duševně nemocných pachatelů. USA by se měly přidat ke státům, které zrušily trest smrti pro všechny pachatele bez rozdílu.

Podobné příběhy

28.4.2020

Týden.cz: Saúdská Arábie zakázala trest smrti pro nezletilé i trest bičování


25.10.2019

Bangladéš: Trest smrti pro 16 lidí v případu Nusrat Rafiové nic nevyřeší

Ředitel české Amnesty komentuje odsouzení 16 lidí k trestu smrti v Bangladéši.


10.10.2019

Malajsie: Nespravedlivé soudní procesy, tajné tresty smrti a odsouzení za drogové přestupky odhalují krutost trestu smrti

Je Světový den proti trestu smrti. Malajsie musí s novou legislativou začít plnit slib ohledně jeho zrušení.


14.5.2019

Asia Bibiová je konečně volná!

Pákistánská křesťanka Asia Bibiová se bezpečně dostala z Pákistánu do Kanady, kde získala azyl. Informaci 8. května oznámil její právník. O den později zprávu potvrdilo i pákistánské ministerstvo zahraničních věcí. Bibiová už se v Kanadě setkala se svými dětmi.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...