Utajované věznění CIA vede „boj proti terorismu“ nebezpečným směrem

Utajované věznění a držení vězňů v izolaci je v rozporu s mezinárodním právem a představuje závažný zásah do lidských práv. Amnesty International (AI) zveřejnila případ tří občanů Jemenu, kteří jsou vězněni déle než dva roky, většinu času v neznámých věznicích pod kontrolou USA. Výpovědi vězňů potvrzují informace o věznění osob podezřelých z terorismu v skrytých lokalitách provozovaných CIA mimo území Spojených států, které minulý týden uveřejnil deník Washington Post.

Jemenští vězni Muhammad al-Assad, Saláh Ali a Muhammad Bašmiláh, které AI vyslechla, byli po zadržení v roce 2003 převezeni letadlem na utajená místa pod dozorem USA. Netušili, v jaké zemi se nacházejí, protože při přeletu měli zavázané oči. Ve věznici byli drženi v samovazbě, směli hovořit pouze s vyšetřovateli. Letos v květnu byli převezeni do vazby na území Jemenu a podle místních úřadů zůstávají uvězněni na základě instrukcí USA. Proti žádnému z nich nebylo vzneseno obvinění. „Pokud opravdu existuje nějaké obvinění, jsme připraveni se bránit,“ řekl pracovníkům AI Muhammad Bašmiláh.

Tito muži uvízli v síti věznic, která neslouží pouze k zadržování osob podezřelých z terorismu, ale také k sběru informací mimo jakékoli právní mantinely nebo dohled justice. „Nejzávažnější a také nejméně zdokumentované jsou ty případy, kdy člověk ve vězení jednoduše „zmizí“ beze stopy,“ uvádí AI.

„Obáváme se, že příběh jemenských vězňů ukazuje jen malou část pravdy o amerických věznicích ve světě,“ uvedl William F. Schulz, ředitel americké pobočky AI. „Je nepřijatelné, že Bushova vláda, která se prohlašuje za obránce demokratických hodnot ve světě, zadržuje vězně na utajených lokalitách, aniž by je obvinila a postavila před řádný soud. Vězni nemohou kontaktovat právníka ani své nejbližší; jsou drženi v absolutní izolaci od okolního světa. Takový postup je hrubým porušením amerických závazků vyplývajících z mezinárodního práva,“ dodává Schulz. Vězni se nacházejí v právním vakuu a je jim upřeno právo být bez průtahu postaven před spravedlnost. Navíc jsou ohroženi mučením.

Dvojí standardy, které vláda USA uplatňuje, jsou vítanou záminkou pro „teroristy“ k zesílení jejich ozbrojených akcí. Vláda USA by měla zveřejnit, v jakých lokalitách jsou vězni drženi, odtajnit jejich identitu a zajistit přístup Mezinárodního výboru Červeného kříže ke všem zadržovaným. Utajované věznění je nepřípustné na základě mezinárodního práva.

Podobné příběhy

5.5.2020

Amnesty International žádá o celosvětové propuštění vězňů svědomí

Apelujeme na okamžité a bezpodmínečné propuštění vězňů svědomí na celém světě. Momentálně jsou vystaveni zvýšenému riziku kvůli pandemii COVID-19.


18.7.2019

Novináři ve vězení drží hladovku!

Dva z novinářů, Sanaz Alahyariová a její manžel Amirhossein Mohammadifar ve vězení od 4.7. drží hladovku na protest proti jejich několikaměsíčnímu věznění.


24.10.2019

14 polských žen je nevinných – soud zrušil všechna obvinění!

Polský soud zrušil obvinění proti 14 polským ženám, které byly v listopadu 2017 napadeny během pochodu organizovaného u příležitosti Dne nezávislosti ve Varšavě.


20.2.2019

Vláda Nauru přijala zákon, který zásadně omezuje přísun zdravotnických prostředků pro uprchlíky

V reakci na zprávu, že vláda Nauru přijala zákon přísně omezující dodávky zdravotnických prostředků do Austrálie pro uprchlíky a žadatele o azyl, uvedla Meghna Abrahamová, ředitelka pro globální a tematické otázky Amnesty International:


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...