Násilí proti demonstrantům v Turecku pokračuje - pomozte podpisem nebo přijďte na demonstraci!

Pokojná demonstrace proti ničení parku Gezi v Istanbu kvůli výstavbě byla hrubě narušena policií - vodní děla, slzný plyn a desítky zraněných. Upozorněme společně na zásah, který porušuje mezinárodní lidskoprávní standardy!

Od úterka 28. května protestovali lidé v centru Istanbulu proti developerským zásahům v parku Gezi. Bylo jich pár stovek. 30. května zasáhla policie proti jejich pokojnému protestu vodními děly a slzným plynem. Desítky lidí jsou zraněny. Pozorovatelé Amnesty byloi zbiti obušky a zasaženi slzným plynem. V pátek 31. odpoledne jsou lidí v okolí nejméně 4000 a brutální zásahy policie pokračují. Izmir, Adana a Ankara plánují podpůrné solidární demonstrace.

Zásahy policie proti demonstrantům jsou nepřiměřené, nepřijatelné a porušují mezinárodní lidskoprávní standardy.

Istanbulští činitelé musí okamžite ukončit policejní násilí vůči protestujícím.

Amnesty International vyzývá své sympatizanty: napište turecké ambasádě v Praze!

Dopis adresovaný J.E. p. Cihadu ERGINAYOVI, Na Ořechovce 69, 162 00, Praha může mít následující znění:

*Vážený pane Erginayi,

jsem znepokojen/a nepřiměřenými zásahy policie, které jsou v Turecku na denním pořádku. Poslední případ se jedná zásahu v parku Gezi a náměstí Taksim ze 30. a 31. května, při kterém policie použila obušky, vodní děla a slzný plyn a zranila několik desítek pokojně protestujících lidí.

Jakákoli rozhodnutí o rozprášení shromáždění by měla být přijata pouze v krajním případě a v souladu se zásadami nezbytnosti a přiměřenosti. Mezinárodní standardy vyžadují, aby se policie vyhnula násilí nebo pokud to není možné, omezila použití síly na nezbytné minimum. Vyzývám proto turecké orgány, aby provedly rychlé, nezávislé a nestranné vyšetřování těch, kteří použili nadměrnou a zbytečnou sílu a zajistily stíhání odpovědných lidí. Policie zasahovala neadekvátně i v dalších dnech protestů. Je nezbytné, aby příslušné orgány ukončily špatné zacházení se zadrženými protestujícími při zatýkání a ve vazbě a umožnily jim přístup ke zdravotní péči.

Žádám také, aby turecké orgány zajistily právo demonstrantů na pokojné shromažďování a svobodu projevu.*

Další fotografie ze zásahu můžete najít na webu http://occupygezipics.tumblr.com/

Podobné příběhy

11.6.2018

Turecko: Středoškoláci protestující proti špatné kvalitě vzdělání tvrdě potlačeni

Amnesty vyzývá odpovědné úřady - okamžitě prošetřete obvinění z mučení demonstrujících studentů.


26.4.2018

Turecko a klima strachu: Tvrdé zákroky vlády dusí občanskou společnost

Vytrvalý a eskalující tlak omezil práci obránců lidských práv a zanechal většinu společnosti ve stavu neustálého strachu.


15.6.2017

Turecko: Uvěznění šéfa Amnesty International je obrovská nespravedlivost

Amnesty požaduje okamžité propuštění obránce lidských práv.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...