Jak probíhala červnová kampaň „3 minuty stačí“…

Do červnové celorepublikové akce Dopisy v ulicích, která je součástí kampaně Amnesty International CŘ „3 minuty stačí“, se letos zapojilo 12 středních a základních škol, které vyslaly do ulic na 200 studentů. Ti potom dokázali shromáždit více než 7000 podpisů za nespravedlivě vězněné.

Do červnové celorepublikové akce Dopisy v ulicích, která je součástí kampaně Amnesty International CŘ „3 minuty stačí“, se letos zapojilo 12 středních a základních škol, které vyslaly do ulic na 200 studentů. Ti potom dokázali shromáždit více než 7000 podpisů za nespravedlivě vězněné.

 

Nejvíce se lidé v různých městech podepisovali za nositele Nobelovy ceny míru a dlouholetého kritika čínského režimu Liou Siao-pa a jeho ženu Liu Sia. Zkrátka ale nezůstali ani ruský ekologický aktivista Jevgenij Vitiško a etiopský novinář Eskinder Nega. Informace o tom, jak se jejich případy vyvíjí, budete moci průběžně sledovat na webových stránkách www.3minutystaci.cz.

 

Přestože studenti občas čelili odmítavým reakcím nebo nepříznivému počasí, potěšilo nás, s jakým nasazením a elánem jednotlivé příběhy přibližovali kolemjdoucím. Žáci Základní školy v Kladrubech nám o tom dokonce napsali následující článek:  

 

Dne 20. 6. se žáci naší 9. třídy zúčastnili workshopu pořádaného organizací Amnesty International. Ta se zabývá lidskými právy a jejich případným porušováním.

 

Tématem našeho workshopu byli tzv. „Vězni svědomí“, což je projekt, při kterém Amnesty International každý rok vybere tři případy nespravedlivě vězněných lidí. Seznámili jsme se s osudy těch, o které se tento rok jedná. Je to Etiopan Eskinder Nega – novinář, který byl za své články kritizující vládu odsouzen na 18 let (obviněn byl z terorismu), ruský ekologický aktivista Jevgenij Vitiško, který se angažoval v souvislosti se stavbou olympijských stadionů v Soči a byl odsouzen na 3 roky a poslední jsou čínští manželé Liu Sia a Liu Siao-po.Onje literární kritik, který se dlouhodobě snaží o demokratizaci Číny a dokonce získal Nobelovu cenu za mír.Byl za své aktivity odsouzen k 11 letům vězení, jeho žena pak kvůli aktivitám svého manžela už 4 roky žije v domácím vězení,  bez možnosti jakékoli komunikace se světem.

Všichni jsou věznění vlastně jen proto, že vláda odmítá zlepšení podmínek v dané zemi a každého, kdo tuto situaci kritizuje, trestá.

Amnesty International se tyto lidi snaží osvobodit tím, že shání co nejvíc podpisů po celém světě. Podepsané kartičky pak pošle zástupcům té dané země (velvyslancům nebo dokonce prezidentům…). A většinou se podaří, že jednoho ze tří lidí propustí a zbytku se alespoň zlepší podmínky ve vězení. Takže každému z nás opravdu stačí 3 minuty a můžeme výrazně zlepšit situaci jednoho konkrétního člověka, ale vlastně i celkovou situaci v té dané zemi.

I my jsme proto 20. června vyrazili sbírat podpisy. Při naší akci se, i když jsme malé město, sehnal poměrně velký počet podpisů. Do této akce se naše škola zařadila už podruhé a možná tak začala nová a prospěšná tradice.

 

 

Deváťáci ZŠ Kladruby

 

 

 

Podobné příběhy

21.2.2020

Proces byl odročen!

Proces byl odročen! Soud se znovu sejde až 3. dubna. Naše kampaň proto pokračuje.


9.12.2019

Dobrovolnická výpomoc na kampani Maraton psaní dopisů

Amnesty International ČR hledá dobrovolníky a dobrovolnice, kteří by se podíleli na tvorbě závěrečné zprávy z kampaně Maraton psaní dopisů 2019.


8.11.2019

Dobrovolník/ice na pomoc s vánočním večírkem Amnesty

V Amnesty International se letos chystá opravdu velký vánoční večírek a my bychom k tomu potřebovali pár pomocných rukou, nějakou tu hlavu navíc a nohy se taky budou hodit. Bude to VELKÉ a bude to ZÁBAVA, ale čas nás tlačí a hromady práce limitují. Pomůžeš nám?


31.8.2019

MYANMAR: 2. VÝROČÍ MASAKRU ROHINGŮ? NESPRAVEDLNOST POKRAČUJE!

Před 2 lety spustili myanmarské bezpečností složky kampaň proti Rohingům, během které utekli stovky tisíc lidí do sousední Bangladéše. Žijí tam dodnes, v uprchlických táborech a zoufalých podmínkách.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...