Rezoluce OSN dláždí cestu k zodpovědnosti za válečné zločiny v Sýrii

V reakci na rezoluci Valného shromáždění OSN o zřízení nezávislého mezinárodního mechanismu k zajištění zodpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskost spáchané v Sýrii od března 2011, Anna Neistat, starší ředitel výzkumu Amnesty International, řekla:

„Touto rezolucí pomáhá Valné shromáždění překonat patovou situaci Rady bezpečnosti v otázce zodpovědnosti a je prvním krokem ke spravedlnosti pro tisíce obětí.“

„Situace v Sýrii je stále jednou z nejvíce srdcervoucích tragédií naší doby. Je to také jasný příklad selhání rozbitého mezinárodního systému, který byl ustanoven – s Radou bezpečnosti v jeho středu, aby zabránil krutostem, které šokují lidstvo. 

„Přijetím této rezoluce se mezinárodní komunita staví proti naprosté neschopnosti Rady bezpečnosti jednat tváří v tvář hrůzným zvěrstvům páchaných před zraky celého světa. Tohle je krize, která za pět let stála stovky tisíc životů a způsobila nepředstavitelné utrpení lidí v Sýrii.

„Drtivá podpora pro rezoluci členskými státy OSN vysílá jasný signál všem stranám konfliktu v Sýrii, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nebudou tolerovány. Pachatelé se budou zodpovídat. Beztrestnost není možností.

„Nyní je důležité, abychom zajistili, že rezoluce bude rychle a plně provedena a že je tento mechanismus schopen vést ke stíhání osob zodpovědných za zločiny, které se odehrály a stále odehrávají v Sýrii.“

Podobné příběhy

27.1.2020

Myanmar: Světový soud ukládá Myanmaru chránit Rohingy

Prozatímní opatření Mezinárodního soudního dvora: musíte bránit genocidě!


5.11.2019

ČT o pomoci válečným sirotkům v Sýrii


23.10.2019

Turecká invaze v Sýrii prizmatem lidských práv

Ředitel české Amnesty k dění na severovýchodě Sýrie.


23.7.2019

Izrael: Bourání domů Palestinců je porušením mezinárodního práva

Izraelské úřady začaly s demolicí bytových domů v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu, který je pod přímou správou Palestinců. Nelegální postup Izraele kritizuje kromě Amnesty i Evropská unie.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...