Rezoluce OSN dláždí cestu k zodpovědnosti za válečné zločiny v Sýrii

V reakci na rezoluci Valného shromáždění OSN o zřízení nezávislého mezinárodního mechanismu k zajištění zodpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskost spáchané v Sýrii od března 2011, Anna Neistat, starší ředitel výzkumu Amnesty International, řekla:

„Touto rezolucí pomáhá Valné shromáždění překonat patovou situaci Rady bezpečnosti v otázce zodpovědnosti a je prvním krokem ke spravedlnosti pro tisíce obětí.“

„Situace v Sýrii je stále jednou z nejvíce srdcervoucích tragédií naší doby. Je to také jasný příklad selhání rozbitého mezinárodního systému, který byl ustanoven – s Radou bezpečnosti v jeho středu, aby zabránil krutostem, které šokují lidstvo. 

„Přijetím této rezoluce se mezinárodní komunita staví proti naprosté neschopnosti Rady bezpečnosti jednat tváří v tvář hrůzným zvěrstvům páchaných před zraky celého světa. Tohle je krize, která za pět let stála stovky tisíc životů a způsobila nepředstavitelné utrpení lidí v Sýrii.

„Drtivá podpora pro rezoluci členskými státy OSN vysílá jasný signál všem stranám konfliktu v Sýrii, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nebudou tolerovány. Pachatelé se budou zodpovídat. Beztrestnost není možností.

„Nyní je důležité, abychom zajistili, že rezoluce bude rychle a plně provedena a že je tento mechanismus schopen vést ke stíhání osob zodpovědných za zločiny, které se odehrály a stále odehrávají v Sýrii.“

Podobné příběhy

23.4.2018

Sýrie: Sedm let trvající selhání mezinárodního společenství

Při příležitosti sedmého výročí konfliktu v Sýrii vyzvala Amnesty International mezinárodní společenství, aby se chopilo své odpovědnosti a začalo neprodleně jednat. Je třeba, aby skončilo utrpení milionů Syřanů a aby byly zastaveny útoky na civilisty, kteří se nacházejív obklíčení ve východní Ghútě a Afrinu.


2.1.2019

Trest smrti: Globální zrušení je blíž, než kdy jindy!

Dobré zprávy do nového roku: Rekordní počet 121 zemí hlasoval v prosinci na Valném shromáždění OSN pro ukončení poprav.


1.6.2018

SÝRIE


16.11.2018

Gaza: Boj mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami eskaluje. Je nutné ochránit civilisty!

Obyvatelé zažili na začátku týdne největší boje ozbrojeného konfliktu od roku 2014.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...