Americký útok na syrskou leteckou základnu: Závazek za syrské uprchlíky je zásadní, pokud Trumpovi vážně záleží na civilistech

V reakci na letecký útok Spojených států na syrskou vojenskou leteckou základnu v Homsu z minulé noci, tři dny poté co útok chemickými zbraněmi zabil více než 80 civilistů v provincii Idleb, Margaret Huang, výkonná ředitelka Amnesty International v USA řekla:

„Prezident Donald Trump prohlásil, že útok byl podnícen obavami o životy syrských civilistů. Jeho administrativa však prokázala bezohlednou lhostejnost vůči Syřanům, kteří se snažili utéct, aby zachránili své životy. Musí okamžitě odvolat zákaz cestování pro muslimy a ukončit omezení uprchlíků ze Sýrie, kteří utíkají před hrůzami ze svých domovů.

Ozbrojené síly Spojených států amerických musí přísně dodržovat své závazky plynoucí z mezinárodního humanitárního práva a přijmout veškerá možná opatření pro ochranu civilní populace během vojenských akcí, včetně nepoužívání mezinárodně zakázaných zbraní, jako jsou kazetové pumy. Nedávné nálety provedené koalicí vedenou USA v Iráku a Sýrii zabily stovky civilistů, mnoho z nich byly ženy a děti uvězněné ve svých domovech.

Rada bezpečnosti OSN nebyla schopna ochránit civilisty v Sýrii v průběhu posledních šesti let. To povzbudilo všechny strany konfliktu, aby beztrestně páchaly ohavné zločiny. Je nezbytně nutné, aby členské státy přijaly rezoluci, která zajistí vyšetřování chemického útoku, jenž se odehrál v Khan Sheikhoun a přivede pachatelů těchto činů před zodpovědnost.“

Podobné příběhy

18.3.2020

Pokud politici nezneužijí koronavirus k upevnění moci, budu překvapený, říká v podcastu ředitel Amnesty

Hostem čtvrtého dílu AMNESTYcastu byl odcházející ředitel české Amnesty Mark Martin.


11.3.2019

Sýrie: Ženy musí hrát aktivní roli při formování budoucnosti země

Amnesty u příležitosti MDŽ upozorňuje na genderově motivované násilí během osm let trvajícího konfliktu v zemi a akcentuje zahrnutí žen do diskusí a rozhodování o budoucnosti.


23.10.2019

Turecká invaze v Sýrii prizmatem lidských práv

Ředitel české Amnesty k dění na severovýchodě Sýrie.


20.2.2019

Vláda Nauru přijala zákon, který zásadně omezuje přísun zdravotnických prostředků pro uprchlíky

V reakci na zprávu, že vláda Nauru přijala zákon přísně omezující dodávky zdravotnických prostředků do Austrálie pro uprchlíky a žadatele o azyl, uvedla Meghna Abrahamová, ředitelka pro globální a tematické otázky Amnesty International:


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...