Známá Němka popírající holokaust dostala další trest odnětí svobody

  Článek

Diskriminace   Německo publikován 18.10.2017

Notoricky známá Němka popírající holokaust, 88letá Ursula Haverbecková, dnes dostala další trest odnětí svobody. Soud v Berlíně jí vyměřil šest měsíců vězení za vyvolávání nenávisti mezi lidmi, informovala agentura DPA. Není to první rozsudek za obdobné porušení zákona, stejně jako všechny předchozí zatím není pravomocný.

Dnešní verdikt se týkal akce konané loni v lednu. Soud dospěl k závěru, že Haverbecková se provinila tím, že v jejím průběhu popřela holokaust a prohlásila, že "nic není pravdy" na existenci plynových komor v bývalém koncentračním táboře Osvětim.

Obžalovaná veškerá obvinění odmítla. Tvrdila přitom, že jí vytýkaná vyjádření jsou citáty z knihy, kterou představovala. Její právník navíc argumentoval tím, že trestní stíhání jeho mandantky kvůli jejím výrokům k holokaustu jsou v rozporu se základním právem na svobodné vyjadřování názoru.

Haverbecková přitom podle DPA v přestávce jednání před soudní síní znovu výslovně prohlásila: "V Osvětimi se žádné zabíjení plynem neprovádělo."

Soud na základě videozáznamu trvajícího 22 sekund pak dospěl k jednoznačnému závěru, že obžalovaná žádný text necitovala a že šlo o její vlastní výroky. Navíc Haverbecková dobře věděla, že takové výroky nesmí pronášet. Popírání holokaustu je v Německu trestným činem.

V různých částech Německa je proti Haverbeckové v posledních letech vedeno více podobných soudních řízení. Naposledy ji letos v srpnu potrestal dvěma roky vězení zemský soud v dolnosaském Verdenu za popírání zločinů nacistického režimu. Verdikty jsou vesměs nepravomocné a pravicová extremistka se proti nim odvolává.

Zdroj: ČTK

Aktuální petice

  Kanada

Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?

V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.

 

Aktuální počet podpisů: 1151 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...