Barma: Návrat Rohingů je nemyslitelný, dokud neskončí systém apartheidu

V reakci na zprávy, že vlády Barmy a Bangladéše podepsaly dohodu o návratu téměř milionu Rohingů uprchlých do Bangladéše, Charmain Mohamed, ředitel Amnesty International pro práva uprchlíků a migrantů, řekl:

„Jelikož přesné detaily této dohody ještě neznáme, mluvit o návratech je jednoznačně předčasné v době, kdy se rohingští uprchlíci nadále denně snaží dostat do Bangladéše, aby unikly etnickým čistkám. 

„Neexistuje žádný bezpečný nebo důstojný návrat Rohingů do Barmy, dokud v zemi zůstane systém apartheidu a tisíce z nich jsou tam drženy v podmínkách koncentračních táborů. Návrat v současné situaci je prostě nemyslitelný. 

„Barma a Bangladéš mají jasné závazky podle mezinárodního práva, že nenavrátí jednotlivce do podmínek, ve kterých jsou vystaveni riziku pronásledování nebo jiného závažného porušování lidských práv.“        

„Skutečnost, že Spojené národy a mezinárodní společenství byly zcela vyloučeny z tohoto procesu, není dobrým znamením pro zajištění pevné dohody o dobrovolné repatriaci, která splňuje mezinárodní normy.“ 

„Rohingové by měli moci i nadále hledat azyl v Bangladéši, zatímco ti, kteří nechtějí jít domů, nesmějí být nuceni." 

Analýza Amnesty International o hlavních příčinách současné krize v Arakanském státě, zveřejněná tento týden, zjistila, že Rohingové v Barmě jsou uvězněni v příšerném systému státem sponzorované a institucionalizované diskriminace, která se rovná apartheidu.

Podobné příběhy

23.1.2018

Postupný návrat rohingských uprchlíků do Barmy se odkládá

Postupný návrat rohingských uprchlíků z Bangladéše zpět do Barmy, který měl proběhnout koncem ledna 2018 byl podle prohlášení bangladéšských úřadů zatím odložen.


24.1.2018

Bangladéš / Barma: Odložení dohody o návratech poskytuje dočasnou úlevu rohingským uprchlíkům

Oznámení vlády Bangladéše, že musí odložit návrat roghingských uprchlíků do Barmy/Myanmaru, je vítanou úlevou pro stovky tisíc lidí, kteří v současné době žijí v Bangladéši.


28.11.2017

Bangladéš: Rohingští uprchlíci nesmějí být přesídleni na neobyvatelný ostrov

Bangladéšská vláda musí upustit od všech plánů na přesunutí více než 100 000 rohingských uprchlíků na neobyvatelný ostrov, uvádí Amnesty International.


11.1.2018

Lidovky o barmské vládě a vraždách Rohingů


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...