Barma: Návrat Rohingů je nemyslitelný, dokud neskončí systém apartheidu

V reakci na zprávy, že vlády Barmy a Bangladéše podepsaly dohodu o návratu téměř milionu Rohingů uprchlých do Bangladéše, Charmain Mohamed, ředitel Amnesty International pro práva uprchlíků a migrantů, řekl:

„Jelikož přesné detaily této dohody ještě neznáme, mluvit o návratech je jednoznačně předčasné v době, kdy se rohingští uprchlíci nadále denně snaží dostat do Bangladéše, aby unikly etnickým čistkám. 

„Neexistuje žádný bezpečný nebo důstojný návrat Rohingů do Barmy, dokud v zemi zůstane systém apartheidu a tisíce z nich jsou tam drženy v podmínkách koncentračních táborů. Návrat v současné situaci je prostě nemyslitelný. 

„Barma a Bangladéš mají jasné závazky podle mezinárodního práva, že nenavrátí jednotlivce do podmínek, ve kterých jsou vystaveni riziku pronásledování nebo jiného závažného porušování lidských práv.“        

„Skutečnost, že Spojené národy a mezinárodní společenství byly zcela vyloučeny z tohoto procesu, není dobrým znamením pro zajištění pevné dohody o dobrovolné repatriaci, která splňuje mezinárodní normy.“ 

„Rohingové by měli moci i nadále hledat azyl v Bangladéši, zatímco ti, kteří nechtějí jít domů, nesmějí být nuceni." 

Analýza Amnesty International o hlavních příčinách současné krize v Arakanském státě, zveřejněná tento týden, zjistila, že Rohingové v Barmě jsou uvězněni v příšerném systému státem sponzorované a institucionalizované diskriminace, která se rovná apartheidu.

Podobné příběhy

23.1.2018

Postupný návrat rohingských uprchlíků do Barmy se odkládá

Postupný návrat rohingských uprchlíků z Bangladéše zpět do Barmy, který měl proběhnout koncem ledna 2018 byl podle prohlášení bangladéšských úřadů zatím odložen.


24.1.2018

Bangladéš / Barma: Odložení dohody o návratech poskytuje dočasnou úlevu rohingským uprchlíkům

Oznámení vlády Bangladéše, že musí odložit návrat roghingských uprchlíků do Barmy/Myanmaru, je vítanou úlevou pro stovky tisíc lidí, kteří v současné době žijí v Bangladéši.


29.8.2018

OSN tlačí na Barmu/Myanmar ohledně zlepšení podmínek pro Rohingy

OSN vyžaduje dodržování memoranda o bezpečí Rohingů.


11.1.2018

Lidovky o barmské vládě a vraždách Rohingů


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...