Barma: Návrat Rohingů je nemyslitelný, dokud neskončí systém apartheidu

V reakci na zprávy, že vlády Barmy a Bangladéše podepsaly dohodu o návratu téměř milionu Rohingů uprchlých do Bangladéše, Charmain Mohamed, ředitel Amnesty International pro práva uprchlíků a migrantů, řekl:

„Jelikož přesné detaily této dohody ještě neznáme, mluvit o návratech je jednoznačně předčasné v době, kdy se rohingští uprchlíci nadále denně snaží dostat do Bangladéše, aby unikly etnickým čistkám. 

„Neexistuje žádný bezpečný nebo důstojný návrat Rohingů do Barmy, dokud v zemi zůstane systém apartheidu a tisíce z nich jsou tam drženy v podmínkách koncentračních táborů. Návrat v současné situaci je prostě nemyslitelný. 

„Barma a Bangladéš mají jasné závazky podle mezinárodního práva, že nenavrátí jednotlivce do podmínek, ve kterých jsou vystaveni riziku pronásledování nebo jiného závažného porušování lidských práv.“        

„Skutečnost, že Spojené národy a mezinárodní společenství byly zcela vyloučeny z tohoto procesu, není dobrým znamením pro zajištění pevné dohody o dobrovolné repatriaci, která splňuje mezinárodní normy.“ 

„Rohingové by měli moci i nadále hledat azyl v Bangladéši, zatímco ti, kteří nechtějí jít domů, nesmějí být nuceni." 

Analýza Amnesty International o hlavních příčinách současné krize v Arakanském státě, zveřejněná tento týden, zjistila, že Rohingové v Barmě jsou uvězněni v příšerném systému státem sponzorované a institucionalizované diskriminace, která se rovná apartheidu.

Podobné příběhy

14.11.2017

Týden: Barma pod tlakem, armáda popírá zločiny.


18.9.2017

Info.cz: Omezuje Facebook aktivisty za práva barmských Rohingů?


11.9.2017

Kdo jsou Rohingové a proč utíkají z Barmy?

Amnesty International vysvětluje situaci Rohingů prchajících z Barmy, jejich pronásledování podporované státem a rozsáhlé humanitární důsledky krize.


19.9.2016

Amnesty k summitům OSN o uprchlících a migrantech

OSN má za cíl koordinovaný a humánnější postup zemí směrem k uprchlíkům. V úterý pořádá summit o uprchlících i prezident USA Obama.