Transgender lidé čelí v Evropě diskriminaci a nelidskému zacházení

  Článek

Diskriminace LGBTI   EU publikován 10.2.2014

Nová zpráva Amnesty International: evropské země porušují lidská práva těch, kteří se snaží právně změnit své pohlaví.

Nová zpráva Amnesty International (AI) podrobně popisuje, jak jsou příslušníci transgender komunity nuceni podstupovat invazivní chirurgické zákroky, sterilizaci, hormonální terapii, psychiatrické testování a další kroky předtím, než mohou změnit svůj právní statut.

„Existují samozřejmě transgender lidé, kteří chtějí podstoupit některé z dostupných zdravotních procedur. Mnoho jiných to ale odmítá. A státy by neměly v takovém případě lidi nutit tím, že jejich právní uznání je těmito zákroky podmiňováno,“ vysvětluje Marco Perolini, expert Amnesty International na diskriminaci. „Mnoho transgender lidí musí překonávat obrovské potíže při vyrovnávání se se svou identitou. Do očí bijící státní diskriminace jim to jen zhoršuje.“

Zpráva AI s názvem Stát rozhoduje o tom, kdo jsem: nedostatek právního uznání pro transgender lidi v Evropě se zaměřuje na sedm evropských zemí. V šesti z nich – Dánsku, Finsku, Francii, Norsku, Belgii a Německu - oficiální postupy, jak získat uznání pohlavní identity, porušují základní lidská práva. V Irsku pak dokonce žádný postup vůbec neexistuje, i když právní úpravy této oblasti jsou v plánu.

Podle odhadů by v celé Evropské unii mohlo žít až 1,5 milionu transgender lidí. V mnoha zemích platí přísné podmínky, za nichž mohou jednotlivci změnit své právní pohlaví. Získat jeho uznání mohou jen tehdy, pokud mají diagnostikovánu duševní poruchu, souhlasí s tím, že podstoupí řadu lékařských procedur (jako například hormonální léčbu), a musí prokázat, že jsou svobodní. Celý proces pak může trvat roky.

„Státy musí zajistit, aby tito lidé mohli získat právní uznání svého pohlaví díky rychlému, dostupnému a transparentnímu postupu, který bude v souladu s individuálním vnímáním pohlavní identity. A musí být zároveň zachováno jejich právo na soukromí - bez takových nutných požadavků, které by narušovaly jejich lidská práva,“ dodává Marco Perolini. „Každý z těchto lidí musí v současnosti činit ohavné rozhodnutí – buď se podrobí celé řadě ponižujících kroků a opatření na příkaz státu, nebo jsou nuceni i nadále žít s pohlavím, které dostali při narození – i když to odporuje jejich vzhledu a identitě.“

V Irsku zatím neexistují žádné procedury, které by umožnily lidem změnit jejich právně vnímané pohlaví. Victoria, transgender žena žijící v Dublinu, k tomu říká: „Právní uznání pohlaví je důležité, protože konečně a napořád nebudu muset bojovat s lidmi a státem o vše, na co mám právo – jako je třeba sociální péče. Přála bych si být uznána tím, kým skutečně jsem. Je směšné, že mě zrovna stát nezná takovou, jaká opravdu jsem.“

Právní uznání pohlaví je přitom podle AI klíčem k dodržování lidských práv transgender lidí. Stále jsou totiž v ohrožení diskriminací ve chvíli, kdy musí v nějakém dokumentu zmínit jméno nebo pohlaví, které v jejich nitru není v souladu s jejich skutečnou identitou a cítěním.

Aktuální petice

  Kanada

Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?

V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.

 

Aktuální počet podpisů: 1151 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...