Otevřený dopis pro Google: Nerezignujte na lidská práva výměnou za přístup do Číny!

Ohlášené plány společnosti Google spustit v Číně cenzurovaný vyhledavač by představovaly alarmující kapitulaci v oblasti lidských práv s ničivými důsledky v zemi, kde jsou lidé neustále pronásledováni za vyjádření svých názorů, upozorňuje Amnesty a další skupiny pro lidská práva.

Otevřeným dopisem výkonnému řediteli společnosti Google Sundarovi Pichaiovi Amnesty International a 13 dalších skupin pro lidská práva vyzývají společnost Google, aby odpověděla na základní otázky týkající se aplikace, známé interně  jako "Projekt Vážka.“ Ta by blokovala určité  weby a hledané výrazy, aby vyhovovala pravidlům čínské státní cenzury. Podrobnosti o aplikaci byly zveřejněny v médiu The Intercept už 1. srpna, ale Google dosud veřejně neodpověděl. 

„Čínská vláda má jeden z nejrepresivnějších internetových cenzurních a dohledových režimů na světě. Je jednoduše nepřijatelné, aby vedoucí pracovníci společnosti Google mlčeli, když se o společnosti říká, že uvažuje o aktivní účasti v porušování práv na svobodu projevu a soukromí pro miliony lidí v Číně," uvedla Anna Bacciarelliová, výzkumnice Amnesty pro problematiku technologií a lidských práv. 

„V roce 2010 se Google stáhnul z Číny s odvoláním na svobodu projevu. Od té doby čínská vláda přiškrtila internetovou svobodu,  ale zdá se, že společnost Google otočila  své principy o 180 stupňů. Je Sundar Pichai připraven znovu potvrdit minulé závazky společnosti Google, že cenzurované vyhledávání nebude? Nebo hodlá kapitulovat a vybrat si porušování lidských práv výměnou za přístup na čínský trh?" 

Nevládní organizace ve svém otevřeném dopisu vyzývají společnost Google: 

• aby znovu potvrdila svůj závazek z roku 2010 neposkytovat služby cenzurovaných vyhledávačů v Číně;

• aby zveřejnila svou pozici ohledně cenzury v Číně, a jaké kroky, pokud nějaké, hodlá podniknout k ochraně před porušováním lidských práv v souvislosti s Projektem Vážka a dalšími  nabídkami čínských  mobilních aplikací;

• aby zabezpečila ochranu pro whistleblowery a další zaměstnance, kteří otevřeně promluví v okamžiku, když vidí, že společnost neplní své závazky ohledně  lidských práv. 

Úplný seznam organizací, které podepsaly dopis: 

Access Now, Amnesty International, Článek 19, Centrum pro demokracii a technologii, Výbor na ochranu novinářů, Nadace elektronických hranic, Lidská práva v Číně, Human Rights Watch, Nezávislé čínské centrum PEN, Mezinárodní služba pro lidská práva (ISHR), PEN International, Mezinárodní ochrana soukromí, Reportéři bez hranic (RSF) a WITNESS.

Podobné příběhy

3.7.2017

Liu Sia-po stále ve vězení

Velmi smutná zpráva přichází z Číny. U Liu Sia-po se rozvinula rakovina jater. Nyní je v nemocnici, přesto není, ani podmínečně, propuštěn. Rodina trvá na léčbě mimo vězení a Amnesty nadále tlačí na urychlené bezpodmínečné propuštění.


1.7.2017

Všichni tři výzkumníci propuštěni

Dobrá zpráva. Všichni aktivisté kontrolující pracovní podmínky v čínském závodě na výrobu obuvi byli propuštěni 28. 6. propuštěni na kauci, což znamená, že pokud se nedopustí v následujících 12 měsících trestného činu, všechna obvinění budou stažena! Děkujeme všem z podporu.


27.6.2017

Sinopsis k případu Siao-po


28.5.2017

Aktuálně. cz: Jak dopadne případ uprchlých čínských křesťanů? Vnitro mlčí.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...