Otevřený dopis pro Google: Nerezignujte na lidská práva výměnou za přístup do Číny!

Ohlášené plány společnosti Google spustit v Číně cenzurovaný vyhledavač by představovaly alarmující kapitulaci v oblasti lidských práv s ničivými důsledky v zemi, kde jsou lidé neustále pronásledováni za vyjádření svých názorů, upozorňuje Amnesty a další skupiny pro lidská práva.

Otevřeným dopisem výkonnému řediteli společnosti Google Sundarovi Pichaiovi Amnesty International a 13 dalších skupin pro lidská práva vyzývají společnost Google, aby odpověděla na základní otázky týkající se aplikace, známé interně  jako "Projekt Vážka.“ Ta by blokovala určité  weby a hledané výrazy, aby vyhovovala pravidlům čínské státní cenzury. Podrobnosti o aplikaci byly zveřejněny v médiu The Intercept už 1. srpna, ale Google dosud veřejně neodpověděl. 

„Čínská vláda má jeden z nejrepresivnějších internetových cenzurních a dohledových režimů na světě. Je jednoduše nepřijatelné, aby vedoucí pracovníci společnosti Google mlčeli, když se o společnosti říká, že uvažuje o aktivní účasti v porušování práv na svobodu projevu a soukromí pro miliony lidí v Číně," uvedla Anna Bacciarelliová, výzkumnice Amnesty pro problematiku technologií a lidských práv. 

„V roce 2010 se Google stáhnul z Číny s odvoláním na svobodu projevu. Od té doby čínská vláda přiškrtila internetovou svobodu,  ale zdá se, že společnost Google otočila  své principy o 180 stupňů. Je Sundar Pichai připraven znovu potvrdit minulé závazky společnosti Google, že cenzurované vyhledávání nebude? Nebo hodlá kapitulovat a vybrat si porušování lidských práv výměnou za přístup na čínský trh?" 

Nevládní organizace ve svém otevřeném dopisu vyzývají společnost Google: 

• aby znovu potvrdila svůj závazek z roku 2010 neposkytovat služby cenzurovaných vyhledávačů v Číně;

• aby zveřejnila svou pozici ohledně cenzury v Číně, a jaké kroky, pokud nějaké, hodlá podniknout k ochraně před porušováním lidských práv v souvislosti s Projektem Vážka a dalšími  nabídkami čínských  mobilních aplikací;

• aby zabezpečila ochranu pro whistleblowery a další zaměstnance, kteří otevřeně promluví v okamžiku, když vidí, že společnost neplní své závazky ohledně  lidských práv. 

Úplný seznam organizací, které podepsaly dopis: 

Access Now, Amnesty International, Článek 19, Centrum pro demokracii a technologii, Výbor na ochranu novinářů, Nadace elektronických hranic, Lidská práva v Číně, Human Rights Watch, Nezávislé čínské centrum PEN, Mezinárodní služba pro lidská práva (ISHR), PEN International, Mezinárodní ochrana soukromí, Reportéři bez hranic (RSF) a WITNESS.

Podobné příběhy

28.11.2019

Seznam Zprávy: TikTok a cenzura kvůli Ujgurům


4.6.2019

Čína stupňuje tlak na aktivisty před 30. výročím masakru na náměstí Nebeského klidu

Čínské úřady musejí přestat pronásledovat lidi, kteří si chtějí připomenout oběti násilného zásahu na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Letos je to 30 let.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...