Španělsko: Vláda musí zastavit vývoz zbraní Saúdské Arábii, jinak riskuje spoluvinu na válečných zločinech v Jemenu

Španělská vláda se připravuje na závažné rozhodnutí o tom, zda pozastaví přepravu zbraní a vojenského materiálu do Saúdské Arábie.

Španělská vláda 4. září oznámila, že zruší prodej 400 laserem naváděných bomb do Saúdské Arábie: Bylo to po mezinárodním protestu proti leteckému útoku na školní autobus v Jemenu, který zabil 40 dětí. 

Španělská vláda ale toto rozhodnutí 12. září odvolala a uvedla, že je třeba "ctít smlouvu". Všechny obchody se Saúdskou Arábií, které byly provedeny v rámci předchozí španělské vlády, byly v posledních týdnech prozkoumány a v nejbližších dnech bude přijato konečné rozhodnutí o tom, zda revokovat existující licence a pozastavit nové licence. 

„Účastníci kampaně měli sotva čas uvítat zprávu, že Španělsko zrušilo hlavní zbrojní zásilky do Saúdské Arábie předtím, než se vláda vrátila zpět k ustupování, aby uchlácholila svého bohatého zákazníka. Po více než třech letech ničivé občanské války v Jemenu, tisících mrtvých civilistů a neustále se zvětšujícího seznamu zjevných válečných zločinů neexistuje žádná možná výmluva pro Španělsko ani jinou zemi, aby pokračovala ve vyzbrojování koalice pod vedením Saúdské Arábie," řekl Steve Cockburn, zástupce ředitele Globálních otázek Amnesty International. 

„Naléháme na španělskou vládu, aby co nejdříve přijala stanovisko a pozastavila transfery zbraní Saúdské Arábii a dalším členům koalice pro použití v Jemenu. Jakýkoli jiný postup vysílá nezaměnitelnou zprávu, že španělská vláda se více stará o ochranu svých finančních zájmů, než o ochranu životů jemenských civilistů. " 

Mezi lety 2015 a 2017 Španělsko vyvezlo zbraně do Saúdské Arábie v hodnotě 932 milionů EUR a schválilo licence ve výši 1 235 milionů EUR. 

Přesně řízená munice typu, kterou má Španělsko v úmyslu poslat do Saúdské Arábie, byla použita na ničivé útoky v Jemenu. Byly zasaženy hotely, nemocnice, vodní studny, obytné budovy, továrny a naposledy školní autobus, což vedlo k otřesným civilním ztrátám a zničení civilní infrastruktury. 

Španělsko ratifikovalo Smlouvu o obchodu se zbraněmi (ATT), která zakazuje transfery zbraní, střeliva a souvisejících věcí mezi státy, pokud je známo, že by byly použity pro válečné zločiny nebo kde existuje převažující riziko, že by mohly přispět k vážným porušením mezinárodních lidských práv a humanitárního práva. 

Španělský zákon o vývozu zbraní zakazuje transfer zbraní, pokud existuje důvodné podezření, že by mohly být použity při porušování lidských práv. 

Podle Ženevských úmluv je Španělsko rovněž žádáno, aby respektovalo a zajistilo dodržování mezinárodního humanitárního práva, a to i tím, že se zdrží dodávek zbraní, které porušují úmluvy. 

Globální reakce

Mnoho států nadále dodává zbraně koalici vedené Saúdskou Arábií, navzdory mnoha rokům zničující války v Jemenu, avšak v posledních týdnech se tlak na hlavní dodavatele zvyšuje. 

11. září uspořádali britští poslanci naléhavou debatu o této otázce, na níž britská vláda obhajovala pokračující prodej zbraní. Průzkum veřejného mínění zveřejněný ve stejný den zjistil, že jen 13 procent britské veřejnosti podporuje prodej zbraní do Saúdské Arábie. 

12. září Kongres USA vynutil diskusi o tom, zda Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) podnikají dostatečná opatření na ochranu civilistů v Jemenu. Správní úřad Trumpa uvedl, že obě země "podnikají prokazatelné akce s cílem snížit riziko poškození civilního obyvatelstva a civilní infrastruktury", což je zelená pro pokračující podporu USA. 

V poslední době však existují některé náznaky, že se situace otáčí. Během uplynulého roku mnoho zemí včetně Belgie, Německa, Norska a Řecka reagovalo na tlak veřejnosti tím, že částečně nebo úplně pozastavily transfery zbraní do Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a dalších členů koalice. V současné době probíhají jednání o právních důsledcích ve Spojeném království, ve Francii a v Itálii, aby přinutily tyto vlády, aby dodržovaly své zákonné povinnosti a zastavily dodávky zbraní pro použití v Jemenu. 

„Stále více zemí začíná chápat, že ozbrojování Saúdské Arábie a bombardování koalice Jemenu jsou neslučitelné s mezinárodním právem a humanitárními zásadami a země jako USA, Spojené království a Francie se začínají měnit s rostoucím mezinárodním konsensem," řekl Steve Cockburn. 

„Teď má španělská vláda na výběr. Může pokračovat v podnikání obvyklým způsobem tím, že ctí obchodní dohody, které mohou zvýšit utrpení jemenských civilistů, nebo může přijmout přístup založený na principech a dodržování zákonů a pozastavit všechny transfery zbraní Saúdské Arábii a členům její koalice. Vyzýváme Španělsko, aby dalo příklad pro další země, a ukončilo tuhle kapitolu  své historie.” 

Pozadí

Všechny strany konfliktu v Jemenu se opakovaně dopouštěly porušování mezinárodního práva, což vedlo k velkému utrpení civilistů. 

Koalice pod vedením Saúdské Arábie uskutečnila řadu protiprávních útoků, včetně neoprávněných a nepřiměřených náletů, které zabily a zranily civilní obyvatele a zničily civilní objekty, včetně domů, škol, nemocnic, tržišťnebo mešit. 

Síly Hútíů bez rozdílu ostřelují civilisty v obývaných oblastech, zejména v Tai'zu, třetím největším městě Jemenu. Kladou nášlapné miny i miny proti automobilům a najímají děti k boji. Svévolně zadržují, nechávají zmizet a mučí lidi v oblastech, které ovládaly.

Podobné příběhy

2.8.2018

SÝRIE: Turecko musí zastavit násilí páchané ozbrojenými skupinami a svými jednotkami v Afrínu

Turecké jednotky umožňují syrským ozbrojeným skupinám páchat násilí na civilistech v severní části města Afrín.


23.7.2018

Týden.cz o srbských vývozech zbraní do Kamerunu


2.7.2018

Jemen: Omezení humanitární pomoci vystavuje miliony civilistů velkému riziku

Koalice pod vedením Saúdské Arábie pokračuje v ukládání omezení pro vstup životně důležitého zboží do Jemenu zpustošeného konfliktem.


27.6.2018

Najdu tě – zabiju tě. Americké drony na Blízkém východě

Program dronů je jednou ze základních zbraní takzvané války proti terorismu (War on Terror), ve které je celý svět chápan jako bojiště. Program slouží jak pro špionáž, tak i pro precizní neutralizaci jednotlivých hrozeb národní bezpečnosti USA. V rámci tohoto programu americké zpravodajské služby spolupracují se svými evropskými spojenci – vyměňují data, provádí konzultace atd. V dubnu 2018 Amnesty International vyjádřila obavy ohledně možného zvýšení civilních obětí kvůli rozšíření operací za použití amerických dronů jak v rámci konfliktů, tak mimo ně.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...