Smrt novináře Chášakdžího ukazuje na širší problém: jak Česká republika podporuje zbraněmi Saúdskou Arábii?

Přestanou země včetně Česka konečně vyzbrojovat saúdský režim?

Jemen zničený útoky koalice vedené Saúdskou Arábií

V souvislosti se smrtí novináře Džamála Chášakdžího předala v pondělí 22. října česká pobočka Amnesty International na zastupitelství Saúdské Arábie necelých 1300 podpisů požadujících plné vyšetření a ukončení perzekuce obránců lidských práv v zemi.

Amnesty International zároveň dlouhodobě apeluje na Ministerstvo zahraničních věcí, aby dostálo závazkům a do států, kde hrozí reálné riziko zneužití zbraní za účelem potlačování lidských práv, nevyvážela zbraně o vojenský materiál.

Saúdská Arábie, o které se v této souvislosti nyní mluví, je pouze jedním z míst, kde toto riziko dle našeho názoru hrozí, zejména v souvislosti s operacemi Saúdskou Arábií vedené koalice v Jemenu.

Zodpovědnost má v tomto přístupu strategický význam, který není možno obcházet poukazováním na ekonomické zájmy a proexportní politiku české vlády. Právě proto je zásadní, aby v budoucnu nedocházelo k nezodpovědným transferům, jen stěží slučitelným s ochranou lidských práv, tak, jak jsou definovány v koncepčních dokumentech ČR. 

Vývoz zbraní z České republiky do Saúdská Arábie

V roce 2017 směřovalo do Saúdské Arábie z České republiky zhruba 5 % veškerého vojenského materiálu a zbraní v celkovém objemu zhruba 768,5 mil. Kč (28,327 mil. EUR), z toho:

-          64 % (491,84 mil. Kč) spadalo do kategorie SVM 6 (pozemní vozidla a jejich součásti),

-          24 % (184,44 mil. Kč) do kategorie SVM 13 (pancéřové nebo ochranné vybavení, konstrukce a součásti),

-          10 % (192,9 mil. Kč) do kategorie SVM 14 (specializované vybavení pro vojenský výcvik).

Vysoký nárůst českého exportu do této země reflektuje celkový vývoj vynakládání nesmírných finančních zdrojů na armádu tohoto státu (96% nárůst oproti roku 2016), díky kterým se v roce 2017 ocitla na pozici druhého největšího světového importéra zbraní (4,1 mld. USD/2017). Saúdská Arábie je taktéž na třetím místě dle výdajů na zbrojení (69,4 mld. USD). Před ní jsou pouze USA a Čína.

Saúdská Arábie přitom byla průzkumem Freedom House Index (2017) ohodnocena jako „nesvobodná“ a z 49 takto ohodnocených zemí a teritorií spadá i do skupiny 11 zemí, které dostaly nejnižší možné hodnocení se známkou 7 v obou analyzovaných kritériích - politická práva a občanská svoboda. Zbrojení a povaha saúdskoarabského režimu se odráží i na půdě jednání o Smlouvě o obchodu se zbraněmi (ATT), kterou Saúdská Arábie nepodepsala.

Export do zemí srovnatelných se Saúdskou Arábií zdůrazňuje rozpor mezi principy a realitou v obchodování s vojenským materiálem jak na národní, tak na evropské úrovni. Kritéria pro regulaci sice existují v evropských předpisech, ale jejich flexibilita či slabá právní vymahatelnost i nadále umožňují kontroverzní zakázky.

Podobné příběhy

14.6.2019

Súdán: Smrt demonstrantů si žádá okamžité prošetření

Příkaz rozehnat poklidné protesty stál život stovku lidí!


27.5.2019

Francie: 17 neziskovek odsuzuje hrozbu stíhání novinářů, kteří reportují o francouzských zbraních v Jemenu

17 humanitárních a lidskoprávních organizací odsoudilo ohrožování svobody tisku poté, co se o francouzské novináře investigující problematiku zbraní v Jemenu začaly zajímat bezpečnostní služby.


22.5.2019

Amnesty na veletrhu IDET


21.5.2019

NE českým zbraním do Jemenu

Pomozte nám s fotokoláží, kterou upozorníme na nadcházejícím zbrojařském veletrhu IDET na nezodpovědný český vývoz zbraní do Jemenu.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...