Krize ve Venezuele se prohlubuje, 9 z 10 lidí žije v chudobě

Ekonomická i politická situace ve Venezuele se v posledních měsících neustále zhoršuje. Země se potýká s nedostatkem potravin a léků a mimo to čelí jedné z největších lidskoprávních krizí za poslední desítky let. „Miliony lidí utíkají ze země, kde ze strany státních činitelů denně dochází k porušování práv na jídlo, zdraví, život a řady dalších základních lidských práv bez naděje na spravedlnost, pravdu a odškodnění obětí,“ uvedl generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo.

Krize ve Venezuele trvá už několik let, v posledních dvou letech je však situace alarmující. Zatímco v roce 2011 žila v chudobě pouze čtvrtina obyvatel, v loňském roce to bylo 87 % lidí, přičemž více než dvě třetiny z nich žili pod hranicí extrémní chudoby. V zemi jsou navíc vážně porušována lidská práva. Podle Amnesty International v zemi běžně dochází k nezákonnému zadržování, mimosoudním popravám, mučení a dalšímu nelidskému a ponižujícímu zacházení, zejména proti disidentům a politickým demonstrantům protestujících proti vládě prezidenta Madura.

Extrémní chudoba a porušování za lidských práv mají za následek rostoucí počet lidí odcházejících ze země. Podle dat OSN po roce 2015 odešlo z Venezuely minimálně 1,6 milionu lidí, nejčastěji do sousední Kolumbie. Ta dosud přijala více než 800 000 venezuelských uprchlíků, některé zdroje však hovoří až o milionu běženců. Kromě Kolumbie migranti nejčastěji směřují do Peru, Ekvádoru, Brazílie a Spojených států.

Řada humanitárních organizací popisuje současnou situaci ve Venezuele jako komplexní humanitární krizi způsobenou kolapsem ekonomiky, sociálními konflikty a neschopností představitelů země poskytovat řádnou zdravotní péči. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bylo jen v loňském roce na útěku ze země více než milion lidí. Hlavními důvody pro odchod byly nedostatek jídla, vysoká nezaměstnanost, nízká úroveň zdravotnictví a špatný přístup k lékům.

Kolumbijský prezident i představitelé dalších zemí Latinské Ameriky nabídli Venezuele pomoc. Prezident Maduro a řada ministrů nicméně popírají, že by v zemi panovala krize a odmítli mezinárodní pomoc s tím, že se jedná o „imperialistický útok a snahu intervenovat do vnitřní politiky země“. 

Více o situaci ve Venezuele zde: http://amnistiaonline.org/SalidadeEmergencia/

A https://www.amnesty.org/en/latest/news/2018/09/human-rights-council-sends-strong-support-message-to-venezuelan-people/

 

Autor článku: Michal Voráček, stážista advokačního oddělení AI ČR

Podobné příběhy

9.11.2018

Venezuelané podstupují při pokusech o útěk obrovské riziko


18.6.2018

Světový den uprchlíků: Utrpení doma střídá peklo v Libyi

Amnesty připomněla veřejnou preformancí hrůzy, které prožívají uprchlíci v Libyi


14.4.2018

Lidé na prodej: V Libyi jsou migranti prodáváni jako otroci

Video CNN ukazuje nedávný vývoj uprchlické krize v Libyi, kde jsou tisíce migrantů a uprchlíků drženi v detenčních zařízeních. Zažívají mučení, sexuální zneužívání a jsou dokonce prodáváni na trhu s otroky. Z lidských dražeb se stal velký byznys, do kterého se zapojují pašeráci lidí, ale i členové milic a další skupiny.


30.10.2017

Venezuela: Represe v obýváku

Venezuelské úřady rozšířily svůj arzenál represí: zahájily vlnu nelegálních razií v domovech občanů podezřelých z disentu. Právě opozičně smýšlející lidé se minulý týden stali laureáty Sacharovovy ceny od Evropského parlamentu.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...