Rusko: Ojub Titijev podmínečně propuštěn, Ivan Golunov v domácím vězení

Podmínka pro Ojuba je vítaný krok, ale ne spravedlnost. Navíc v kontextu zadržení investigativního novináře Ivana Golunova.

V reakci na zprávu, že městský soud v Shali v Čečensku umožnil vězněnému obránci lidských práv Ojubu Titijevovi po téměř jednom a půl roce za mřížemi podmínečné propuštění, řekla Marie Struthersová, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii:

„Vyzývali jsme k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Ojuba Titijeva po celou dobu od jeho zadržení. Skutečnou příčinou jeho trestního stíhání byla snaha zastavit obránce lidských práv v jeho zákonné práci.

Navzdory neprůstřelným důkazům, že případ byl proti němu vykonstruovaný, úřady v Čečensku hrubě zneužily soudní systém, aby odsoudily nevinného člověka. V pondělí 10. června se soud rozhodl, že hrubou nespravedlnost alespoň částečně pozmění, a to tak, že Ojuba v průběhu deseti dnů propustí.

Má-li však zvítězit spravedlnost, mělo by být odsouzení zrušené a musí mu být umožněn přístup k účinnému prostředku nápravy, včetně odškodnění za jeho protiprávní odnětí svobody. Dále vyzýváme ruské orgány, aby zajistily bezpečné prostředí pro obránce lidských práv v Čečensku i jinde v Rusku.

Rozhodnutí o Ojubovi přichází ale jen několik dní poté, co byl zadržen prominentní ruský investigativní novinář Ivan Golunov a obviněn z prodeje drog. Podle výpovědi ho ve vazbě surově zbili a drželi v izolaci. V současné době je v domácím vězení. Amnesty vyzývá, aby byla jeho obvinění proti úřadům okamžitě prošetřena.“

Pozadí

Ojub Titijev, vedoucí čečenské kanceláře lidskoprávní organizace Memorial, byl 9. ledna 2018 zastaven ve svém autě policií a několik hodin držen v izolaci. Čečenské úřady později uvedly, že byly v jeho autě „objeveny“ drogy. Titijev obvinění popřel a trval na tom, že drogy byly nastrčené policií.Byl odsouzen na čtyři roky v trestní kolonii za „držení drog“ (článek 228, část 2 ruského trestního zákoníku) městským soudem v Shali v Čečensku dne 18. března 2019. Před odsouzením strávil jeden rok a dva měsíce ve vazbě.

Amnesty International věří, že Ojub Titijev byl vězněm svědomí, uvězněn pouze za svou práci pro oběti porušování lidských práv v Čečenské republice.

Podobné příběhy

13.6.2019

Ojub Titijev je na svobodě!

Ojub Titijev byl po téměř roce a půl, které strávil nespravedlivě ve vězení podmínečně propuštěn.


12.6.2019

“Nikdy jsem nemyslel, že se zúčastním svého pohřbu”

Zamyšlení o zadržení novináře Ivana Golunova.


27.5.2019

Seznam: 5 let vězení Olega Sencova


18.9.2019

Propuštěný Sencov děkuje Amnesty za 22 kg dopisů

Hned po propuštění z ruského vězení poděkoval ukrajinský filmař Oleg Sencov hnutí Amnesty za neúnavnou práci na jeho případu.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...