Další zprávy z Polska: Hrozí přijetí zákona kriminalizujícího sexuální výchovu

Do mozaiky o tom, že v Polsku #prituhuje, přibyl bohužel další střípek.

V Polsku se připravuje parlamentní hlasování o návrhu zákona, který by vyučování nebo dokonce propagování sexuální výchovy u lidí mladších 18 let učinil trestným činem, za který lze uložit až tři roky vězení.

„Tento lehkomyslně zpátečnický zákon by povzbudil strach a nevědomost a mladé lidi vystavil riziku. Měl by odrazující vliv na učitele, aktivisty a dokonce na rodiče, kteří chtějí mluvit se svými dětmi o sexu.

Sexuální výchova je zásadní pro informování mladých lidí o jejich těle a důležitosti věcí, jako jsou zdravé vztahy, souhlas, antikoncepce a prevence sexuálně přenosných chorob.

V Polsku, kde je přístup k potratu legální pouze za omezených okolností, je význam sexuální výchovy životně důležitý. Tento zákon, který mimo jiné činí homosexualitu rovnou pedofilii, odhaluje znepokojivou homofobii, která je podporou tohoto zákona.

Politika by měla být držena mimo učebnu a my vyzýváme poslance, aby tento zákon odmítli," apelovala ředitelka Amnesty International Polsko Draginja Nadazdinová.

POZADÍ

Vládnoucí strana Právo a spravedlnosti (PiS) vyhrála minulou neděli parlamentní volby. PiS však ztratila svou většinu v Horní komoře parlamentu, v Senátu.

Polsko ratifikovalo Istanbulskou úmluvu, CEDAW i CERD a má mezinárodní závazky v oblasti lidských práv k poskytnutí přístupu k sexuální výchově a informacím i závazek bojovat proti genderovým stereotypům ve společnosti.

Návrh zákona byl předložen po šestiměsíční homofobní kampani s cílem učinit LGBT+ lidi rovné pedofilům. Měl se projednávat v pátek 18. října, zatím ale hlasování neproběhlo.

Přečtěte si víc o tom, že v Polsku i Maďarsku #prituhuje na našem novém webu.

Podobné příběhy

10.2.2020

Tanerovi hrozí až 15 let ve vězení. Rozsudek padne 19.2.

Státní zastupitelství během 10 soudních přelíčení nevneslo do případu žádný posun.


25.6.2019

Evropský soud odmítl polský zákon, který nutí soudce Nejvyššího soudu odejít do důchodu

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) rozhodl, že zákon Polska o Nejvyšším soudu porušuje právo EU.


25.2.2019

Ojub Titiev si 11. března 2019 u soudu vyslechne rozsudek

11. března 2019 vynese soud rozsudek nad Ojubem Titijevem, vedoucím ruské nevládní organizace Memorial se sídlem v Čečensku.


5.3.2019

Nasrín Sotudíové hrozí až 34 let ve vězení a 148 ran bičem

Íránská právnička Nasrín Sotudíová čelí až 34letému trestu ve vězení a 148 ranám bičem ve dvou probíhajících soudních procesech. Obvinění proti ní vznesená jsou přitom výlučně za její aktivity v oblasti lidských práv, včetně ochrany žen protestujících proti nucenému nošení hidžábu a její otevřený nesouhlas s trestem smrti.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...