Další zprávy z Polska: Hrozí přijetí zákona kriminalizujícího sexuální výchovu

Do mozaiky o tom, že v Polsku #prituhuje, přibyl bohužel další střípek.

V Polsku se připravuje parlamentní hlasování o návrhu zákona, který by vyučování nebo dokonce propagování sexuální výchovy u lidí mladších 18 let učinil trestným činem, za který lze uložit až tři roky vězení.

„Tento lehkomyslně zpátečnický zákon by povzbudil strach a nevědomost a mladé lidi vystavil riziku. Měl by odrazující vliv na učitele, aktivisty a dokonce na rodiče, kteří chtějí mluvit se svými dětmi o sexu.

Sexuální výchova je zásadní pro informování mladých lidí o jejich těle a důležitosti věcí, jako jsou zdravé vztahy, souhlas, antikoncepce a prevence sexuálně přenosných chorob.

V Polsku, kde je přístup k potratu legální pouze za omezených okolností, je význam sexuální výchovy životně důležitý. Tento zákon, který mimo jiné činí homosexualitu rovnou pedofilii, odhaluje znepokojivou homofobii, která je podporou tohoto zákona.

Politika by měla být držena mimo učebnu a my vyzýváme poslance, aby tento zákon odmítli," apelovala ředitelka Amnesty International Polsko Draginja Nadazdinová.

POZADÍ

Vládnoucí strana Právo a spravedlnosti (PiS) vyhrála minulou neděli parlamentní volby. PiS však ztratila svou většinu v Horní komoře parlamentu, v Senátu.

Polsko ratifikovalo Istanbulskou úmluvu, CEDAW i CERD a má mezinárodní závazky v oblasti lidských práv k poskytnutí přístupu k sexuální výchově a informacím i závazek bojovat proti genderovým stereotypům ve společnosti.

Návrh zákona byl předložen po šestiměsíční homofobní kampani s cílem učinit LGBT+ lidi rovné pedofilům. Měl se projednávat v pátek 18. října, zatím ale hlasování neproběhlo.

Přečtěte si víc o tom, že v Polsku i Maďarsku #prituhuje na našem novém webu.

Podobné příběhy

14.7.2020

Půjde polská aktivistka do vězení kvůli duhové svatozáři?

Polská prokuratura posílá případ Podlešné před soud.


2.7.2020

Hongkong volá o pomoc. Prošel zákon omezující svobodu, tisíce protestujících chtějí nezávislost

Schválením kontroverzního zákona o národní bezpečnosti dochází v Hongkongu k dalšímu omezování svobody a potlačování základních práv lidí.


8.7.2020

Amnesty poslala ohledně sporného zákona písemnou žádost maďarskému ombudsmanovi

Ten odpověděl, že jeho úřad aktuálně pracuje na právním stanovisku k článku 33 novely zákona.


25.6.2019

Evropský soud odmítl polský zákon, který nutí soudce Nejvyššího soudu odejít do důchodu

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) rozhodl, že zákon Polska o Nejvyšším soudu porušuje právo EU.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...