Uprchlíci stále umírají na nebezpečné cestě za azylem v Evropě

Stále více lidí, kteří opustili domovy například v Sýrii nebo Afghánistánu a vydali se na cestu za lepší budoucností v Evropě, riskuje své životy.
Poslední případ je z Řecka – úřady ostrova Lesbos pokračují v hledání těl uprchlíků, kteří se tam pokusili dostat lodí. Od pátku 15. března už záchranáři našli šest těl Syřanů, včetně 17leté těhotné dívky a matky s dětmi. Teď pátrají po dalších třech lidech, které postrádají jejich rodiny. Skupina se pokusila ze Sýrie dostat do Evropy přes Turecko na začátku března.

Ostrov Lesbos leží na jedné z hlavních uprchlických tras do Evropské unie. Například loni v prosinci se nedaleko jeho břehů utopila skupina 21 lidí, převážně Afghánců, poté, co se převrátila jejich loď.

Řecké úřady nedělají pro ochranu uprchlíků dostatek

Z válkou zmítané Sýrie masivně prchají lidé od loňského léta. Mnoho z nich – často celé rodiny i s malými dětmi – se snaží dostat do některého ze států EU, nejčastěji právě Řecka. „Řecko zpřísňuje kontrolu hranic v severní části nazývané Evros. Zabezpečení 10,5 kilometrového úseku dokončily tamní úřady loni v prosinci. Uprchlíci ale nezmizeli, jen si od té doby volí jiné, stále nebezpečnější cesty. Bylo jen otázkou času, kdy se taková tragédie stane,“ říká John Dalhuisen, ředitel programů Amnesty International pro Evropu a Střední Asii. A dodává: „Je nezbytné, aby se řecké úřady snažily zajistit ochranu všech uprchlíků, kteří při hledání azylu do země dorazí. Místo toho je ale řecký azylový systém stále ve větším a větším úpadku. Lidé, kteří utíkají před válečnými konflikty – včetně mnoha Syřanů a Afghánců – a dorazí k břehům ostrova Lesbos, jsou drženi na policejních stanicích v přeplněných místnostech a v hrozných podmínkách. V mnoha případech jsou dokonce ponecháni zcela bez prostředků na ulici.“

Řecké úřady by podle Johna Dalhuisena měly velmi rychle přijmout potřebná opatření, aby se zlepšily podmínky pro uprchlíky, a zároveň ukončit zadržování těchto žadatelů o azyl: „Syřané bez jakýchkoli dokladů, kteří prchají ze své vlasti, nesmí být zadržováni a vydáni k deportaci. Úřady by měly přistupovat k jejich žádostem o azyl na základě spravedlivého a podrobného prošetření situace.“

„Je velmi bolestné vidět, jak se takováto tragédie opakuje u břehů našeho vlastního ostrova,“ okomentovala situaci Efi Latsoudi, řecká aktivistka a členka iniciativy „Village of altogether“, dobrovolnické organizace, která pomáhá tam, kde státní podpora pro uprchlíky a imigranty selhává nebo není možná.

Petice pro Evropský parlament

Amnesty International sbírá až do konce března podpisy pod petici S.O.S. pro imigranty v Evropě. Její text bude předán předsedovi Evropského parlamentu. Právě EP spolu s jednotlivými národními parlamenty hraje zásadní roli při zajišťování veřejné kontroly nad podepsanými dohodami o kontrole společných hranic a odpovědnosti států za jejich přímé i nepřímé negativní důsledky na dodržování lidských práv. Žádáme, aby byl Evropský parlament v tomto ohledu mnohem aktivnější než dosud. Přidáte se?

Podobné příběhy

27.7.2019

Migrační aktuality - červen 2019

Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.


20.3.2019

Třetí výročí přijetí dohody o navracení migrantů mezi EU a Tureckem

U příležitosti 3. výročí přijetí dohody mezi EU a Tureckem promítla Amnesty na jednu ze stěn Akropole vzkaz: „Lidskost především“. Ten má evropským lídrům připomenout situaci tisíců migrantů a uprchlíků držených v příšerných podmínkách na řeckých ostrovech v nejistotě, co s nimi bude dál.


18.2.2019

Migrační aktuality - leden 2019

Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.


6.10.2018

Řecko: Ženy uprchlice promluvily o násilí, strašných podmínkách a nezájmu úřadů v táborech

Situace na řeckých ostrovech je neúnosná – tábory jsou přeplněné a lidé zde žijí v katastrofálních podmínkách.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...