Kamerun: 3 roky za homosexualitu

V prosinci 2012 proběhl v kamerunském Yaoundé soud a Jean-Claudovi Mbedemu po několikaměsíčním podmíněném propuštění potvrdil tříletý trest za údajnou homosexualitu, která je v Kamerunu trestná.
Jan - Claude Mbede je jednou z tváří kampaně AI ČR 3 minuty stačí. Už od června sbíráme v Česku podpisy na jeho podporu a posíláme je do Kamerunu. V létě svitla naděje, že bude Jean - Claude podmínečně propuštěný. Teď ale soud potvrdil původní tříletý trest. Jeho právníci připravují odvolání.

Rozsudek se nám nelíbí a nechceme věc nechat být! Žádáme proto o Vaši další pomoc.

Vaše podpisy jsme průběžně posílali do Kamerunu, teď je ale chceme předat znovu, a to přímo zastupitelskému úřadu spolu s duhovými vlaječkami, symboly svobodné sexuální orientace.

Předání proběhne 20. února v Londýně, kde je nejbližší kamerunský zastupitelský úřad.

Pomozte nám do té doby získat další signatáře petice nebo kupte duhovou vlaječku, kterou předáme za Vás!

Děkujeme, Váš hlas je slyšet a teď je ten správný čas se ozvat ještě víc!

Pozadí trestnosti homosexuality v Kamerunu

Zalíbení v sexuálních vztazích osob stejného pohlaví je v Kamerunu trestným činem a úřady takové chování trestají vězněním nebo týráním. Od roku 2000 se situace jen zhoršuje.

Lidé s odlišnou sexuální orientací jsou v kamerunské vazbě nuceni podstoupit anální lékařské vyšetření. Podle úřadů se tak projeví, jestli je nebo není jejich sexuální orientace skutečná. „Neexistuje absolutně žádné ospravedlnění pro tohle nelegální a degradující vyšetření. Je to porušení lékařské etiky a musí okamžitě skončit,“ dodává k tomu Godfrey Byaruhanga, pracovník AI ve střední Africe. Právníci, kteří chtěli tyto lidi bránit, už čelí výhružkám smrti.

Další porušování lidských práv v Kamerunu

Lidé v Kamerunu jsou vystaveni porušování svých práv, včetně nezákonného zabíjení a týrání. Úřady tak zneužívají justiční systém k potlačení politických oponentů, obránců lidských práv a novinářů, a také jako zbraň k útokům na sexuální menšiny gayů, leseb nebo transsexuálů. Takový je závěr Amnesty International v nové zprávě.

„Je čas ukončit tohle do očí bijící násilí,“ říká Byaruhanga. „Vláda musí jasně říct ozbrojeným silám, že potlačování lidských práv nebude tolerováno. Že pachatelé budou postaveni spravedlnosti a oběti odškodní.“

AI v nové zprávě zdokumentovala řadu případů, kdy bylo zastrašování nebo uvěznění použito k potlačení politické opozice prezidenta Paula Biya. Příkladem je případ Tita Edzoy, bývalého ministra zdravotnictví, který opustil vládu, když se stal prezidentským kandidátem pro volby v roce 1997. Později byl uvězněn na základě obvinění z korupce a teď si odpykává 20letý trest. Během návštěvy ve vězení zástupcům AI řekl: „Žiju v naprosté izolaci a bojím se, že na mě lidé zapomenou.“

Obránci lidských práv a členové jejich rodin jsou vyčerpaní a cítí se ohroženi kvůli své práci, a také proto, že jim vláda neposkytuje žádnou ochranu.

Střelba a nehumánní podmínky ve vězení

Během posledních let byly v Kamerunu desítky vězňů zastřeleny nebo zraněny při pokusu o útěk. Velké množství vězňů je také drženo v poutech a řada jich byla odsouzena k více než 20 měsícům bez jakéhokoli soudního procesu.

Zástupci AI navštívili věznice Kondengui v metropoli Yaoundé a New Bell v Douale a byli zděšeni podmínkami, které tam panují. Poslední návštěva proběhla v prosinci 2012, kdy v těchto dvou věznicích bylo víc než 7 tisíc vězňů. Kapacita je přitom jen 1500! „Je to skoro zázrak, když někdo pobyt ve vězení přežije. Byl jsem vyděšený z toho, co jsem viděl. O kolik horší to ještě může být pro ty tisíce zadržovaných, kteří jsou týráni a naprosto ignorováni všemi úřady?“ říká Byaruhanga. Vězni v Kondengui dostávají například jen jedno jídlo denně a podvýživa je tu naprosto běžná. Podle vedení věznice je většina jejích chovanců mentálně nemocná a zástupci AI viděli některé vězně v davu úplně nahé.

Amnesty International předložila memorandum o porušování lidských práv kamerunské vládě v září 2012, a to zároveň s řadou doporučení. Když ale zemi navštívili zástupci AI v prosinci téhož roku, došli k závěru, že porušování lidských práv v zemi pokračuje ve stále stejné intenzitě. „Vláda tvrdí, jak je neoblomná v prosazování pravidel a zákonů, ale nemá v tomto ohledu moc co ukázat. Musí dokázat, že to myslí vážně,“ uzavírá ve zprávě Byaruhanga.

Zajímá vás problematika? Přečtěte si celý report o stavu lidských práv v Kamerunu.

Podívat se můžete taky na VIDEO.

Podobné příběhy

5.10.2018

Nobelova cena za mír: Odvážná práce Denise Mukwegeho a Nadi Muradové zdůrazňuje nutnost bojovat proti beztrestnosti za znásilňování ve válce


18.5.2018

Globální editování Wikipedie se zaměřilo na neznámé ženy, které hájí lidská práva po celém světě

Nadšenci Wikipedie z celého světa spojili 19. a 20. května síly, aby se zúčastnili celosvětového ,,Wikipedia edit-a-thon“ a podpořili tak mimořádné, i když neznámé ženy - obránkyně lidských práv, které zasvětily své životy boji proti nespravedlnosti.


21.2.2018

Teodora del Carmen Vásquezová je na svobodě!

V roce 2008 byla Teodora odsouzena k třiceti rokům vězení za vraždu poté, co porodila mrtvé dítě.


15.2.2018

Teodora Vasquézová z El Salvadoru je na svobodě!

Měla být ve vězení 30 let, po 11 je volná. Bojovali jsme za ni při Maratonu psaní dopisů 2015.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...