Vrah Anny Politkovské odsouzen na 11 let

Někdejší policista Dmitrij Pavljučenkov byl ruským soudem odsouzen k 11 letům vězení za podíl na vraždě novinářky Anny Politkovské v roce 2006. Amnesty International verdikt soudu vítá, apeluje však na to, aby byli potrestáni i další viníci.
Proces s pěti dalšími spolupachateli má začít v březnu příštího roku.

“Verdikt soudu a dlouho očekávané trestní řízení s vrahy Anny Politkovské vítáme. Případ ale nemůže být doopravdy uzavřen do doby, než budou před spravedlnost přivedeni i ti, kteří si její vraždu objednali,“ řekl ředitel Amnesty International pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen.

Anna Politkovská, novinářka a ochránkyně lidských práv známá svými ke Kremlu kritickými reportážemi z Čečenska, byla zastřelena ve výtahu svého domu 7. října 2006.

“Apelujeme na vyšetřovatele, aby nadále usilovali o dopátrání se pravdy, nehledě na politickou nevhodnost,“ dodal Dalhuisen.

Právníci zastupující pozůstalé se chtějí odvolat; pro Pavljučenka požadují delší trest.

Amnesty International volá po lepší ochraně novinářů v Rusku a konci omezování svobody slova. I po smrti Anny Politkovské museli novináři a ochránci lidských práv čelit útokům a hrozbám, někteří byli zabiti, aniž by viníci byli potrestáni.

Mezi poslední omezení prosazované ruskou vládou patří například návrh zákona, dle něhož by bylo redukováno množství „negativních informací“ v médiích. V podstatě jde o cenzuru a omezení svobody slova.

“Tento zvyk ruské vlády umlčovat ty, kteří nesouhlasí či jsou kritičtí, musí skončit,“ uzavřel Dalhuisen.

Podobné příběhy

30.9.2019

Brazilská policie zadržela dva muže podezřelé z vraždy Marielle

Rok po smrti Marielle dopadla policie dva muže podezřelé z její vraždy


25.10.2019

Bangladéš: Trest smrti pro 16 lidí v případu Nusrat Rafiové nic nevyřeší

Ředitel české Amnesty komentuje odsouzení 16 lidí k trestu smrti v Bangladéši.


10.10.2019

Malajsie: Nespravedlivé soudní procesy, tajné tresty smrti a odsouzení za drogové přestupky odhalují krutost trestu smrti

Je Světový den proti trestu smrti. Malajsie musí s novou legislativou začít plnit slib ohledně jeho zrušení.


21.10.2019

Sýrie: Důkazy o válečných zločinech a humanitární katastrofa

Turecké vojenské síly a koalice syrských ozbrojených skupin podporovaných Tureckem během ofenzivy na severovýchodě Sýrie páchají nezákonné útoky na civilisty i mimosoudní popravy.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...