Za změnu na Blízkém východě a severu Afriky

Hned několik zemí na Blízkém východě a v severní Africe se v posledních týdnech stalo dějištěm masových protivládních protestů. Při těchto událostech bylo mnoho demonstrantů zabito, zraněno, zadrženo. Pokusy vlád umlčet demonstranty selhávají. A nejen to. Represe motivují více a více lidí k účasti na protestech. Amnesty International apeluje na vlády těchto zemí, aby respektovaly lidská práva demonstrantů, včetně práva na svobodu projevu a sdružování.

Tisíce lidí vyjádřily solidaritu s Egypťany

Tuto sobotu lidé ve 45 městech po celém světě vyjádřili na veřejných shromážděních solidaritu s těmi, kteří se domáhají svých práv. Akce proběhly v zemích jako Austrálie, Benin, Kanada, Německo, Mali, Jižní Korea, Španělsko, USA a další. V rámci tzv. Globálního akčního dne je organizovala Amnesty International ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Podporu Egypťanům dali najevo i lidé v Praze před budovou Velvyslanectví Egyptské republiky, kde ocenili odhodlání demonstrantů, s nímž se řadu dní domáhali lidských práv. Účastníci shromáždění vyjádřili přesvědčení, že změny povedou k lepšímu a ukončí dlouhou éru bezpráví. Účastníci podpořili úsilí o lidská práva a politickou reformu.

Egypt prožívá dramatické okamžiky

Amnesty International gratuluje egyptským demonstrantům k odvaze a odhodlání situaci v zemi skutečně zlepšit. Demonstranti dali najevo, že se nesmíří s kosmetickými úpravami a nakonec dosáhli úspěchu. Odchodem jednoho muže ale nic nekončí. Represivní systém, který v Egyptě vládl tři dekády, stále zůstává nezměněn. V platnosti je také nadále výjimečný stav, který úřadům umožňoval páchat bezpráví.

“Obyčejní lidé měli ještě před dvěma měsíci jen malou naději na lepší budoucnost. Nyní vědí, že změna je možná,” prohlásili Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International. Slova pronesl na solidární demonstraci v Londýně, která se prostřednictvím TV obrazovky propojila s demonstrací v Káhiře. „Egypt musí ukončit éru bezpráví. Dnes musí začít změna, která zajistí Egypťanům lidská práva,“ dodal Salil Shetty.

Podobné příběhy

28.6.2020

Egypt: Zdravotníci jsou nuceni volit mezi „smrtí nebo vězením“

Egyptské úřady musí okamžitě zastavit kampaň obtěžování a zastrašování zdravotnických pracovníků v přední linii, kteří vyjadřují obavy o bezpečnost nebo kritizují zvládání krize COVID-19 vládou.


17.4.2019

Egypt: Parlament schválením změn v ústavě ukázal naprostou lhostejnost k lidským právům

Už tak kritická lidskoprávní situace v Egyptě se může ještě zhoršit. Ohroženi jsou aktivisti, odpůrci režimu i běžní občané Egypta. Návrh teď projde referendem.


19.7.2019

Egypt: Mučení, bití, elektrické šoky a obcházení příkazů k propuštění

Egyptské úřady opětovně zadržují již nespravedlivě zadržené a nedodržují soudní příkazy k jejich propuštění. Amnesty upozorňuje, že současná situace je alarmujícím signálem toho, jak se rozpadá soudní systém země.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...