Íránské milice znovu tvrdě zasáhly proti demonstrantům

  Článek

Zastavte mučení publikován 9.11.2009

Amnesty International odsoudila nepřiměřeně tvrdý zásah íránských bezpečnostních složek proti účastníkům středeční pokojné demonstrace, kteří u příležitosti 30. výročí útoku na americkou ambasádu v Teheránu znovu vyjádřili svůj nesouhlas s výsledkem červnových prezidentských voleb.

Bezpečnostní složky - včetně milicí Basídž - použily k rozehnání stoupenců íránské opozice obušky a slzný plyn. Mezi protestujícími byl i jeden z poražených kandidátů, Mehdi Karrúbí, kterému bylo vyhrožováno smrtí, pokud se demonstrací zúčastní. I jeho zasáhl během útoku slzný plyn a jeden z jeho osobních strážců skončil se zraněním v nemocnici. Bezpečnostní složky zbily také čtyřiasedmdesátiletého Habibolláha Pejmána, člena místního sdružení „National Peace Comitee“, které opakovaně vyzývalo k ukončení násilí v Íránu. Po demonstracích zveřejnil Pejmán fotografie těchto zranění na své stránce na Facebooku. Novinář Farhad Pouladi, který pracuje pro francouzskou tiskovou agenturu AFP, byl zatčen, když se pokoušel o demonstracích a protestech informovat. V současné době je zadržován na neznámém místě. Podobný osud stihl i novinářku a aktivistku za ženská práva Vahideh Molaví, která je spolu s dalšími třemi ženami rovněž zadržována na neznámém místě. „Po zkušenostech z letních nepokojů a na základě našich dlouhotrvajících obav z použití násilí v Íránu se domníváme, že zadržení jsou nyní ve velkém nebezpečí a hrozí jim mučení a další nezákonné zacházení,“ uvedl Malcom Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku.Podle informací, které poskytla AI jedna z očitých svědkyň, příslušníci milicí Basídž a dalších ozbrojených složek bili demonstranty i přesto, že se nedopustili žádného násilí. Tatáž svědkyně viděla jednu z účastnic demonstrace hledat úkryt před policií v kancelářských budovách v ulici Ajatolláha Talegháního poblíž bývalého amerického velvyslanectví, kde vládní ozbrojené složky zasahovaly i proti náhodným kolemjdoucím a rozbíjely výkladní skříně. Podle informací AI byli někteří potenciální účastníci středeční demonstrace zadrženi v rámci preventivních opatření ještě v úterý večer. Je mezi nimi například Hassan Asadi Zejdabadí, ředitel dalšího sdružení zabývajícího se lidskými právy v zemi „Human Rights Comittee of the Graduates´ Association of Iran“, který byl zadržen spolu se dvěma dalšími členy sdružení, Muhammadem Sadeghím a Alím Malíhím. „Íránské úřady musí umožnit opozici právo na pokojný protest – včetně toho proti výsledkům voleb – a stáhnout z ulic příslušníky milicí Basídž,“ uvedl Malcom Smart. „Na demonstrace by místo nich měly dohlížet zákonné bezpečnostní složky, které mají řádný výcvik a respektují lidská práva. Všechny informace o násilnostech a protiprávním počínání, jako je mučení a bití, by měly být nyní neprodleně a nezávisle vyšetřeny a jejich původci postaveni před soud.“

Aktuální petice

  Egypt

Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví

Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 1115 Náš cíl: 1300

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...