Petice za okamžité propuštění Abderrahmana Zitouta

President of the Republic of Algeria
Abdelmajid Tebboune
Presidence de la republique
Place Mohammed Seddik Benyahiya, El Mouradia
Alger 16000
Algerie


Vaše excelence,

vyjadřuji své znepokojení v souvislosti s případem Abderrahmana Zitouta, který byl svévolně zadržen a od 5. dubna 2022 je dlouhodobě držen ve vyšetřovací vazbě ve věznici El Harrach. Jeho zdravotní stav se od umístění do věznice zhoršuje a byl mu odpírán přístup ke zdravotní péči až do chvíle, kdy byl hospitalizován kvůli následkům druhé hladovky, již držel v srpnu 2022.

Dne 17. dubna 2022 obvinil prokurátor prvoinstančního soudu v Sidi M'hamed Abderrahmana Zitouta z „účasti v teroristické skupině“ (článek 87 bis), „publikování falešných zpráv podrývajících národní jednotu“ (článek 196 bis), „přijímání finančních prostředků ze zahraničí za účelem provádět činy ohrožující bezpečnost státu“ (článek 95 bis), „podněcování k neozbrojenému shromáždění“ (článek 100) a „urážky statutárního orgánu“ (článek 144). Nebylo stanoveno datum Abderrahmanova soudního slyšení, a tak zůstává ve vyšetřovací vazbě ve věznici El Harrach, čtyři sta kilometrů od svého domova. Důkazy použité proti němu se opírají o vynucené přiznání bývalého vojenského důstojníka a whistleblowera Mohameda Benhlimy, podle kterého údajně Abderrahmanu Zitoutovi poslal jeho bratr Mohamed Larbi peníze na otevření obchodu v Alžírsku, a které údajně odkazuje na Abderrahmanův vztah s jeho bratrem a na jeho údajné zapojení do protestního hnutí Hirak. Dalším důkazem mají být Abderrahmanovy konverzace o hnutí Hirak na Facebooku.

Abderrahmane Zitout na protest proti svému svévolnému zadržování, trvajícímu déle než deset měsíců, zahájil 16. února hladovku. V srpnu 2022 byl po jedenáct dní hospitalizován kvůli vážným zdravotním problémům způsobeným dvacetidenní hladovkou. Jeho rodině nebyl povolen přístup k lékařským záznamům. Abderrahmane Zitout je od pobytu ve vězení upoután na invalidní vozík kvůli neléčeným problémům se zády a vyhřezlé ploténce. Podle zdroje Amnesty International Abderrahmane Zitout od umístění do vazby zhubl asi 10 kg tělesné váhy a jeho okolí se obává o jeho život.

Naléhavě Vás žádám o okamžité stažení všech nepodložených obvinění proti Abderrahmanu Zitoutovi a jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění. Do té doby žádám, aby mu byl povolen přístup k lékařské péči a mohl zahájit léčbu svých dlouhodobých zdravotních problémů.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít