Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Ihsaneho El Kadiho

President of the Republic of Algeria
Abdelmadjid Tebboune
Presidence de la republique
Place Mohammed Seddik Benyahiya, El Mouradia,
Alger 16000
Algerie


Vaše Excelence,

vyjadřuji své hluboké znepokojení nad odsouzením novináře Ihsaneho El Kadiho k pěti letům vězení a pokutě 700 000 alžírských dinárů (přibližně 110 000 Kč) na základě vykonstruovaných a nejasných obvinění, která jsou používána ke kriminalizaci žurnalistiky.

Dne 2. dubna odsoudil prvoinstanční soud v Sidi M'hamed v Alžíru Ihsaneho El Kadiho za „přijímání finančních prostředků na politickou propagandu“ a „poškozování národní bezpečnosti státu“ podle článků 95 a 95a trestního zákoníku. Podle jeho právníka se tato obvinění týkají peněz, které mu poslala jeho dcera a jež investoval do své mediální společnosti, což podle alžírského práva není trestný čin. Soud nepředložil žádné důkazy o tom, že mediální společnost Ihsaneho El Kadiho vytváří politickou propagandu, ani že ohrožuje bezpečnost státu, což znamená, že obvinění proti němu jsou neopodstatněná.

Soud v Sidi M'hamed 2. dubna rovněž nařídil zrušení El Kadiho mediální společnosti Interface Media, pod kterou spadají Rádio M a zpravodajský portál Maghreb Emergent, a uložil jí zaplatit alžírskému regulačnímu orgánu pro audiovizuální oblast pokutu ve výši 10 milionů dinárů (přibližně 1 568 000 Kč) poté, co úřady zahájily proti Interface Media občanskoprávní řízení za „neoprávněné využívání audiovizuální komunikační služby“. Jedná se o další z řady případů, kdy alžírské úřady omezovaly svobodu médií a trestaly nesouhlasné názory.

Dne 24. prosince 2022 Ihsaneho El Kadiho bez soudního příkazu doma zatkli příslušníci bezpečnostních složek v civilu. K jeho zatčení došlo těsně poté, co zveřejnil článek, v němž předpovídal průběh příštích prezidentských voleb v roce 2024 a popsal roli alžírské armády při potlačování svobody projevu v Alžírsku. Alžírské úřady se na Ihsaneho El Kadiho v minulosti několikrát zaměřily prostřednictvím soudního pronásledování a výslechů v souvislosti s jeho novinářskou činností. Ihsane El Kadi je nadále zadržován ve věznici El Harrach v Alžíru.

Naléhavě vás žádám o okamžité a bezpodmínečné propuštění Ihsaneho El Kadiho a zrušení jeho odsouzení. Dále Vás žádám, abyste ukončil cílené potlačování a cenzuru nezávislých médií a novinářů v Alžírsku prostřednictvím nejasně formulovaných článků trestního zákoníku, které jsou využívány k porušování práva na svobodu projevu.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít