Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Gulšan Abbasové

Wang Jiang
Prison Administration Bureau of Xinjiang Uyghur Autonomous Region
No 380, Huanghe lu, Urumqi
830000, Xinjiang Uyghur Autonomous Region
People’s Republic of China


Vážený pane řediteli,

vyjadřuji své hluboké znepokojení v souvislosti s případem ujgurské lékařky v důchodu Gulšan Abbasové, odsouzené k dvacetiletému trestu vězení.

Odsouzena byla v tajném soudním procesu v březnu 2019 za „účast v organizovaném zločinu a terorismu, napomáhání teroristickým aktivitám a vážné narušení veřejného pořádku“. Její rodina se o rozsudku dozvěděla o dvacet jedna měsíců později, v prosinci 2020, informaci jim posléze potvrdily i čínské úřady.

Skutečnost, že od doby, kdy Gulšan dne 10. září 2018 zmizela v Urumči, nebyla její rodina oficiálně informována o jejím stavu ani místě pobytu, je velice zneklidňující. Její rodina se domnívá, že před svým uvězněním mohla být vzata do některého z převýchovných táborů – zařízení, která zneužívají „vzdělávání“ jako nástroj k „transformaci“.

Žádné konkrétní důkazy proti Gulšan Abbasové nebyly veřejně vzneseny, její rodina se však domnívá, že důvodem mnohaletého trestu je aktivismus ve prospěch Ujgurů ze strany příbuzných žijících v zahraničí. Taková skutečnost by pak byla označena jako „kolektivní trest“ a omezování práva svobodného projevu a činnosti obránců lidských práv.

Rovněž mě znepokojuje skutečnost, že Gulšan Abbasová v minulosti podstoupila operaci obou očí a trpí několika chronickými onemocněními, včetně vysokého krevního tlaku, bolesti zad a silných migrén – je tedy naprosto zásadní zabezpečit pro ni adekvátní a pravidelnou lékařskou péči.

S ohledem na výše uvedené Vás žádám:

Propusťte Ghulšan Abbasovou, pokud neexistují dostatečné důkazy o tom, že spáchala trestný čin, nebo pro ni zajistěte spravedlivý soudní proces v souladu s mezinárodními standardy.

Do jejího propuštění poskytněte informace o místě pobytu Gulšan Abbasové, umožněte jí přístup k rodině a právníkovi dle jejího výběru. Zpřístupněte jí okamžitou a adekvátní lékařskou péči a zajistěte, že není vystavena mučení nebo jinému špatnému zacházení.

S úctou


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít