Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Huang Qiho

President of the People’s Republic of China
Xi Jinping
Zhongnanhai, Xichangan’jie
Xichengqu, Beijing Shi 100017
People’s Republic of China


Vážený pane prezidente Xi,

Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang“, sídlící v S’-čchuanu, byl 29. července odsouzen lidovým soudem střední instance ve městě Mianyang k dvanácti letům odnětí svobody za „úmyslné vyzrazení státního tajemství“ a „poskytovaní státního tajemství cizímu subjektu“. Kromě toho, že je pod přísným dohledem, je 86leté matce Huang Qiho stále znemožněn přístup k synovi, a dokonce ani nebyla informována o jeho odsouzení. Huang Qi byl zadržen před více než dvěma lety, než byl tajně souzen dne 14. ledna 2019. V prosinci 2016 byl formálně zatčen. Navíc mu byl odepřen výběr právníka a přístup k jeho rodině. Toto zvyšuje riziko mučení a jiného špatného zacházení během věznění.

Huang Qi trpí chronickým onemocněním ledvin, hydrocefalem a jinými příznaky ovlivňujícími jeho srdce a plíce. Bez řádného přístupu k lékařské péči by mohl ve vězení zemřít kvůli špatnému zdravotnímu stavu a nevhodnému zacházení.

Vyzývám Vás, abyste:

• okamžitě a bezpodmínečně propustili Huang Qiho, pokud neexistují dostatečné, věrohodné a přípustné důkazy o tom, že se dopustil mezinárodně uznaného trestného činu, a pokud mu nebyl umožněn spravedlivý proces v souladu s mezinárodními standardy;

• zajistili, aby měl pravidelný přístup k rodině a svým právníkům a nebyl vystaven mučení a jinému špatnému zacházení;

• Huang Qimu umožnili pravidelný a neomezený přístup k lékařské péči.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít