Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Weiliny Muhataiové, Muheyati Haliyoula a Parisati Haliyoula.

Director of Ili Kazakh Autonomous Prefecture Public Security Bureau
Gao Qi
398 Nanhuan Lu, Yining Shi 835000
Ili Kazakh Autonomous Prefecture, Xinjiang Uyghur Autonomous Region
People’s Republic of China


Vážený pane řediteli,

vyjadřuji své obavy o etnickou Kazašku Weilinu Muhataiovou a její dva syny Muheyatiho Haliyoula a Parisatiho Haliyoula, již jsou pohřešováni od srpna 2020. Navzdory tomu, že se s nimi jejich rodina, žijící v zahraničí, opakovaně pokoušela spojit, již více než šest měsíců se jim nepodařilo nikoho z nich kontaktovat.

Znepokojuje mě zjištění, že o místě jejich pobytu či stavu nebyly poskytnuty žádné oficiální informace. Předpokládá se, že jejich možné zadržení souvisí s aktivismem jejich manžela a otce, který pravděpodobně zemřel v převýchovném táboře v prosinci 2020.

Mám vážné obavy o zdraví a aktuální stav Weiliny Muhataiové, Muheyatiho Haliyoula a Parisatiho Haliyoula. Vzhledem k tomu, že s nimi do dnešního dne nebyl navázán žádný kontakt a vzhledem k opakovaným zprávám o mučení a dalším špatném zacházení v detenčních zařízeních v Sin-ťiangu, která jsou v rozporu s mezinárodním zákonem, věřím, že jejich bezpečí a životy jsou v ohrožení.

Žádám Vás proto, aby:

• Byli Weilina Muhataiová, Muheyati Haliyoula a Parisati Haliyoula propuštěni, pokud neexistují dostatečné, věrohodné a přípustné důkazy o tom, že se dopustili mezinárodně uznávaného trestného činu; a aby jim byl poskytnut spravedlivý proces v souladu s mezinárodními standardy.

• Do doby, než budou propuštěni, bylo zveřejněno, kde se Weilina Muhataiová a její dva synové nacházejí, a aby jim byl umožněn přístup k rodině, právníkům podle jejich výběru spolu s rychlou a adekvátní lékařskou péčí, pokud to bude nutné či pokud si ji vyžádají. Dále musí být zajištěno, že nebudou vystaveni mučení či jinému špatnému zacházení.

S úctou

%signature%


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít