Petice za okamžité propuštění Zhanargul Zhumatai

Party Secretary of Xinjiang
Ma Xingrui
479 Zhongshan Lu
Tianshan Qu, Urumqi, 830041, Xinjiang Uyghur Autonomous Region
People’s Republic of China


Vážený pane tajemníku,

vyjadřuji své obavy o Zhanargul Zhumatai (加娜古丽·朱马太), etnickou Kazašku, umělkyni, hudebnici a novinářku. Zhumatai byla zadržena státní bezpečnostní policií z pobočky Shayibak policejního oddělení Urumči v domě své matky dne 10. února 2023, pět týdnů poté, co ji policie vyzvala, aby se přihlásila do psychiatrického zařízení pouze kvůli tomu, že komunikovala s lidmi v zahraničí.

Zhumatai byla předtím dva roky a 23 dní zadržována v odborném vzdělávacím středisku Dabancheng jen proto, že si v Kazachstánu koupila mobilní telefon s předinstalovaným Facebookem a Instagramem a že cestovala do Kazachstánu. Během věznění v internačním táboře byla spoutána pouty a kvůli nedostatku lékařské péče se u ní objevily problémy se srdcem.

Je znepokojující, že Zhumatai a její rodině bylo několikrát vyhrožováno poté, co napsala několik dopisů, včetně některých adresovaných legislativnímu úřadu Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a tajemníkovi stranického výboru Sin-ťiangu, o korupci mezi některými místními úřady a napsala místním úřadům v záležitosti pozemkových práv, která jejím komunitám náležejí.

Bez jakýchkoliv informací o obviněních vznesených proti Zhanargul Zhumatai nebo o podmínkách, za nichž je vězněna, a bez přístupu k její rodině a právníkovi podle vlastního výběru, panují velké obavy o její zdraví a aktuální stav.

Proto Vás vyzývám, abyste zajistil:

● okamžité propuštění Zhanargul Zhumatai, pokud neexistují dostatečné, důvěryhodné a přípustné důkazy o tom, že spáchala mezinárodně uznávaný trestný čin;

● aby jí byl až do propuštění umožněn pravidelný přístup k rodině, odpovídající lékařské péči a právníkovi podle jejího výběru a bylo zajištěno, že nebude vystavena mučení a jinému špatnému zacházení.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít