Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Elchina Mammada

President of Azerbaijan
Ilham Aliyev
19 Istiqlaliyyat Street Baku AZ1066
Azerbaijan


Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás s žádostí o okamžité a bezpodmínečné propuštění vězně svědomí, právníka v oblasti lidských práv a šéfredaktora Elchina Mammada.

Policie zatkla Elchina Mammada v jeho domě ve městě Sumgait dne 30. března, několik dní poté, co na internetu zveřejnil kritickou zprávu o situaci v oblasti lidských práv v Ázerbájdžánu. Policisté tvrdili, že se v kanceláři Elchina Mammada našly ukradené šperky, a odvedli ho na policejní stanici v Sumgaitu. Podle jeho právníka je Elchin Mammad přesvědčen, že policie umístila ukradené šperky do jeho kanceláře, když místo prohledávala v jeho nepřítomnosti. Dne 31. března poslal sumgaitský soud Elchina Mammada jako podezřelého z trestné činnosti na tři měsíce do vazby. Elchin Mammad čelil již řadu let obtěžování ze strany úřadů v souvislosti se svou prací v oblasti lidských práv. V roce 2015 byla jeho organizace vyšetřována, byl svévolně zadržován, vystaven omezení cestování a policie ho opakovaně předvolávala k výslechu.

Nové trestní řízení proti Elchinu Mammadovi bylo znovu zahájeno s falešnými obviněními jako odveta za jeho práci v oblasti lidských práv a kritické zpravodajství. Jsou dalším příkladem toho, že ázerbájdžánské úřady pokračují v tvrdých zákrocích proti kritikům režimu.

S ohledem na výše uvedené Vás žádám, abyste:

Podnikl všechny nezbytné kroky k zajištění okamžitého a bezpodmínečného propuštění Elchina Mammada a ukončil jeho nepodložené stíhání.

Zajistil, aby se zastavilo pokračující zneužívání systému trestního soudnictví země k pronásledování vládních kritiků.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít