Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Alexeje Navalného a všech ostatních kritiků režimu.

President of the Russian Federation
Vladimir Vladimirovich Putin
Ilyinka St. 23
103132 Moscow
Russian Federation


Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás v souvislosti s nezákonným zadržením opozičního politika a protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného, který byl dne 17. ledna 2021 zatčen a následně odsouzen na dva roky a šest měsíců do vězeňské kolonie za "porušení podmínek podmíněného trestu".

Zadržení Alexeje Navalného je svévolné, nezákonné a politicky motivované. Evropský soud pro lidská práva shledal původní rozsudek "svévolným a zjevně neodůvodněným" a následně vyzval ruské orgány, aby Alexeje Navalného okamžitě propustily. Rozhodnutí soudu bylo doposud ignorováno.

Zdravotní stav Alexeje Navalného se během pobytu ve vězení vážně zhoršil. Vězeňské orgány ho údajně každou hodinu budí zbytečnými nočními "kontrolami", čímž ho připravují o spánek. Navzdory četným žádostem mu byla doposud odpírána odpovídající lékařská péče, včetně návštěv lékaře podle jeho výběru a přijímání jakýchkoli léků nebo léčby, kterou by mohl potřebovat. Stěžuje si na vysilující bolesti zad a necitlivost nohou a jeho stav se každým dnem zhoršuje. Na protest proti odepření přístupu k lékaři, kterému by mohl důvěřovat, zahájil Alexej Navalnyj dne 31. března hladovku. Dne 5. dubna byl s vysokou horečkou a kašlem převezen do vězeňské nemocnice.

Neposkytnutí odpovídajícího a neomezeného přístupu k lékařské péči a vystavení zadržených osob spánkové deprivaci se může rovnat mučení nebo jinému špatnému zacházení. Mučení je podle mezinárodního práva trestným činem a všechny odpovědné osoby by mohly být stíhány v jiných zemích, které by mohly v budoucnu navštívit a které zavedly příslušná opatření.

Jako prezidenta Ruské federace Vás naléhavě žádám, abyste využil své autority a zajistil:

Okamžité propuštění Alexeje Navalného.

Až do doby jeho propuštění zajištění vyšetření kvalifikovanými nezávislými lékařskými odborníky, které si sám zvolí; a poskytnutí mu jimi předepsané léčby, a to i v civilním zdravotnickém zařízení, jak je požadováno.

Okamžité a účinné vyšetření podmínek ve vězení Alexeje Navalného - včetně obvinění z nedostatku spánku způsobeného hodinovými nočními "kontrolami" a neposkytnutí odpovídající lékařské péče a vyšetření, kdo je za tyto činy zodpovědný.

S úctou,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít