Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Salmy aš-Šiháb

King
Salman bin Abdul Aziz Al Saud
Office of His Majesty the King
Royal Court, Riyadh
Kingdom of Saudi Arabia


Vaše Excelence,

vyjadřuji své znepokojení nad případem Salmy aš-Šiháb, akademičky a aktivistky, která byla dne 9. srpna Specializovaným trestním soudem v Rijádu odsouzena k třiceti čtyřem letům vězení a následně třiceti čtyř letému zákazu vycestování ze země.

Salma aš-Šiháb byla 14. ledna 2021 předvolána k výslechu a následně zatčena na Generálním ředitelství pro vyšetřování, pouze několik dní před plánovaným návratem do Velké Británie, kde měla pokračovat v doktorském studiu na univerzitě v Leedsu.

Soudní proces s aš-Šiháb byl zahájen 25. října 2021. Podle soudních dokumentů

přezkoumaných Amnesty International mu předcházelo 285 dní trvající zadržování na samotce, což je v rozporu s mezinárodními standardy a také saúdskoarabským zákonem o trestním řízení.

Po celou dobu vazby, a to ani během výslechů, neměla aš-Šiháb přístup k právnímu zastoupení.

V polovině roku 2022 byla Salma aš-Šiháb nejprve odsouzena k šesti letům vězení na základě protiteroristického zákona. V odvolacím řízení pro ni obžaloba žádala navýšení trestu. Původní rozsudek byl poté na základě rozhodnutí soudce zrušen a aš-Šiháb byla odsouzena k třiceti čtyřem letům odnětí svobody za „podporu osob, které usilují o narušení veřejného pořádku, destabilizaci bezpečnosti a stability státu“ a za sdílení tweetů, které „narušují veřejný pořádek, ohrožují bezpečnost společnosti a destabilizují stát“ podle protiteroristického zákona a zákona proti kyberzločinu.

Naléhavě Vás žádám, aby byla Salma aš-Šiháb okamžitě a bezpodmínečně

propuštěna na svobodu a její rozsudek zrušen, protože je vězněna pouze za pokojné uplatňování svého práva na svobodu projevu. Rovněž Vás tímto vyzývám k ukončení ztotožňování svobody slova s „terorismem,“ ke zrušení nebo k podstatné změně protiteroristického zákona a zákona proti kyberzločinu, které kriminalizují nesouhlas s vládnoucím režimem, a ke schválení nových zákonů, jež budou v souladu s mezinárodními předpisy, lidskými právy a standardy.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít