Petice za nepřijetí trans*fobního zákona o rodném čísle

Poslanci a poslankyne NR SR
Národná rada Slovenskej republiky
Námestie Alexandra Dubčeka 1
812 80 Bratislava
Slovensko


Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

Národní rada Slovenské republiky poslala dne 21. března do druhého čtení návrh zákona č. 301/1995 Z. z., o rodném čísle. Pro návrh hlasovalo 87 poslanců. Přijetí tohoto zákona by znamenalo přímý útok na transgender* osoby na Slovensku a v konečném důsledku i na jejich životy, neboť by jim znemožnilo právní tranzici, která je na Slovensku možná již šedesát let.

Změna zákona by vyžadovala, aby osoby, které usilují o úřední změnu pohlaví, podstoupily „genetický test, který by prokázal, že v minulosti došlo k nesprávnému určení pohlaví dané osoby“. Tento požadavek je v rozporu s moderními vědeckými poznatky i mezinárodními závazky Slovenské republiky v oblasti lidských práv.

Biologické pohlaví není definováno pouze pohlavními chromozomy. Biologické pohlaví člověka je kromě pohlavních chromozomů určeno celou řadou faktorů, včetně hormonů a hormonálních receptorů, reprodukčním systémem (tj. vnitřními pohlavními orgány), pohlavními orgány (tj. vnějšími pohlavními orgány) a sekundárními pohlavními znaky.

Většina lidí se rodí s chromozomy XX nebo XY, na jejichž základě je jim při narození přiřazeno ženské nebo mužské pohlaví. Podle vědeckých odhadů se však přibližně 1,7 % světové populace rodí jako intersex lidé a jejich chromozomy mohou být atypické (XXY, XYY atd.) a jejich pohlavní orgány nebo jiné charakteristiky nemusejí odpovídat pohlaví, které jim bylo při narození přiřazeno. Intersex osoby jsou často v dětství zcela neoprávněně podrobovány „normalizačním operačním zákrokům“, zatímco někteří intersex lidé si tento znak neuvědomují, protože se nijak neprojevuje. Podrobně se touto problematikou zabývá zpráva nazvaná Lidská práva a intersex osoby, kterou vydala organizace Transfusion.

Slovenská republika má povinnost chránit právo na sebeurčení.

Každý člověk má právo na sebeurčení a na život v souladu se svou identitou. Toto právo znamená, že člověk má právo určit, jak se cítí, bez ohledu na pohlaví, které mu bylo přiděleno při narození, a zároveň má právo vyjádřit svou genderovou identitu prostřednictvím svého vzhledu nebo chování. Podmiňovat toto právo lékařským posudkem je porušením lidských práv transgender* osob a ignoruje nejnovější závěry Světové zdravotnické organizace (WHO).

Žádná osoba nepotřebuje lékařský posudek k tomu, aby mohla svobodně žít v souladu se svou identitou a aby její lidská práva byla respektována a chráněna státem. Stát nevyžaduje odborné stanovisko k tomu, aby binární cisgenderové osoby mohly využívat svých základních práv. Ani v případě transgenderových osob (binárních či nebinárních) by tomu nemělo být jinak.

Genetický test tedy sice může určit složení pohlavních chromozomů, nedokáže však spolehlivě určit biologické pohlaví, natož prožívaný gender testované osoby. I kdyby to bylo možné, požadavek, aby transgender* osoby podstoupily genetický test, je hrubým porušením jejich lidských práv.

Nesprávné doklady znemožňují transgender lidem žít v souladu s jejich genderovou identitou

Podle navrhujících by změna zákona neznemožnila právní tranzici, protože změna rodného čísla „nemění pohlaví osoby“. Osoba, které je povolena úřední změna pohlaví, automaticky dostane nové rodné číslo; na Slovensku není možné změnit pohlaví v dokladech bez změny rodného čísla. Přitom smyslem právní tranzice, tj. úřední změny pohlaví, je právě to, aby v dokladech a osobních dokumentech lidí byl uvedený správný – prožívaný – gender, jinak je transgender* osoba neustále vystavována nedobrovolnému společenskému coming-outu a s ním spojeným rizikům šikany, diskriminace nebo násilí.

Život s doklady, které neodrážejí prožívání vlastního genderu, má obrovské následky na psychické zdraví a pohodu transgenderových osob a jejich blízkých. Znemožněním právní tranzice by Slovenská republika byla zodpovědná za zhoršení zdravotního stavu tisíců lidí s potenciálně fatálními následky. To nesmíme dopustit.

Porušení evropských právních předpisů

Faktický zákaz právních tranzicí by byl porušením evropské legislativy a mezinárodních závazků v oblasti lidských práv, které Slovenskou republiku zavazují k ochraně práva na soukromý a rodinný život, sebeurčení a dalších lidských práv.

Poslanci a poslankyně Národní rady Slovenské republiky musejí při hlasování o tomto zákoně dát jasně najevo svůj nesouhlas s trans*fobním chováním a útoky na transgender* osoby. Teroristický útok před bratislavským barem Tepláreň v plné míře odhalil nedostatečnou ochranu LGBTI+ osob před násilím, ale také před nenávistnými projevy či diskriminací. Hlasování pro trans*fobní zákon o rodném čísle by vyslalo jasný signál, že solidarita a podpora LGBTI+ osob, kterou mnozí politici a političky po útoku projevili, byla pouze deklarativní a že ochrana práv transgender* lidí není pro Národní radu skutečnou prioritou.

Žádáme proto, abyste odmítli trans*fobní a neodborný návrh na změnu zákona o rodném čísle. Zároveň vás vyzýváme, abyste se v budoucnu zdrželi dalších návrhů zákonů, které by dále zhoršovaly lidskoprávní situaci LGBTI+ osob na Slovensku, a místo toho usilovali o zlepšení právního postavení a lepší ochranu lidských práv LGBTI+ osob.

S pozdravem


Zavřít