Amnesty International

Anička

Původně jsem se chtěla do činnosti Amnesty zapojit už dřív, ale k dispozici nebyly žádné pracovní nabídky. Až v září 2016 jsem objevila inzerát na pozici lektorky. Šla jsem na pohovor, absolvovala třídenní školení a zapojila se do projektu nejprve jako lektorka, později už také jako živá knížka. 

Vyškolená jsem také jako organizátorka. Když jsem začala s lektorováním, měla jsem strach, jak mě budou studenti brát, jaké budou mít na mě názory, protože patřím k vietnamské menšině. Ale většinou to bylo úžasné. Několikrát jsem měla problém s autoritou, protože jde o neformální vzdělávání a bylo těžší udržet si jejich pozornost.

Číst více

Agáta

Workshopy Amnesty se mi líbily jako dobré zpestření výuky a mož¬nost přemýšlet i nad něčím jiným, než normálně. V Živé knihovně jsem se setkala s Jirkou a Katrin z Íránu. Posunulo mě to určitě v tom, že jsem si na jejich příbězích sama uvědomila, jak to mohou mít lidi těžký. Že utečou někdy proto, že by doma nemuseli ani přežít, kdyby zůstali. Představila jsem si, kdyby mně šlo o život, kdyby se mi podařilo utéct přes tři země, a pak bych zjistila, že mně tam nechtěj přijmout, nechtěj mi poskytnou azyl. Při¬šlo mi líto, že ne každá země je tak pohostinná. Ale jsem ráda, že v ČR tihle lidi přesto jsou, že je můžu vidět i normálně na ulici.

Číst více

Simona

Počas živej knižnice som sa roz- právala s iránskou utečenkou Venus a bezdomovcom Evženom. Na tieto dve knihy resp. na ich príbehy budem spomínať stále. Nikdy som síce nepodceňovala utečencov, ale keď som o nich počula, vôbec som to neriešila. Venus vravela o tom ako, keď bola mladšia, musela utekať mnoho kilometrov cez púšte, polia a neľahké cesty aj s jej malými deťmi pre lepšie životné podmienky - v jej rodnej krajine, Iráne, bola vojna a nepokoje. S rodinou chodíme do Viedne do centra pre utečencov. Je to viac menej cez organizáciu “Let’s play”.

Číst více

Julek

Z reakcí na živou knihovnu, které nám studenti psali, mám úplně parádu. Prostě pochopili, o čem jsem mluvil. Psali, že jsme je naučili porozumět lidem, že nemají odsuzovat druhé lidi podle barvy pleti. Pro mě je strašně významné to, že šířím povědomí, že se snažím změnit názory, že děcka chápou, že jsem stejný jako oni, že jsme všichni vlastně stejní. Když oni jdou po Ostravě a potkáme se, říkají: „To je Julek.“ Všímají si mě, zdraví mě, znají mě. To je pro mě čest, dávají mi radost a nadějí, že já osobně něco znamenám, že nejsem černý, ale že jsem člověk. Prostě neřeknou: „To je ten cikán, co krade, smrdí nebo je to bezdomovec.“

Číst více

Marta

To, co je pro mě asi nejvíc fascinující v projektu FAIR PLAY, je živá knihovna. Já vím, že to může znít jako klišé. Všichni to říkají a na druhou stranu, já si vyzkoušela živou knihovnu nejdřív jako čtenářka. A bylo to skvělé. Ale potom, když jsem se na ni dívala jako organizátorka, bylo to ještě víc neuvěřitelné. Prostě vidíš, že ti drsňáci tají, lidé se ti mění před očima. Sedíš tam na hodnocení a ty děti najednou vyprávějí o nějaké knížce, jako kdyby to byl člen jejich rodiny. Já jsem na to koukala a fakt se mi chtělo brečet.

Číst více

Patrik

Vedel som, že to bude pre pomoc dobrej veci. Predtým ako to začalo, som vedel, že to bude pre po¬moc dobrej veci. Vedel som, že sa niečo nové naučíme a nako¬niec sa tak aj stalo. Asi najviac k zmene prispela Živá knižnica, v ktorej sme mali dva príbehy. Jeden bol od Kaji, ktorá pomáhala v utečeneckom tá¬bore. Ona nám ukázala aké to tam je a úplne mi to zmenilo pohľad na utečencov. Som si myslel, že sú to fanatickí moslimovia, ale teraz už si to tak nemyslím. Sú to ľudia, ktorí utekajú naozaj kvôli vojne a snažia sa nejak začať odznova a čo museli prežiť počas prechodu Európou, to muselo byť niečo hrozné.

Číst více

Novinky

19.1.2020

Hrozby digitálního sledování pro rok 2020

Od sofistikovaných spywarových útoků po hromadný phishing prostřednictvím smartphonů a rozvoj technologie rozpoznávání obličeje – rostou technologické hrozby pro obránce lidských práv.

15.1.2020

EU zasahuje, aby zastavila zneužívání polských soudců

Evropská komise chce pomocí CJEU zastavit ohrožování soudců v Polsku.

13.1.2020

Sýrie: Neobnovení rezoluce OSN o přeshraniční pomoci způsobí humanitární katastrofu

V důsledku bezohledného využívání práva veta Ruskem a Čínou s cílem zamezit obnovení rezoluce OSN, která vypršela v pátek 10. ledna, budou miliony civilistů v severní Sýrii ponechány odříznuté od životně důležité pomoci.

10.1.2020

Dostali jsme odpověď od hongkongské vlády

Hongkongská vláda zareagovala na naši petici:

10.1.2020

Jak by mělo vypadat dalších 30 let svobody v Česku?

Podívejte se, co řekli naši příznivci a dobrovolníci.

Další zprávy

Úspěchy

2.12.2019
Pákistánskému profesorovi hrozí nespravedlivý proces a až sedm let vězení: @ Pákistán

Muhammad Ismail je na svobodě!

Profesor Muhammad Ismail, kterému za otevřenou kritiku státních ozbrojených složek hrozilo až sedm let vězení, byl propuštěn na kauci.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...