Amnesty International

Anička

Původně jsem se chtěla do činnosti Amnesty zapojit už dřív, ale k dispozici nebyly žádné pracovní nabídky. Až v září 2016 jsem objevila inzerát na pozici lektorky. Šla jsem na pohovor, absolvovala třídenní školení a zapojila se do projektu nejprve jako lektorka, později už také jako živá knížka. 

Vyškolená jsem také jako organizátorka. Když jsem začala s lektorováním, měla jsem strach, jak mě budou studenti brát, jaké budou mít na mě názory, protože patřím k vietnamské menšině. Ale většinou to bylo úžasné. Několikrát jsem měla problém s autoritou, protože jde o neformální vzdělávání a bylo těžší udržet si jejich pozornost.

Číst více

Agáta

Workshopy Amnesty se mi líbily jako dobré zpestření výuky a mož¬nost přemýšlet i nad něčím jiným, než normálně. V Živé knihovně jsem se setkala s Jirkou a Katrin z Íránu. Posunulo mě to určitě v tom, že jsem si na jejich příbězích sama uvědomila, jak to mohou mít lidi těžký. Že utečou někdy proto, že by doma nemuseli ani přežít, kdyby zůstali. Představila jsem si, kdyby mně šlo o život, kdyby se mi podařilo utéct přes tři země, a pak bych zjistila, že mně tam nechtěj přijmout, nechtěj mi poskytnou azyl. Při¬šlo mi líto, že ne každá země je tak pohostinná. Ale jsem ráda, že v ČR tihle lidi přesto jsou, že je můžu vidět i normálně na ulici.

Číst více

Simona

Počas živej knižnice som sa roz- právala s iránskou utečenkou Venus a bezdomovcom Evženom. Na tieto dve knihy resp. na ich príbehy budem spomínať stále. Nikdy som síce nepodceňovala utečencov, ale keď som o nich počula, vôbec som to neriešila. Venus vravela o tom ako, keď bola mladšia, musela utekať mnoho kilometrov cez púšte, polia a neľahké cesty aj s jej malými deťmi pre lepšie životné podmienky - v jej rodnej krajine, Iráne, bola vojna a nepokoje. S rodinou chodíme do Viedne do centra pre utečencov. Je to viac menej cez organizáciu “Let’s play”.

Číst více

Julek

Z reakcí na živou knihovnu, které nám studenti psali, mám úplně parádu. Prostě pochopili, o čem jsem mluvil. Psali, že jsme je naučili porozumět lidem, že nemají odsuzovat druhé lidi podle barvy pleti. Pro mě je strašně významné to, že šířím povědomí, že se snažím změnit názory, že děcka chápou, že jsem stejný jako oni, že jsme všichni vlastně stejní. Když oni jdou po Ostravě a potkáme se, říkají: „To je Julek.“ Všímají si mě, zdraví mě, znají mě. To je pro mě čest, dávají mi radost a nadějí, že já osobně něco znamenám, že nejsem černý, ale že jsem člověk. Prostě neřeknou: „To je ten cikán, co krade, smrdí nebo je to bezdomovec.“

Číst více

Marta

To, co je pro mě asi nejvíc fascinující v projektu FAIR PLAY, je živá knihovna. Já vím, že to může znít jako klišé. Všichni to říkají a na druhou stranu, já si vyzkoušela živou knihovnu nejdřív jako čtenářka. A bylo to skvělé. Ale potom, když jsem se na ni dívala jako organizátorka, bylo to ještě víc neuvěřitelné. Prostě vidíš, že ti drsňáci tají, lidé se ti mění před očima. Sedíš tam na hodnocení a ty děti najednou vyprávějí o nějaké knížce, jako kdyby to byl člen jejich rodiny. Já jsem na to koukala a fakt se mi chtělo brečet.

Číst více

Patrik

Vedel som, že to bude pre pomoc dobrej veci. Predtým ako to začalo, som vedel, že to bude pre po¬moc dobrej veci. Vedel som, že sa niečo nové naučíme a nako¬niec sa tak aj stalo. Asi najviac k zmene prispela Živá knižnica, v ktorej sme mali dva príbehy. Jeden bol od Kaji, ktorá pomáhala v utečeneckom tá¬bore. Ona nám ukázala aké to tam je a úplne mi to zmenilo pohľad na utečencov. Som si myslel, že sú to fanatickí moslimovia, ale teraz už si to tak nemyslím. Sú to ľudia, ktorí utekajú naozaj kvôli vojne a snažia sa nejak začať odznova a čo museli prežiť počas prechodu Európou, to muselo byť niečo hrozné.

Číst více

Novinky

27.3.2020

Hledá se „Manažer/ka kampaní a advokační práce AI ČR“

Česká pobočka lidskoprávní organizace Amnesty International hledá srdcaře nebo srdcařku do svého týmu.

26.3.2020

MAĎARSKO: NEOMEZENÉ PRAVOMOCE NEJSOU VŠELÉK!

Amnesty varuje před prodloužením stavu nouze na neomezenou dobu, kterým si Maďarská vláda chce zajistit bianco šek na řízení státu pomocí dekretů. Bez Parlamentu.

25.3.2020

Jemen: 5 let konfliktu přineslo spoustu bezpráví

Protiprávní zadržování, politicky motivované rozsudky smrti, nucená zmizení a mučení zůstávají rozšířené i po pěti letech války, která začala 25. března 2015. Problémem zůstávají i dodávky zbraní ze Západu.

24.3.2020

Evropa: Lidé pomáhající uprchlíkům a migrantům riskují vězení, protože úřady zneužívají zákony proti pašeráctví

V celé Evropě jsou lidé stíháni a zastrašováni za činy solidarity vůči uprchlíkům, žadatelům o azyl a migrantům, včetně rozdávání teplého oblečení, poskytnutí přístřeší a záchrany životů na moři.

21.3.2020

Reakce na COVID-19 a povinnosti států v oblasti lidských práv

Všechny vlády a další aktéři, kteří jsou ovlivnění vypuknutím epidemie COVID-19, musí jednat v souladu s lidskými právy.

Další zprávy

Úspěchy

25.2.2020
Myanmar: Filmaři hrozí za příspěvky na sociálních sítích čtyři roky vězení: @ Myanmar

Myanmarský filmař je na svobodě!

Režisér a dokumentarista Min Tchin Ko Ko Ďi byl 21.2. 2020, dva měsíce před oficiálním vypršením trestu, propuštěn na svobodu. Ještě v listopadu mu přitom hrozily další dva roky vězení.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...