Urgentní
akce

© Alaa Abd El Fattah

Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví

  Případ

Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.

Poprvé byl Alaa Abdel Fattah zatčen v roce 2006, kdy strávil 45 dní ve vazbě. Svými protesty vyzýval soudce k dodržování principu nezávislé justici během vlády prezidenta Husního Mubaraka. Amnesty International začala případ Alaa sledovat v roce 2011 po jeho dalším zadržení za údajné podněcování násilí při protestech před budovou státní televize, známé jako Maspero.

Vězení za pokojné protesty a tweet proti soudům

Opětovně byl Alaa zatčen 26. října 2013, kdy se účastnil pokojných protestů před soudní radou Shura, kde demonstroval proti vojenským zkouškám pro civilisty. Egyptské bezpečnostní jednotky vnikly bez povolení do jeho domu, hrubě napadly Alaa i jeho ženu a zabavily rodině veškeré telefony a počítače. Jeho manželka Manal později sdílela na sociálních sítích fotku krvavých skvrn v ložnici po útoku bezpečnostních složek. Alaa byl odsouzen na 15 let odnětí svobody, v roce 2015 mu byl trest snížen na pět let od vynesení nového rozsudku. Poté byl trest ještě jednou částečně zmírněn a oficiální datum propuštění bylo stanoveno na 17. března 2019. Po uplynutí této doby však svobodný nebude, bude muset čelit pětileté podmínce, kdy je povinen docházet na policejní stanici každý den večer a strávit noc v cele.

Alaa Abdel Fattah byl obžalovaný zároveň také kvůli zveřejněným příspěvkům na Twitteru, ve kterých kritizoval soudnictví jako „zaujaté“ a naznačoval, že soudci „přijímají rozkazy od armády“. Tento tweet byl reakcí na kontroverzní soudní procesy v roce 2013, při nichž bylo 43 pracovníků nevládních organizací odsouzeno do vězení po dobu jednoho roku až pěti let. Spolu s ním bylo obviněno dalších 24 lidí, včetně egyptského politika Amr Hamzawyho a bývalého poslance parlamentu Essama Sultana, za kritiku egyptského soudnictví, ať už prostřednictvím televize nebo sociálních sítí.

„Je ironické, že egyptské úřady pronásledují jedince za kritiku soudnictví, když existují vážné otázky z hlediska jeho nezávislosti a nestrannosti. Tato zkouška je pokusem umlčet kritiku soudnictví, která se sama stala zdrojem porušování lidských práv. Urážlivost veřejných institucí nebo úředníků není podle mezinárodního práva trestným činem a nikdo by neměl být podroben soudnímu řízení – natož aby byl vystaven trestu odnětí svobody – za mírové uplatňování svého práva na svobodu projevu,“ uvedla vedoucí kampaně Amnesty International v Severní Africe Najia Bounaimová.


Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤


Mučení ve vězení, samovazba i omezený přístup k informacím

Výzkum Amnesty International odhalil závažné nedostatky v egyptských soudních procesech. Hromadné rozsudky smrti a dlouhé vězeňské podmínky takto místní soudní systém udělil tisícům obránců lidských práv, aktivistům, právníkům a novinářům po hrubě nespravedlivých soudních řízeních. Bezpečnostní složky odpovědné za závažné případy porušování lidských práv však mají téměř absolutní beztrestnost. Situace ve vězení je tristní, státní zastupitelství se podle Amnesty International dopouští častého mučení vězňů, drží je na samotce a ve špatných hygienických podmínkách.

Alaa Abdel Fattah je v současné době ve věznici Al-Mazraa ve vězeňském komplexu Tora v Káhiře, které je nechvalně známé jako nehorší vězení v Egyptě. Podle jeho sestry Alaa během tři a půl roku ve vazbě nedostal přístup k žádným knihám a novinám ve snaze ho mentálně izolovat od probíhajících událostí. Je držený v samovazbě, kde podle výzkumů Amnesty International probíhá běžně mučení vězňů.

„Alaa je jedním z tisíců lidí, kteří ztrácí roky svých životů v egyptských věznicích, zatímco prezident Abdel Fattah al-Sisi je srdečně vítán vládami po celém světě, i přes mnoho problémů, které se týkají porušování lidských práv jeho režimem. Ale my víme, že lidé na celém světě podporují Alaa a všechny, kteří jsou nespravedlivě zadrženi v egyptských věznicích – a žádáme je, aby se zapojili do naší kampaně #FreeAlaa,“ řekla pro Amnesty International Mona Seif, sestra Alaa Abdel Fattaha.