×

Text on-line petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Saby Kord Afshariové
Ebrahim Raisi
C/o Permanent Mission of Iran to the UN
Chemin du Petit-Saconnex 28
1209 Geneva
Switzerland


Vážený pane Raisi,

obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová byla 27. srpna 2019 v nespravedlivém procesu odsouzena před 26. pobočkou Revolučního soudu v Teheránu ke 24 letům ve vězení. Odsouzena byla pouze za svoje nenásilné lidskoprávní aktivity, včetně vedení kampaně proti íránskému diskriminačnímu zákonu nařizujícímu nucené zahalování žen. Patnáct let dostala za „podněcování a napomáhání korupci a prostituci“, sedm a půl let za „shromažďování se a tajné spolupracování na páchání zločinu proti národní bezpečnosti“ a rok a půl za „šíření propagandy proti systému“. V současné době čeká na výsledek svého odvolání. Pokud se její odsouzení a rozsudek potvrdí, bude Saba Kord Afshariová nucena odsedět si nejméně 15 let z celkového trestu.

Soudní proces se Sabou Kord Afshariovou byl hrubě nespravedlivý. Od svého zatčení 1. června 2019 jí nebylo dovoleno setkat se se svým obhájcem. Jejímu obhájci nebylo umožněno nahlédnout do soudní složky do dne soudu, 19. srpna 2019, a byl informován o datu soudu pouze s jednodenním předstihem. Její obhájce sdělil, že složka byla neúplná, a když požádal o zbytek dokumentů, bylo mu řečeno, že to „není jeho věc“. K soudu byla Saba Kord Afshariová přivedena s pouty na rukou a páskou na očích. Později řekla své rodině, že v místnosti byly v průběhu soudu kamery a také tam byli přítomni její vyšetřovatel a členové íránské revoluční gardy. Řekla, že soudce zamítl její žádost o propuštění na kauci.

Žádám Vás o okamžité a bezpodmínečné propuštění Saby Kord Afshariové, jelikož je vězenkyně svědomí, vězněna výhradně za své lidskoprávní aktivity. Do doby jejího propuštění prosím zajistěte, aby měla pravidelný kontakt s obhájcem dle jejího výběru. Také Vás žádám o zastavení kriminalizace práce obránců ženských práv a zrušení diskriminačního zákona o nuceném zahalování žen.

S pozdravem,
Zavřít